Kanser hastalığı ve D vitamini eksikliği arasındaki kritik ilişkiye dikkat! – CNN Türk

Eylül 12, 2022 0 Yazar: admin

12.09.2022 09:25 Son Güncelleme:

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, D vitamininin başta kemik sağlığı olmak üzere birçok hastalığın seyrinde önemli role sahip olduğunu belirterek, “Son dönemde Covid enfeksiyonunun gidişatında kritik önemi olduğu iddia edilen D vitaminin, bağırsak ve meme kanseri gibi bir çok kanser ile ilişkisi ortaya konulmuştur” dedi.
Prof. Dr. Coşkun, Milano’da geçtiğimiz günlerde tamamlanan 31. Avrupa Dermatoloji Akademisi Kongresi’nde D vitamini düşük düzeyde olan cilt kanserli hastalarda yaşam sürelerinin daha kısa olduğunu gösteren bir çalışma yayınlandığını bildirdi. Prof. Dr. Coşkun, “Dermatoloji Uzmanı Inés Gracia-Darder tarafından sunulan bu çalışmada melanomu olan 264 hastanın analizinde, D vitamini 10 ng/ml altında olan hastalarda, bu düzeyin 10’ un üzerinde olanlara göre yaşam süresinin 2 kat daha kısa olduğu gösterildi” dedi.

D vitamini sağlığımız için çok önemli olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Coşkun, “Eksikliğinde meme, prostat gibi bazı kanserlerin gelişme riski artıyor. Yine yumurtalık kanserinin yayılmasını önleyebileceğine yönelik son günlerde bir çalışma yayınlanmıştı. Bu çalışmada belki ilk defa kanser tanısı alan hastalarda D vitamini düzeyinin yaşam süresini etkileyebileceği gösterilmiş oldu.
Bu çalışmadaki sonuçların daha detaylı olarak araştırılması ve diğer kanserler içinde benzer araştırılmalar yapılması gerekiyor. Bu süreçte tıpkı sağlıklı bireyler gibi kanser hastalarının da D vitamini düzeylerinin kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda takviye yapılması çok önemli” dedi.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR?
Maalesef D vitamini ile kanser gelişimi arasında da bir ilişki var kalınbağırsak prostat ve meme kanserlerinden muzdarip çoğu hastanın D vitamini düzeylerinin düşük olduğu saptanmış.
D vitamini vücudumuzda güneş ışınlarının desteği ile üretilebilen tam bir bağışıklık askeri. İşin en iyi yanı ise şu: Vücudumuz D vitamini ihtiyacımızın %95’ini kendisi üretebiliyor. Tabii ki iyi bir şekilde sentezlenmesini sağlayabilirsek.
D vitamini eksikliği kendini farklı şekillerde gösteriyor. D vitamini eksikliği her iki cinsiyeti ve tüm yaş gruplarını bedenen de ruhen de baştan aşağı etkiliyor.
D vitamini yetersizliği en başta kemik ve diş sağlığını sekteye uğratıyor. Ayrıca kilo verememe, alerjik hastalıklar, depresyon vb. sorunlara zemin hazırlıyor. 
Bu vitaminin eksikliği çocuklarda raşitizm yani kemiklerin doğru gelişememesi ve yetişkinlerde osteoporoz yani kemik erimesi en yaygın bilenen ciddi iki problem.
D vitamini kemik sağlığının yanı sıra kas işlevleri ve denge için de gerekli. Kemikleri güçlendirmek ve kandaki D vitamini düzeyini normal aralıklarda tutmak, özellikle yaşlılarda görülen, düşme kaynaklı kemik kırıklarını yüzde 20-30 oranında azaltabilmektedir
D vitamini yetersiz olan yetişkinlerde şeker hastalığına daha sık rastlanıyor. (tip 2 diyabet). Kalp damar hastalıkları da D vitamini yetersizliği ile ilintili.
Beyin damar hastalıkları, özellikle felçler de D vitamini eksikliği ile ilintili. Bu eksiklik beynin bellek fonksiyonunu da etkiliyor. Kişiyi depresyona bile sokabiliyor. Aynen omega-3 eksikliği gibi D vitamini eksikliği de zihinsel yetenekleri sekteye uğratıyor.
Bağışıklık sistemimiz D vitamini stoğumuzla doğrudan ilişkili. Özellikle kış aylarında yaygınlaşan viral enfeksiyonlardan (nezlelerden, griplerden) korunmada D vitamini son derece önemli bir destekleyici.

D VİTAMİNİ NASIL TAMAMLANIR? 
Vitamin D durumumuzu saptamanın en iyi yolu serumda 25 (OH) vitamin D ölçümü. Serum D vitamini düzeyinin 150 üzerinde olması ise vitamin intoksikasyonu yani zehirlenmesi olarak nitelendiriliyor ve kanda kalsiyum seviyelerinin ciddi şekilde yükselmesine sebep oluyor. Her vitaminde olduğu gibi D vitamini desteğinde dengeli ve optimal şekilde kullanım çok ama çok önemli.
 
Demirören Tv Holding A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company. All Rights Reserved.

source