İngiltere'de yeni dönemin başladığı an: Truss, Kraliçe Elizabeth'in huzuruna çıkıp mazbatasını aldı – Tgrthaber

Eylül 11, 2022 0 Yazar: admin

Birleşik Krallık’ta Muhafazakâr Parti’nin oldukça tartışmalı ve gerilimli geçen ‘Başbakan kim olacak?’ yarışı dün sonuçlandı. Karatina kurallarını ihlal ettiği görünütülerin basına sızmasından sonra büyük bir itibar kaybeden eski Başbakan Boris Johnson’ın tacizle suçlanan parti yöneticisi Chris Pincher hakkında hata yaptığını kabul etmesi istifasını tetiklemişti. Bu skandallardan sonra Johnson, temmuz ayında istifasını sunmuştu. Johnson’ın istifası sonra en önemli konu başlıklarından birisi de ‘Başbakan kim olacak?’ oldu. 


Oldukça tartışmalı ve gerilimli geçen yarış döneminde Muhafazakar Parti üyelerinin kullandığı oylar sonucu kazanan isim Liz Truss oldu. Yeni Başbakanı Liz Truss, İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’i İskoçya’daki Belmoral Kalesi’nde ziyaret etti. 
Hükümet kurmak için Kraliçenin onayını isteyen Liz Truss, Kraliçe tarafından onay alarak resmen İngiltere’nin yeni Başbakanı olarak atandı. Daha önce Dışişleri Bakanı olan Truss, şimdi Londra’daki Başbakanlık Ofisine dönerek Boris Johnson’ın yerini alacak. Truss’un ilerleyen saatlerde kabinesini kurmaya başlaması ve Başbakan olarak konuşma yapması bekleniyor.
Kraliyet Ailesi tarafından Truss ve Kraliçenin görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada, “Kraliçe bugün Liz Truss’u Balmoral Kalesinde kabul etti. Majesteleri ondan yeni bir yönetim kurmasını istedi. Bayan Truss, Majestelerinin teklifini kabul ederek, Başbakan ve Hazine Birinci Lordu olarak atandı” denildi. 96 yaşındaki Kraliçe II. Elizabeth’in saltanatının 15. Başbakanı olan Truss, ayrıca İngiltere’nin 3’üncü kadın Başbakanı oldu. 
Truss, Johnson’ın istifasının ardından başlayan yeni lider seçiminde Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ile final oylamasına kalmıştı. 2 Eylülde yapılan son oylamanın dün açıklanmasının ardından oy çoğunluğunu alan Truss, Muhafazakar Parti Lideri ve Başbakan olarak ilan edilmişti. Öte yandan Truss’un Başbakan ilan edilmesiyle beraber İçişleri Bakanı Priti Patel ve Kültür Bakanı Nadine Dorries istifa etmişti.

source