Hipokalsemi nedir? Belirtileri nelerdir? Tanısı ve tedavi yöntemleri – Hürriyet

Temmuz 19, 2022 0 Yazar: admin

Oldukça nadir gözlemlenen hipokalsemi, vücutta pek çok işleyişin aksamasına neden alabilmektedir. Vücutta pek çok noktada görev alan kalsiyum elementinin normalden az olmasının sebepleri, gerekenden az miktarda kalsiyum tüketimi ya da sindirim sisteminde kalsiyum emiliminin gerçekleşmemesi olabilmektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gereken önemli bir durumdur.
Hipokalsemi Nedir?
Hipokalsemi durumu kanda bulunan kalsiyum mineral miktarının az olmasını ifade etmektedir. Sağlıklı bir insanın kanında bulunan kalsiyum değeri 8.5 miligramdır. Hipokalsemi gözlemlenen insanlarda ise kalsiyum miktarı bu değerin altındadır.
Kalsiyumun Vücuttaki Görevleri
Güçlü dişler ve kemikler için son derece önemli bir elementtir.
Kalsiyum kadınlarda daha çok görülen kemik erimesi rahatsızlığının önüne geçilmesini sağlar.
B12 vitamini başta olmak üzere pek çok vitaminin emilimine katkıda bulunur.
Kasların kasılma olmadan hareket etmesini sağlar.
Kan pıhtılaşmasında görev alır.
Pek çok enzimin aktivitesinde destek olur.
Sinir uyarılarının iletilmesinde görev alır.
Bazı hormonların böbrekler ve bağırsaklardaki görevlerini yerine getirmelerini destekler.
Hipokalsemi Belirtileri Nelerdir?
​​​​​​Deri altında karıncalanma hissi
Ayak, el ve yüz başta olmak üzere vücudun genelinde görülen kas karıncalanmaları
Kas krampları
Şiddetli karın ağrısı
Ellerde hissizlik
Hareket fonksiyonlarının geçici bir süre kaybedilmesi
Günlük işlerin yapılmasında zorluk çekilmesi
Kalp ritim bozukluğu
Saç dökülmesi
Diş hastalıkları ve zayıf diş
Zayıf tırnaklar
Anksiyete ve stres
Halsizlik
Sinirlilik
Kuru cilt
Depresyon
Kafa karışıklığı ve odaklanma problemi
Egzama gibi cilt rahatsızlıkları
Halüsinasyon görme
Hipokalsemi Tanısı
Hipokalsemi belirtisi bulunan kişiler mutlaka bir doktora danışmalıdır. Doktor tanı için hastanın tıbbi geçmişini ister ve ailede Osteoporoz ya da kalsiyum eksikliği hikayesi olup olmadığına bakar. Doktor hastada kalsiyum eksikliğinden şüpheleniyor ise kanda bulunan kalsiyum seviyesini kontrol etmek için hastadan kan tahlili ister. Doktor kanda bulunan toplam kalsiyum seviyesini, iyonize ya da serbest kalsiyum seviyesini ve albümin seviyesini ölçer.
Albümin yapısal bir proteindir. Kalsiyum elementine bağlanır ve kan yoluyla taşınır. Kanda sürekli olarak düşük kalsiyum seviyesi tespit edilirse kişide hipokalsemi rahatsızlığı vardır. Çocuklar ve gençler yetişkinlere oranla daha yüksek kalsiyum seviyesine sahiptir.
Hipokalsemi Tedavisi
Hipokalsemi tedavisi diğer pek çok hastalıkta olduğu gibi altta yatan nedene göre planlanmaktadır. Bu nedenle tedavinin ilk kısmı hipokalsemiye sebep olan faktörlerin belirlenmesidir. Hastanın geçmişi, fiziki muayenesi ve kan testi incelenir. Kan testinin sonucunda kanda bulunan kalsiyum miktarında çok ciddi bir eksiklik bulunmuyor ise ilaç tedavisi ve besin takviyeleri uygulanır. Eğer kalsiyum eksikliği D vitamini eksikliği sebebi ile gelişmiş ise D vitamini takviyesi verilir. Hastada gözlemlenen hipokalsemi herhangi bir hastalık nedeni ile meydana gelmiş ise o hastalığa göre tedavi planı hazırlanır.
Hipokalsemi tedavilerinde asıl amaç kanda bulunan kalsiyum değerinin normal seviyelere çıkmasını sağlamaktır. Kalsiyum takviyelerinin çok uzun süre kullanımlarında böbreklerde taş oluşumuna sebep olabileceği için mutlaka bir doktor kontrolünde alınmalıdır. Ciddi bir eksiklik görülmeyen kan testleri sonuçlarında kalsiyum eksikliğinin tedavisi bu minerali içeren besinler tüketilmesi şeklinde önerilir. Bu durumda doktor veya diyetisyen hastaya içerisinde kalsiyum miktarı çok olan bir diyet listesi hazırlayacaktır. Hastanın bu listeye göre beslenmesi sonucunda kanında bulunan kalsiyum miktarında düzelme meydana gelecektir.
 
 
 
Türkiye’den ve Dünya’dan son dakika haberleri, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi http://hurriyet.com.tr ;Hurriyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

source