İsilik Neden Olur?Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İsilik Neden Olur?Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Eylül 9, 2020 0 Yazar: admin

İsilik Tedavi Yöntemleri

İsilik Nasıl Geçer? İsilik sadece bebeklerde görülen bir cilt rahatsızlığı değildir çoğu zaman yetişkinlerde de görülen rahatsız edici bir cilt sorunudur. İsilik nasıl geçer? Hangi tedavi yöntemleri uygulanır? 

Terle birlikte cilt gözeneklerinin tıkanması sonucu oluşan isilik kaşıntılı bir rahatsızlıktır. Genellikle kıyafetle örtülen yerlerde oluşan isilik sorunu bazı durumlarda alında ve boyunda da meydana gelebilir. Sivilceye benzeyen isilik bebeklerde çok fazla giydirilme sonucu yaşanan bir durumdur.

İsilik Tedavi Yöntemleri 

Doktor Kontrolü

İsilik cilt rahatsızlığı genellikle evde uygulanan formüllerle rahat atlatılabilen bir durumdur. Fakat bazı durumlarda iltihaplı isiliklere rastlanır. Bu durumda bir cilt uzmanına görünerek doktor kontrolünde antibiyotik almanızda fayda vardır. Küçük beyaz kabarcıklar bazen iltihapla dolu olur ve bu durumda bu bölgenin bilinçsizce ellenmesi sakıncalıdır.

İsilik Doğru Kıyafet Seçimi İle Geçer

Kıyafet seçimi isiliği geçirmede ve önlemede önemli bir durumdur. İltihapsız isilikler için geçerli olan bu durumda kıyafetlerini saten içerikli, çok sıkmayan ve nefes alabilen türde olmalıdır. bu açıdan alacağınız kıyafetlerde cildinizin hava almasına özen göstermelisiniz. Aşırı sıcakların yaşandığı durumlarda serin yerlerde durmaya özen gösterin.

isilik tedavisi

Gözeneklerin Tıkanmaması İçin

Aşırı sıcak günlerde banyo sonrası cildinizin kendi kendine kurumasını bekleyebilir veya çok hafif bastırmadan kendinizi kurulayabilirsiniz. Gözeneklerin tıkanmaması için yapacağınız bu uygulama cildinizin daha rahat nefes almasını sağlayacaktır. Sıcak havalarda ağır makyaj ürünleri, cildin hava almasını engelleyen kremler kullanmaktan kaçınmalısınız. İsilik oluşan bölgeyi yıkıyorsanız ardından kağıt havlu ile nemini almalısınız. Bu bölgenin ıslak kalması isilik oluşmasını tetikler.

Kokulu Ürünlerden Uzak Durun

İsilik oluştuğunda oluşan bölgeye parfüm içeren kokulu ürünlerden sürmeyin. Renkli sabunlarda keza isiliğin artmasına ve tahriş oluşmasına neden olacaktır. Tahriş oluşumunda bu bölgeye sürekli soğuk kompres uygulayabilir sıvı gıda alımını arttırabilirsiniz.

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

İsilik sorunu bebeğinizde sık tekrarlanıyorsa bebeğinizin giyimini kontrol edin. Çok sıkı giydirilen kıyafetler bebeklerde isilik oluşmasına neden olmaktadır. Çok fazla bebeğiniz terliyorsa bebeğinizi havlu ile kurulamayın isilik olan veya terleyen bölgeyi açın ve kendiliğinden kurumasını sağlayın. Eğer bu bölgede tahriş aşırı kızarıklık varsa ve dokunduğunda acı veriyorsa bir doktora götürmenizi tavsiye ederiz. İsilik ile bebek bezi tahrişini karıştırmamak da önemlidir. Bebek bezi tahrişi yüzeyde yaşanan bir kızarıklık ve kabarcıktır. İsilik kıl köklerinden gelir.

İsilik Problemi için Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

  • Eğer isilik oluşan bölgede tahriş, kaşıntı ve kabarcıklar büyüyorsa,
  • İsilikle birlikte ateş, baş dönmesi, mide ağrısı ve baş ağrısı yaşanıyorsa,
  • Yukarıda verdiğimiz bilgileri uygulamanız rağmen sonuç alamıyorsanız doktora gitmelisiniz.
Linkler