İngiltere acil durum ilan etti! 19. yüzyılda görülen hastalık yeniden ortaya çıktı: Kızıl hastalık oldukça bulaşıcı – Tgrthaber

Kasım 16, 2022 0 Yazar: admin

İngiltere’de 19. yüzyılda görülen kızıl hastalık geri döndü. Üç sene önce Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen Covid-19 pandemisiyle dünyanın mücadelesi henüz son bulmamışken İngiltere’de kızıl hastalık nedeniyle acil durum ilan edildi. Uzmanlar, özellikle 10 yaş altı çocukların tehlikede olduğunu belirtse de yetişkinlerde de kızıl hastalığın anormal düzeyde arttığını açıkladı. 
Bakteriyel bir enfeksiyon hastalığı olan kızıl hastalığı, özellikle dil, yüz, koltuk altları ve kasık bölgesindeki kırmızı lekelerle kendini belli ediyor. Ateş, halsizlik, boğazda ağrı, karın ağrısı, bulantı ve kusma ve boyun tutulması gibi semptomların görüldüğü hastalık, zamanında tedavi edilmezse yüksek riskli sonuçlara, hatta ölüme ve başka hastalıklara sebep olabiliyor.

İngiltere Ulusal Sağlık Kurumu (NHS), halka kızıl hastalığına dikkat etme çağrısı yaptı. Özellikle çocuklu aileleri uyaran uzmanlar, vaka sayısının normalin çok üzerinde seyrettiğine dikkat çekti. Vaka sayısının hızla yükselmesinde, muhtemelen Covid kurallarının kaldırılmasının da etkili olduğu belirtildi. Uzmanlar ayrıca belirtilerin benzer olması nedeniyle hastalığın Covid’le karıştırılabileceğini, yine de derideki kızarıklıklarla hastalığın fark edilebileceğini bildirdi.

Hastalık genelde 1-2 günde belirti göstermeye başlıyor. Özellikle dildeki kızarıklık hastalığın en ayırt edici belirtisi olarak öne çıkıyor. Uzman Doktor Chun Tang, “Bu hastalık İngiltere’de nadir görülüyordu ama son yıllarda çok arttı. Epey bulaşıcı bir hastalık” dedi.
Kızıl hastalığının öksürme ve yakın temas, ortak alan kullanımı ve kıyafet yoluyla geçebildiğine dikkat çeken doktorlar, belirtilerin görülmesi halinde çocukların okula gönderilmemesini ve karantinaya alınmasını tavsiye ediyor.
 

source

Linkler