İlginç araştırma: Kış uykusundaki ayılardan 'süper serum' – Tgrthaber

Temmuz 26, 2022 0 Yazar: admin

Ayılar kış uykusundayken 5-7 ay boyunca yemek yemeden ve su içmeden hareketsiz kalmasına rağmen herhangi bir zarar görmüyor. İnsanlar ise üç hafta hareketsiz kalırsa kas kütlesinde kayıp hızlanıyor. Japon araştırmacılar bu bilgiden yola çıkarak ayılar üzerinde bir araştırma yaptı ve kış uykusuna yatan ayıların kanından serum üretti. Araştırmanın sonucunda serumun verildiği kişiler daha güçlü ve zinde oluyor. 
Japonya’daki uzmanlar, kış uykusuna yatan 7 ayından kanlardan hazırladıkları serumu, iskelet kası hücrelerinden elde edilen doku kültürlerine ekledi. Hücrelerdeki proteinin 24 saat işçinde arttığı tespit edildi. Ayrıca kullanılmayan kasların zayıflamasında önemli rol oynayan MuRF1 adlı proteininin üretiminin azaldığı tespit edildi. Aynı ayılardan yazın alınan kanla hazırlanan serumun uygulandığı hücrelerde bu değişiklikler görülmedi. Geçmişte de benzer çalışmalar yapılmasına rağmen uzmanlar, süper gücün arkasında gizemi ortadan kaldıramadı.

Plos One’da yayımlanan çalışmanın yazarlarından Mitsunori Miyazaki, “Kış uykusuna yatan ayılardan hazırlan serumdaki ‘bazı faktörlerin’ kültürlenmiş insan iskelet kası hücrelerinde protein metabolizmasını düzenleyebileceğini ve kas kütlesinin korunmasını sağlayabileceğini gösterdik” dedİ. Fizyolog Miyazaki, bu faktörleri belirleyerek etkili tedaviler geliştirilebileceğini ve yatalaklığın ortadan kaldırılabileceğini bildirdi.
 

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler