Irit Lillian Kimdir? İsrail Türkiye Büyükelçisi Irit Lillian Kaç Yaşında? İşte Irit Lillian Özgeçmişi… – Tgrthaber

Eylül 24, 2022 0 Yazar: admin

Irit Lillian Kimdir? İsrail ile Türkiye arasında eriyen buzların ardından Ankara’ya Irit Lillian isminde bir büyükelçi atandı. Atama son dakika haberi olarak televizyonlara yansırken Irit Lillian evli mi, kaç yaşında gibi soruları merak ediyor. İşte İsrail’in Yeni Türkiye Büyükelçisi Irit Lillian biyografisi…
Irit Lillian (1962, Rehovot doğumlu) 2015’ten 2019’a kadar İsrail’in Bulgaristan Büyükelçisiydi. Naftali Tamir Avustralya Büyükelçisi olarak geri çağrıldığında, Lillian Büyükelçi Vekili oldu.
Askerlik hizmeti sırasında Lillian, IDF radyo istasyonunda (Galei Tsahal) yapımcı ve editördü. Tel Aviv Üniversitesi’nden Arkeoloji ve Mısırbilim alanında lisans derecesi ve HUJ’de Doğu ve Batı Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesi aldı. Lillian, 1986’da İsrail Dışişleri Bakanlığı’na katıldı.
Irit Lillian 1962 Rehovot doğumlu. İsrail Dışişleri Bakanlığında kariyer diplomatı olan 1962 doğumlu Lillian, 2015-2019’da İsrail’in Bulgaristan Büyükelçisi, 2007’de de İsrail’in Avustralya Büyükelçisi’ydi. Askerlik görevi sırasında Lillian, IDF radyo istasyonunda (Galei Tsahal) yapımcı ve editördü . Tel Aviv Üniversitesi’nden Arkeoloji ve Mısırbilim alanında BA ve HUJ’da Doğu ve Batı Çalışmaları alanında yüksek lisans yaptı. Lillian 1986’da İsrail Dışişleri Bakanlığı’na katıldı.

Türkiye-İsrail arasındaki ilişkiler, İsrail’in özellikle de Filistinlilere yaptığı zulümler nedeniyle 15 Mayıs 2018’den bu yana büyükelçiliklerdeki maslahatgüzarlar tarafından yürütülüyor.
Geçtiğimiz ay yapılan Türkiye İsrail görüşmelerinde olumlu görüşlerini basın mensuplarıyla paylaşan Irit Lillian, “Şu anda hemfikir olmadığımız bazı noktalar olduğunu biliyoruz. İlerleyebilir ve daha sonra çözebiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

source

Linkler