Hindistan cevizi yağı: Egzama ve mantarı anında yok ediyor! Hindistan cevizi yağının faydaları – Yeni Akit

Eylül 11, 2022 0 Yazar: admin

Lübnan Enerji Bakanı: İran’ın yakıt hibesi elektrik üretimimiz için stratejik öneme sahip
Biri bu adamın ipini tutsun! Ertuğrul Özkök Tarkan konseri üzerinden yine dindarlara kin kustu
Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı insanlarla böyle alay etti: CHP’ye yakın değiliz!
Bilincini kaybeden metrobüs şoförünün kardeşi konuştu: Böyle bir rahatsızlığı yoktu
Alparslan Büyük Selçuklu’nun yıldızı baba oldu
“Toplu mezar kazılıyor” iddiasında bulunan provokatör enselendi!
Bozdağ hadsiz Soyer’e haddini bildirdi
Cemal Enginyurt’un darbettiği Latif Şimşek Beyaz TV’den ayrıldı!
Bakan Fatih Dönmez duyurdu: Türkiye dünyada 4’üncü sırada
Mr. Özdağ’la günlük yalan köşesi: Ümit Özdağ’ın ‘Maçka Parkında fuhuş’ yalanına Şişli Kaymakamlığından flaş cevap!
Hindistan cevizi, palmiyegiller ailesinde yer alan palmiye türlerinden birinin meyveleridir. Tropikal iklimlerde yetişen bu meyve, oldukça lifli ve besleyicidir. Genelde tatlıların üzerinde kullanılsa da yağıyla da vücuda inanılmaz faydalı yapısı sayesinde kırışıklıklardan, egzamaya; mantardan, kilo vermeye birçok yarara sahip. İşte hindistan cevizi yağının hiç bilmediğiniz faydaları!
Hindistan cevizi yağı, özellikle son beş yılda popülerliğinde büyük bir artış görülen bitkisel ürünlerden biridir. Hindistan cevizinden fabrika koşullarında özel cihazlarla üretilen hindistan cevizi yağı, aslında ev koşullarında da kolaylıkla elde edilebilir. Kabuğundan ayrılmış hindistan cevizi parçaları güneşte veya fırının düşük bir ayarında kurutulduktan sonra katı meyve sıkacağından geçirildiğinde doğal bir hindistan cevizi yağı elde etmek mümkündür. Hindistan cevizinin son yıllardaki popülerliğinin en önemli nedeni, sağlık üzerindeki faydalarıdır. Birçok vitamin ve minerali, ayrıca bazı yararlı bitkisel bileşenleri önemli miktarda içeren hindistan cevizi yağı, hindistan cevizinin bir meyve olarak içerdiği lif haricindeki birçok yararlı öğeyi konsantre şekilde içerir. Bu özellikleri nedeniyle şampuanlar, saç kremleri, vücut losyonları ve nemlendirici özellikli kozmetik ürünlerin birçoğunun içeriğinde yer alır. Ayrıca vücut üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle hem cilde, saçlara yüzeysel olarak uygulanabilir hem de besinlerin içerisine eklenerek tüketilebilir.
Birçok meyve türü yüksek oranda karbonhidrat içerir. Fakat hindistan cevizinin büyük bir kısmı yağdan oluşur. Bu nedenle yağ elde etmek için oldukça elverişli bir meyvedir. Ayrıca B grubu vitaminleri ve bazı mineral türleri için de iyi bir kaynaktır. 1 su bardağı (100 gram) çiğ hindistan cevizi 354, aynı miktarda kurutulmuş hindistan cevizi ise 650 kkal enerji içerir. Çiğ hindistan cevizinin 100 gramında 3 gram protein, 15 gram karbonhidrat, 9 gram lif ve günlük gereksinimin %75’i kadar manganez minerali bulunur. Ayrıca magnezyum, bakır, selenyum ve fosfor gibi mineralleri de önemli ölçüde barındırır. Hindistan cevizinde bulunan yağın büyük bir kısmı orta zincirli yağ asitlerinden oluşur. Bitkisel kaynaklı doymuş yağlar olan orta zincirli yağ asitleri, uzun zincirli yağ asitlerine oranla daha hızlı bir şekilde emilir ve enerji eldesinde kullanılır. Bu özelliği nedeniyle obezite hastalarında hindistan cevizi yağı kullanımının diğer yağ türlerine oranla kilo vermeyi kolaylaştırdığını destekleyen bazı bilimsel çalışmalar da mevcuttur. Tropikal iklimlerde yetişen bu meyve, oldukça lifli ve besleyicidir.
İşte hindistan cevizi yağına ve faydalarına ilişkin tüm bilinmesi gerekenler…
Hindistan cevizi yağı egzama için nasıl kullanılır?
Hindistan cevizi yağının cildi nemlendirme, yaşlanmayı geciktirme, kırışıklık ve çatlakları giderme gibi birçok önemli özelliği bulunuyor. Ayrıca egzama ve mantar gibi cilt sorunlarında da kullanılıyor. 

Hindistan cevizi yağını egzama bölgesine uygulayın ve cildin emmesi için iyice ovalayın. Bu güçlü yağı düzenli olarak uygularsanız, bir veya iki hafta içinde iyileşme görebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?

