Kanser hastalığı ve D vitamini eksikliği arasındaki kritik ilişkiye dikkat! – Posta

Eylül 11, 2022 0 Yazar: admin

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, D vitamininin başta kemik sağlığı olmak üzere birçok hastalığın seyrinde önemli role sahip olduğunu belirterek, “Son dönemde Covid enfeksiyonunun gidişatında kritik önemi olduğu iddia edilen D vitaminin, bağırsak ve meme kanseri gibi bir çok kanser ile ilişkisi ortaya konulmuştur” dedi.
Prof. Dr. Coşkun, Milano’da geçtiğimiz günlerde tamamlanan 31. Avrupa Dermatoloji Akademisi Kongresi’nde D vitamini düşük düzeyde olan cilt kanserli hastalarda yaşam sürelerinin daha kısa olduğunu gösteren bir çalışma yayınlandığını bildirdi. Prof. Dr. Coşkun, “Dermatoloji Uzmanı Inés Gracia-Darder tarafından sunulan bu çalışmada melanomu olan 264 hastanın analizinde, D vitamini 10 ng/ml altında olan hastalarda, bu düzeyin 10’ un üzerinde olanlara göre yaşam süresinin 2 kat daha kısa olduğu gösterildi” dedi.
D vitamini sağlığımız için çok önemli olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Coşkun, “Eksikliğinde meme, prostat gibi bazı kanserlerin gelişme riski artıyor. Yine yumurtalık kanserinin yayılmasını önleyebileceğine yönelik son günlerde bir çalışma yayınlanmıştı. Bu çalışmada belki ilk defa kanser tanısı alan hastalarda D vitamini düzeyinin yaşam süresini etkileyebileceği gösterilmiş oldu. Bu çalışmadaki sonuçların daha detaylı olarak araştırılması ve diğer kanserler içinde benzer araştırılmalar yapılması gerekiyor. Bu süreçte tıpkı sağlıklı bireyler gibi kanser hastalarının da D vitamini düzeylerinin kontrol edilmesi ve gerekli durumlarda takviye yapılması çok önemli” dedi.
D vitamini, fosforla birlikte kalsiyumun emiliminde ve bu kalsiyumun kemiklerde depolanmasında görev alıyor. Aynı zamanda kandaki kalsiyum ve dolaylı olarak da fosfor düzeyini de kontrol ediyor. Yani D vitamini kemiklerimizin yapı taşı kalsiyum ve beyin işlevlerinin etkili elemanı fosforun metabolizmasında çok etkili bir vitamin.
D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR?
Maalesef D vitamini ile kanser gelişimi arasında da bir ilişki var kalınbağırsak prostat ve meme kanserlerinden muzdarip çoğu hastanın D vitamini düzeylerinin düşük olduğu saptanmış.
D vitamini vücudumuzda güneş ışınlarının desteği ile üretilebilen tam bir bağışıklık askeri. İşin en iyi yanı ise şu: Vücudumuz D vitamini ihtiyacımızın %95’ini kendisi üretebiliyor. Tabii ki iyi bir şekilde sentezlenmesini sağlayabilirsek.
D vitamini eksikliği kendini farklı şekillerde gösteriyor. D vitamini eksikliği her iki cinsiyeti ve tüm yaş gruplarını bedenen de ruhen de baştan aşağı etkiliyor.
Vitamin D durumumuzu saptamanın en iyi yolu serumda 25 (OH) vitamin D ölçümü. Serum D vitamini düzeyinin 150 üzerinde olması ise vitamin intoksikasyonu yani zehirlenmesi olarak nitelendiriliyor ve kanda kalsiyum seviyelerinin ciddi şekilde yükselmesine sebep oluyor. Her vitaminde olduğu gibi D vitamini desteğinde dengeli ve optimal şekilde kullanım çok ama çok önemli.
D VİTAMİNİ HAKKINDA BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source