Kadın doğum hapları genital bölgede kararmalara neden olur mu? – Milliyet

Temmuz 15, 2022 0 Yazar: admin

Gebeliğin yanı sıra doğum kontrol hapı, polikistik over sendromu, bazı hormonal problemler ve bazı cilt hastalıkları da dış genital bölgenin esmerleşmesine ve kararmasına neden olur. Bazı kişilerde genetik yatkınlık da olabilir. Bazen genital bölgedeki tüyleri almak için lazer uygulandıktan sonra genital bölgenin rengi değişebilir. Genital bölgeye verilen lazer cilt dokusundaki “melanin” pigmentini aktive ederek bölgenin kahverengileşmesine neden olabilir.
Kadın doğum hapları genital bölgede kararmalara neden olur mu?
Vücuttaki hormonal değişiklikler; kadınlarda güçlü östrojen salgısı, genital bölgenin koyulaşmasının en sık nedenidir. Bu bağlamda, bir kadında hormonal değişikliklerin meydana geldiği ergenlik ve hamilelik sırasında östrojen salgısının artması nedeniyle genital bölgede koyulaşma meydana gelebilir. Doğum kontrol hapları; gebeliğin önlenmesi için kadın vücudunda hormonal değişimler yaratmakta ve özellikle içerdikleri östrojenle genital bölgede kararma meydana gelmesine sebep olmaktadır.
Genital bölge kararması için yapılabilecekler
Dış genital bölgede istenmeyen renk değişiklikleri kişilerde bazı psikolojik problemlere neden olabilir. Bazı kadınlar kendilerini önceki halleriyle kıyaslayarak bu durumu kendi sorunu haline getirebilirler. Bu durumda lazerler kullanılarak tatmin edici sonuçlar alınabilir.
Lazerle genital renk açma aynı zamanda ‘labial whitening’ veya ‘vulvar whitening’ olarak da adlandırılır. Dış genital bölgeye lazer uygulaması da genital bölgedeki vulvayı sıkılaştırmak için kullanılır. Bu durumda büyük dudaklara ve küçük dudaklara lazer uygulanabilir. Renk açma için lazer kullanmak ortalama 15-20 dakika sürer. İşlemden önce lokal anestezik krem ​​uygulamak ağrıyı ortadan kaldırabilir. Genel anestezi gerekmez. İşlem sırasında yayılan lazer sayesinde derinin dermisinde kahverengileşmeye neden olan melanini üreten “melanosit” hücreleri yok edilerek genital ağartma ve beyazlatma amacına ulaşılır. Lazer aydınlatması için genellikle bir tedavi kürü yeterlidir. Bazı durumlarda birden fazla uygulama gerekebilir. İşlem ağrısızdır. Kişi işlem sonrası günlük yaşamına geri dönebilir.
Lazer işlemi ile ilgili merak edilenler
İşlemden sonra doktorun önerdiği krem kullanımı ​​yeterli olacaktır. Birkaç gün içinde tedavi edilen bölgede şişlik (ödem), kızarıklık ve geçici kararma olabilir. Bazen hafif bir su birikimi olabilir. Sonrasında cilt kendi kendine soyulacak ve altta daha canlı, daha hafif ve parlak bir cilt dokusu ortaya çıkacaktır. Lazerin cilde penetrasyonu 3-4 mm’yi geçmez. Bilinenin aksine kısırlığa, adet düzensizliğine ve cinsel istek üzerinde etkisi yoktur. Kişiden kişiye değişmekle beraber doku iyileşmesi ilk bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. İlk bir hafta sonrası şişlik, ödem gibi belirtiler yok ise cinsel hayata dönülebilir. Alanında uzman güvenilir hekimler tarafından uygulandığında risksiz bir işlemdir. Yanlış kişiler tarafından uygulandığında ise kötü sonuçlara yol açabilir.
Kadın Sağlığı & Doğum, Estetik Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. Burcu Kardaş Arslan
www.instagram.com/dr.burcukardasarslan/?hl=tr
https://www.drburcukardasarslan.com/
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi http://milliyet.com.tr ; Milliyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler