Kan şekerini kontrol ediyor, iltihabı önlüyor: Bir avucunda bile sayısız fayda var! – Tgrthaber

Temmuz 21, 2022 0 Yazar: admin

Antep fıstığını bilmeyen yoktur. Ülkemizde en çok tüketilen yemişlerin başında geliyor. Fakat bugüne kadar yediğiniz antep fıstığının sayacağımız faydalarını bilmediğinize eminiz! Büyük ağaçlarda yetişen ve büyüme sürecinde sarı, kırmızı, mor renklerinden yeşile dönen Antep fıstığı, vitamin ve mineral deposudur. Bir avuç tüketilmesi bile büyük faydalar sağlar. Peki Antep fıstığının faydaları nelerdir? İşte Antep fıstığının faydaları…

Bir avuç antep fıstığında 30’dan fazla farklı vitamin, mineral ve besin maddeleri bulunur. Antep fıstığındaki yağın yaklaşık %90’ı doymamış yağ türlerindendir. Ve insan için en faydalı yağ çeşitleri arasında gösterilir. Bir avuç antep fıstığı hemen hemen şunları sağlar:
 
Tüm bu yararlarının yanı sıra antep fıstığı kolesterol içermez. B6 vitamini, tiamin (B1), manganez ve fosfor için günlük değerinin %10’undan fazlasını sağladığıı söyleniyor. Genel olarak antep fıstığının faydaları işe şu şekilde:

 
Son yıllarda diyet listelerine ilk sıradan giren Antep fıstığı, sıhhatli yağ profilleri ve lifleri sayesinde, kan şekerini kontrol etmeye yardımcı oluyor. Hatta, ABD ve bazı ülkeler yeşil fıstık için artık “Diyabet süper gıdası” ismini verdi bile.
Antep fıstığı, tokoferoller, filokinon, karotenoidler, klorofil ve flavonoidler dahil olmak üzere güçlü antioksidan özelliklerinin eşsiz bir bileşimini bulundurur. İncelemeler, polifenollerin ve flavonoidlerin antep fıstığının bütün bölgelerinde yaygın bir şekilde yer aldığını ve aynı zamanda anti-inflamatuar kabiliyetlerine sahip olduğunu ortaya koyuyor. 

Çiğneme veya yutma problemleri olan bireylerin çoğunluklu olarak antep fıstığı ve kuruyemişlerden kaçınması gerekebilir. Ya da ağaç fıstığına alerjisi veya antep fıstığı alerjisi olanlar, bu sebeple antep fıstığı tüketirken diyetisyene ya da uzman bir kişiye danışmalıdır. Fakat çoğu için antep fıstığı tüketmek, güvenli ve düzenli olarak yenildiği takdirde oldukça faydalıdır. 

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler