İğdenin faydaları nelerdir? Diş eti iltihabını kökten çözen iğdenin faydaları – KARAR

Eylül 24, 2022 0 Yazar: admin

Diş etinde oluşan iltihap birçok kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. İlerlemesi durumunda diş kayıplarına neden olan diş eti iltihabı ciddi bir problemdir. Doğal yollardan diş eti iltihabı problemine çözüm bulmak isteyen kişiler iğdeyi deneyebilir. İşte iğdenin faydaları…
Sonbahar aylarına giriş yaptığımız bu günlerde iğde de sık sık karşımıza çıkmaktadır. İçerisindeki yüksek C vitamini ile ağız içi enfeksiyonları düşüren iğde diş ve diş eti sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır. Asya ve Avrupa ülkelerinde çok sık kullanılan iğde Sultan iğdesi adıyla da bilinmektedir. Zeytin büyüklüğünde bulunan iğde toplandıktan sonra kuruyan bir meyve olarak karşımıza çıkar. Çürümemesi için hızlı tüketilmesi gereken iğde çay ve reçel yapılarak da tüketilebilir. İşte iğdenin faydaları…
Diş aralarında kalan artık besinler ağız içerisinde bakterilerin oluşmasına neden olur. Ağız içerisindeki bakteriler arttıkça enfeksiyon riski de artmaktadır. İğde içerisinde bulunan antioksidan etkisi tükürük bezlerinin temizlenmesine neden olur. Bu şekilde ağız içerisinde oluşan enfeksiyonu azaltarak diş sağlığının da önüne geçilmiş olacaktır. Düzenli olarak iğde tüketmek diş sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Bu besinin çiğ tüketilmesi önerilir.
İğdenin nelere faydalı olduğu da en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. İğdenin faydaları şu şekildedir:
Üst solunum yolları hastalıkları için kullanım iğde bağışıklık sistemini güçlendirerek sürecin kolay atlatılmasını sağlar.
Mide içerisindeki mukozu artırarak reflü ve ülser gibi hastalıkların önüne geçer. Ayrıca iğdedeki besinlerin kolay sindirilmesine de yardımcı olur.
Kurutulmuş iğdeden yapılan Çayda balgam söktürücü özelliği bulunur. Bununla birlikte öksürük için de oldukça faydalıdır.
Cilt üzerinde de birçok etkisi iğde özellikle Asya ülkelerinde çok sık kullanılır. İyileştirici ve yara kapatıcı etkisi olan iğde gözenek sorununu ortadan kaldırırken daha parlak ve canlı bir cilde ulaşmanızı sağlar.
Vücuttaki serbest radikallerle savaşarak kanser riskini en aza indirir.
Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan iğde düşük kalorili ve lifli bir besindir. Bu sayede bağırsakların çalışmasını destekleyerek kabızlığı engeller.
Karaciğerdeki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar iğde yüksek oranda antioksidan içerir.

source

Linkler