Kalçadaki sivilceler nasıl geçer? 4 kolay maske tarifi ve ipuçları – Posta

Kasım 22, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Kalçada çıkan sivilceler, görsel olarak rahatsız edici olmasının ötesinde bazen büyüyerek can yakıcı hale gelebilir. Daha çok yüz bölgesinde görülen sivilceler aslında omuzlarda, sırtta ve kalça bölgesinde de çıkabilir. Bunun en yaygın nedeni, kıl foliküllerinin tıkanmasıdır.
Gözeneklerin tıkanmasına ve kalça bölgesinde sivilcelenmelere neden olur. Kalçada sivilce çıkmasının farklı nedenleri de vardır. Genetik faktörlerle gelen sivilcelenmelere yatkın cilt yapısı ve fazla yağı ya da fazla şekerli gibi sağlıksız beslenme şekilleri sivilcelere neden olabilir.
Yapılan araştırmalar, vücuttaki çinko eksikliğinin de sivilcelenmelere neden olabileceğini gösteriyor.
Kıl kökleri tıkandığında, sivilcelenme için uygun ortam oluşur. Kıl folükülü kanalları açılmayıp uzun süre tıkalı kalmaya devam ettiğinde vücut kiri atmaya çalışır. Bu da siyah nokta, beyaz pürüzler ve ileri ki aşamada sivilcelere neden olur.
Cilt gözeneklerindeki tıkanıklık, derine doğru ilerledikçe şişkinlik ve kırmızılık artar. Bazı durumlarda kalçada sivilce oldukça ağrılı olabilmektedir.
KALÇADA SİVİLCE ÇIKMAMASI İÇİN ÖNLEM ALIN
Kalçada sivilce çıkması nasıl önlenir? İlk olarak, haftada 1-2 defa duşta tüm vücudunuza nazikçe peeling yapmaya başlayın. Bunun için kabak lifi gibi doğal ürünler tercih edebilirsiniz. Cildinizi nazikçe keselemek fayda sağlar. Ölü hücrelerden kurtulmak, gözeneklerin açılması ve fazla yağ ve kirden cildin arındırılması kalçada çıkan sivilceleri azaltır.
Sadece bu kadar değil… Kalçada çıkan sivilce nasıl geçer? diye merak ediyorsanız, bazı tarifler ve ipuçları çok işinize yarayacak…
LAKTİK ASİT İÇEREN LOSYONLAR VE SERUMLAR
Vücudunuzda yüzünüz gibi bakım ister. Daha sorunsuz bir cilt için sivilcelerden arındıran güçlü bileşenlerden faydalanabilirsiniz. Laktik asit, sivilceler üzerinde oldukça etkilidir. Laktik asitin cilde faydaları hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. 
Düzenli peeling yapmak etkilidir ancak daha sonrasında laktik asit içeren losyonlarla cildinizi besleyerek kalçada çıkan sivilcelerden çok daha hızlı kurtulabilirsiniz. Sivilcelerinizi tedavi etmek ve görünümünü azaltmak için laktik asit içeren bir losyon kullanabilirsiniz.
ŞEKERLİ POPO PEELİNGİ
Bu peeling içeriğindeki besleyici ve onarıcı özellikli yağlar ile hem cildi ölü hücrelerden arındırır, aynı zamanda cildi nemlendirir parlatır.
Malzemeleri bir kâsede karıştırarak peeling haline getirin. Bir kâsede karıştırdığınız Bu karışım banyo küveti veya duş içerisinde avucunuza alarak duş öncesinde çok hafif hareketlerde tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz.
Esmer seker granülleri cildinizi çizebilir, bu nedenle yumuşakça ovalama yapınız. Kalan peelinginizi kavanoza koyarak buzdolabında 2 hafta saklayabilirsiniz.
ASPİRİNLİ SİVİLCE MASKESİ
Poponuzdaki akneler için ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz. 3-4 adet ağrı kesiciyi iyice ezin. Bu ilaçları bir çorba kaşığı ılık su ve yoğurt ile karıştırın. Ardından kalçanızın özellikle sivilceli bölümlerine sürün. Yıkamadan önce bu karışımın kurumasını bekleyin.
ÇAY AĞACI YAĞI-ZEYTİN YAĞI MASAJI
Kalçada sivilce problemine son vermek için çay ağacı yağının sivilce karşıtı faydaları ve etkili gücünü kullanın. Doğal yağları karıştırarak duş sonrasında kalça bölgenize düzenli olarak masaj yaparak uygulayın.
Çay ağacı yağının içerisinde bulunan doğal antiseptikler sivilcelerle savaşarak cildinizin pürüzsüz olmasını sağlar. Sadece sivilceler değil düzenli kullanıldığında sivilce izlerini yok ettiği bilinmektedir.1
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler