Kadınların erken menopoz döneminde olup olmadıkları nasıl anlaşılır? – Beden Sağlığı – Posta

Eylül 19, 2022 0 Yazar: admin

Prof. Dr. Gökalp Öner, “Cildiniz kuruyorsa, sürekli yorgun ve uykusuz hissediyorsanız, saçlarınız dökülüyor, sık sık kabızlık sorunu çekiyorsanız mutlaka TSH hormonunuza baktırın. Eğer guatr çıkarsa yumurta rezerv hormonu olan AMH testi de yaptırın.” diyor. Çünkü guatr, kadınlarda erken menopoza yol açabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, bizler için menopozu, erken menopozu, erken menopoza yol açabilecek nedenleri ve guatr ile erken menopoz ilişkisini anlattı
Menopoz öncesi dönemde normal şartlarda bir kadın 28 günde bir âdet görmeli iken, bu süre 23-24 güne kadar iniyor. Daha sonra da bu aralar 35-40 güne kadar açılıyor ve daha sonra da âdetten kesilme dönemi oluyor. Bir yıl boyunca âadet görememe durumuna da menopoz deniyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, bir kadının 40 yaşından önce âdetten kesilmesine erken menopoz dendğini belirtiyor. Erken menopoz birden ortaya çıkmıyor. 
Prof. Dr. Öner, erken menopozun kişiye göre değişmekle birlikte bir yıl ile üç yıl arasında öncül dönemi olduğunu belirtiyor. Eğer önce iki âdet arasındaki süre kısalıyor yani sık sık âdet görürseniz bu, yumurta sayınızın azaldığının bir göstergesi olabiliyo. Erken menopoz ise 40 yaş öncesi kadınların 4 ay boyunca âdet görememesi durumuna deniyor.
Erken menopozun teşhisi için Anti-Müllerian Hormon (AMH) testi ile yumurta rezervi sayısının tespit edilebilir ve 1.5’in altı azalmış, 0.5 değerinin altı ise çok çok azalmış yumurta sayısını gösterir.
Prof. Dr. Öner, “Bir kadın dünyaya geldiğinde 1 milyon yumurta ile doğar. Adet görmeye başlayınca bu yumurta sayısı 300 bine düşer. Her kadında genetik bir miras diye tanımlayabileceğimiz yumurta rezervi vardır ve bu da yıllar içinde yaşlandıkça azalır; özellikle 30 yaşından sonra azalmaya başlar ve 35 yaşından sonra bu durum daha da hızlanır.” diyor.
40 yaşından sonra ise yumurta rezervi bine kadar düşüyor. Bu sebeple, kadınlarımız yıllık düzenli kontrollerine geldikleri zaman yumurta rezervleri azaldığını görülürse, erken menopozdan şüphe ediliyor.
Genetik nedenler başta olmak üzere, radyasyon ve guatr hastalığı erken menopozun en önemli nedenleri arasında.
Sık sık enfeksiyon geçirmek ve çikolata kistinin varlığı da erken menopoz riskini artırıyor.
Bu tür şikayeti olanlar başta olmak üzere, her kadının yılda bir kez düzenli olarak kontrol yaptırması ve yumurta rezervi sayısını test ettirmesi gerekiyor.
Kişide erken menopoz sinyali varsa ya da yumurta sayısında gözle görülür bir azalma tespit edilirse o kişinin bir kız kardeşi varsa, genetik öykü önemli olduğu için aynı sıkıntının onda da bulunabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Gerekirse kız kardeşi için gebelik planlaması öneriliyor.
Kişi bekar olsa da yumurtalarını toplayıp dondurmayı ve ileride gebelik düşünmesi durumunda tüp bebek yöntemiyle gebelik elde edebileceği bilgisi veriliyor. O nedenle hastaların yıllık kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları ve yumurta sayılarına baktırmaları öneriliyor.
Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner, “Özellikle tiroit bezi ile yumurtalık dokusu birbirlerine çok benzer ve tiroit bezini yabancı cisim olarak gören ve tiroit bezine saldıran vücuttaki hücreler guatra neden olurken eş zamanlı olarak yumurtalık dokusuna da saldırıp yumurta rezervini ciddi anlamda azaltabilir. Bu sebeple guatr bilinen en sık menopoz nedenlerindendir. ” diyor.
Prof. Dr. Öner, “Cildiniz kuruyorsa, sürekli yorgun ve uykusuz hissediyorsanız, saçlarınız dökülüyor, sık sık kabızlık sorunu çekiyorsanız mutlaka TSH hormonunuza baktırın. Eğer guatr çıkarsa yumurta rezerv hormonu olan AMH testi de yaptırın” diyerek uyarıyor.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source