İngiltere'de Strep A bakterisi paniği, ölü sayısı artıyor! Ailelere uyarı … – Tgrthaber

Aralık 18, 2022 0 Yazar: admin

İngiltere’nin Hampshire bölgesinde ilkokula giden bir çocuğun Strep A enfeksiyonuna yeni düşmesiyle toplam ölü sayısı 8’e yükseldi. İngiltere Sağlık Güvenlik Ajansı (UKHSA), ülkede Eylül ayından bu yana 7 çocuğun  Strep A enfeksiyonu nedeniyle öldüğünü duyurmuştu. Bu çocuklardan altı tanesi 10 yaşın altında, biri ise 12 yaşında.  Şimdiye kadarki ölümlerin 7’si İngiltere’de, birisi Galler bölgesinde gerçekleşti. İngiltere’de 2017-18 yıllarında Strep A enfeksiyonları nedeniyle 10 yaşın altında dört çocuk hayatını kaybetmişti. Koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmaya başlamasından beri vaka sayılarında gözle görülür bir artış yaşandı. 


Imperial College London’dan Elizabeth Whittaker, “Pandeminin ilk iki yılında çok az A Grubu Strep gördük. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla bakteri 2022’de yeniden dolaşıma girmeye başladı” dedi. Vaka sayısı ve ölümlerin artması İngiltere’de büyük bir panik havasına neden oldu.  Sağlık yetkilileri, enfeksiyonla ilgili ailelerin dikkatli olması gerektiğini belirtirken, doktorlara ‘alt sınırdan’ müdahale talimatı gönderildi.

Yeni karar göre, çocuklarda Strep A enfeksiyonuna ilişkin en küçük şüphede bile antibiyotik tedavisine başlanacak. Erken tedavi yöntemi ile enfeksiyona en tedavi edilebilir olduğu zamanda müdahale edilecek. Ancak ülkede bakterinin tedavisi için gerekli olan ilaç yeterli sayıda bulunmuyor. 

Strep A tıbbi olarak ‘A grubu streptokok’ olarak da bilinen ve boğaz ağrısı, bademcik iltihabı gibi enfeksiyonlara neden olan bir bakteri. Pek çok insan bakteriyi farkında olmadan zararsız bir şekilde taşıyabilir.  STREP A bazı insanlarda hiç belirti vermezken çoğunlukla döküntü, boğaz ağrısı, kas ağrıları, yüksek ateş, yorgunluk, kulak enfeksiyonu ve ciltte yaralar gibi semptomlarla kendini belli eder. Uzmanlar bu belirtilerin ortalama bir hafta sürdüğünü belirtiyor. İnsanlar bu bakteriyi, yakın temas, öksürük ve hapşırma yoluyla alabiliyor.

source

Linkler