İlaçlara para vermeyin! Ne kaşıntı kalır ne leke: Egzamaya kökten çözüm! – Samsun Haber COM

Ekim 2, 2022 0 Yazar: admin

Egzama, milyonlarca kişiyi etkileyen cilt hastalıklarının başında geliyor. Egzama kaşıntılı, kuru ve cilt lekelerine neden oluyor. Egzamanın neden olduğu cilt sorunlarıyla mücadele ediyorsanız şimdiye kadar birçok ürün veya ilaç denediğinize eminiz. Egzamanın neden olduğu semptomları rahatlamak için deneyebileceğiniz bazı doğal yöntemler var.
Egzama, milyonlarca kişiyi etkileyen cilt hastalıklarının başında geliyor. Egzama kaşıntılı, kuru ve cilt lekelerine neden oluyor. Egzamanın neden olduğu cilt sorunlarıyla mücadele ediyorsanız şimdiye kadar birçok ürün veya ilaç denediğinize eminiz. Egzamanın neden olduğu semptomları rahatlamak için deneyebileceğiniz bazı doğal yöntemler var.
Atopik egzamanın neden olduğu kaşıntılı, kuru veya kırmızı cilt lekeleriyle mi mücadele ediyorsunuz? Atopik dermatit olarak da bilinen bu durum, uzun süreli veya kronik bir durum olma eğiliminde olan en yaygın egzama şeklidir. Zamanla iyileşebilir veya tamamen ortadan kalkabilir.
Kırmızı, pullu, kuru ve kaşıntılı cilt lekeleriyle karakterize olan bu durum hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilir. Semptomlar sadece rahatsız edici olmakla kalmaz, aynı zamanda insanların yaşam kalitesini de etkiler. Hastaların hem özgüvenini hem de ruh halini düşürür. Bununla birlikte, egzamanın neden olduğu kaşıntı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan bazı kolay ev ilaçları vardır.
Cildin kaşıntılı bölgesine serin, ıslak bir kompres uygulayın. Benzer şekilde, serin bir banyo yapmak da anında rahatlama sağlayabilir ve cilde ihtiyaç duyduğu nemi verebilir. Egzaması olan kişilerin cildinin dış tabakası genellikle nemden yoksun olduğu için cildini ekstra nemli tutmaları gerekir.
Soğuk su yardımcı olabilirken, kullandığınız suyun çok sıcak veya soğuk olmadığından emin olmak önemlidir. Ayrıca egzamayı kötüleştirebilecek kokulu sabunlar kullanmaktan kaçının. Banyodan sonra cildinize doktorunuzun verdiği krem veya nemlendirici krem uygulayabilirsiniz. Yine koku veya diğer tahriş edici maddeler içeren losyonlardan kaçının.
Hindistan cevizi yağı, cilt enfeksiyonlarına neden olan bakterilerle savaşabildiğinden ve herhangi bir ağrıyı giderebildiğinden, egzama eğilimli ciltler için harikadır. Ulusal Egzama Derneği’ne göre hindistancevizi yağının antibakteriyel özellikleri ciltteki stafil bakterileri azaltabilir. Bu, özellikle iltihaplı cilt lekeleri bakterilerin girmesine izin vererek çatlayabildiğinde, egzaması olan kişiler için önemlidir. Cilde uygularken, kimyasal olmadan işlenmiş saf veya soğuk pres hindistancevizi yağını seçmek her zaman en iyisidir.
Bal, cilde uygulandığında egzama ve kaşıntı semptomlarına yardımcı olabilen başka bir doğal antibakteriyel ve antienflamatuar ajandır. Bal sadece enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildi nemlendirir ve iyileşmeyi hızlandırır.
Aloe vera jeli, antibakteriyel ve antimikrobiyal etkileri, bir kişinin kuru ve çatlamış cildi olduğunda ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olan cilt enfeksiyonlarını önlediğinden, egzamayı tedavi etmek ve yatıştırmak için faydalıdır.

Aloe vera ayrıca, cildi yatıştırmaya ve iyileşmeyi desteklemeye yardımcı olabilecek yara iyileştirici özelliklere sahiptir.
Kaynak: mynet.com

 
Zafer Mahallesi Şevketiye Caddesi No 56 Samsun/ilkadım
05411405655
Samsunhaber.com 'da yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.
Üye Girişi

source

Linkler