Jale İnan kimdir? Jale İnan kaç yaşında hayatını kaybetti? Google Jale İnan hayatı! – Tgrthaber

Eylül 27, 2022 0 Yazar: admin

Google, Doodle olarak Türkiye’nin önde gelen isimlerinden biri olan Jale İnan’ı ana ekranına taşıdı. Jale İnan eserlerin gün yüzüne çıkmasından hariç, tarihi kaçakçılığını önlemek için de yoğun çaba harcayan bir isim oldu. Hale İnan, bıraktığı eserlerle de bilinir. Jale İnan, bilim insanı Mustafa İnan’ın eşi, Türkiye’nin ilk arkeologlarından Aziz Ogan’ın da kızıdır. 
1 Şubat 1914 doğumlu olan Türkiye’nin ilk kadın arkeoluğu Jale İnan, İstanbul doğumlu. Jale İnan‘ın babası Aziz Ogan, Türkiye’nin ilk arkeologlarından biridir. Babasının mesleği sayesinde küçük yaşlardan itibaren arkeoloğla küçük yaşlarda tanışan İnan, Aleksander von Humboldt Vakfı’nın bursu ile, arkeoloji okumak üzere 1934 yılında Almanya’ya eğitim almaya gitti. Bir yıl sonra da Türk Cumhuriyeti devlet bursunu kazandı. Daha sonra tezini vererek doktorasını tamamlayan İnan, Türkiye’ye dönerek kazı çalışmalarına katıldı. Jale İnan, Side ve Perge’deki kazıların dışında 1970-1972 yılları arasında Kremna (Bucak, Burdur) ve 1972-1979 yılları arasında Pampfilya Seleukeiası (Manavgat) antik kentlerinde kurtarma kazılarında bulundu. Heykeltıraşlık sanatı üzerine kitaplar yazan İnan, “Perge’nin Roma devri heykeltraşlığı”, “Boubon sebasteionu ve heykelleri üzerine son arahstırmaları” ve daha fazla eserleri okuyucusuna sundu. 
Hayatına birçok başarı sığdıran Jale İnan, 2001 yılında parkinson hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. İnan’ın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

source

Linkler