Kadın – Aile
Yüzdeki kırışıklık nasıl geçer? Yüzdeki kırışıklar için bitkisel çözümler
Hindistan cevizi faydaları ile uzun yıllardır bilinen ve kullanılan bir doğal üründür. 
Saç sağlığını olumlu etkiler
Hindistan cevizinin en büyük faydalarından bir tanesi saç sağlığını geliştirmesidir. Saçların daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olan hindistan cevizi yağı, bir saç bakım ürünü veya saç maskesi olarak kullanılabilir. Özellikle saçlardaki cansız ve mat görünümün giderilmesine yardımcı olan hindistan cevizi yağı aynı zamanda saç derisinin güçlendirilmesinde de etkilidir.
Cildin güzelleştirilmesine yardımcı olur
Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda hindistan cevizi yağının cilt üzerine uygulanmasının, cildin koruyucu bariyerlerini güçlendirdiği ve inflamasyonu azalttığına yönelik sonuçlara ulaşılmıştır. Bu nedenle cildin güzelleştirilmesi, nemlendirilmesi, UV ışınları gibi zarar verici etkenlerden korunması ve akne, kuruluk gibi cilt sorunlarıyla mücadele edilmesi gibi açılardan hindistan cevizi yağının bir bakım olarak kullanımı önerilebilir.
Güçlü Antioksidanlar İçerir
İnsan vücudunda antioksidan olarak görev yapan birçok bitkisel kaynaklı fenolik bileşen, hindistan cevizi yağında yer alır. Gallik asit, salisilik asit, kumarik asit, kafeik asit gibi bu bileşenler vücutta serbest radikalleri nötralize ederek oksidatif stresi azaltır. Bu nedenle hindistan cevizi yağı; vücudu ve cildi hasar, kanserleşme, stres gibi olumsuzluklara karşı korumada etkilidir.
Mantar enfeksiyonlarından korur
Bazı bilimsel çalışmalarda mantar enfeksiyonlarının önemli bir kısmından sorumlu olan Candida Albicans adlı mantar türünün hindistan cevizi yağına karşı hassas olduğu görülmüştür. Henüz nedeni tam olarak bilinmemesine karşın bu etkinin cildin koruyucu bariyerlerini güçlendirmesi veya antienflamatuar etkisinden kaynaklı olabileceği üzerinde durulur. Dolayısıyla C. Albicans enfeksiyonundan korunmada hindistan cevizi yağının etkili olabileceği düşünülür.
Kalp sağlığını destekler
Yukarıdaki faydaların yanı sıra mutlaka belirtilmesi gereken bir diğer nokta ise hindistan cevizi yağının tıpkı diğer yağlar gibi fazla miktarda tüketildiğinde olumsuz etkiler yaratabileceğidir. Gereğinden fazla yağ tüketiminin obezite, yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyleri, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini artırma gibi sorunlara yol açtığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle günlük yağ gereksinimi karşılanırken tercih edilen yağların bir miktarı hindistan cevizi yağı ile değiştirilerek kullanılmalıdır.

Hindistan cevizi yağı nasıl kullanılır?

Hindistan cevizi yağı, yemeklerin ve tatlıların içerisinde tıpkı diğer yağlar gibi kullanılabilir.  Yemeklerin içerisinde kullanılırken hindistan cevizi yağı az miktarda kullanılmalı, tüketiminde kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Ayrıca bilinen ve güvenilir markaların ürünleri tercih edilmeli, yalnızca bakım amaçlı olmayıp tüketilebilir nitelikte olan hindistan cevizi yağları alınmalıdır. Hindistan cevizi yağı tüketmek isteyip herhangi bir sağlık sorunu olan kişiler tüketime başlanmadan önce mutlaka hekimlerine danışmalıdır. Bunların yanı sıra hindistan cevizi yağı cilt üzerine, tırnaklara uygulama gibi yöntemlerle bakım amacıyla da kullanılabilir. Özellikle hindistan cevizi yağı saça faydaları nedeniyle saç maskelerinin içerisinde sıklıkla yer alır. Bununla birlikte tek başına veya farklı sağlıklı bitkisel yağlarla karıştırılarak da saç maskesi şeklinde kullanılabilir.
Eğer siz de cilt, tırnak veya saç bakımı yapmak veya yemeklerinize katmak için hindistan cevizi yağı kullanmak istiyorsanız bilinen ve güvenilen markaların, gıda veya sağlık otoritelerince onaylanmış ürünleri arasından seçim yapınız.
 

Kadın – Aile
Varis neden olur, nasıl geçer? Sarımsak ile evde varis tedavisi
İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Osmanlı ile ilgili akla ziyan açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Beled..
Yunanistan’ın Ege’de çıkarttığı gerilimin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünya basınında da geniş yankı uyandıran “İzmir’i u..
Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 26 Ekim 2021 tarihinde temelini birlikte attığı “Zengezur Koridoru”n..
WhatsApp İhbar Hattı
+90 (553) 313 94 23
Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.
Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.
www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Yüklenme süresi 0.0135 sn.

source