Kanser olduğunu bilmeden kanser hastalığından kurtuldu – Sabah

Temmuz 16, 2022 0 Yazar: admin

Eşine ender rastlanan bir olayla karşılaştığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Sertkaya; “Hastamız hastaneye geldiğinde karnında şiddetli ağrıları olduğunu ifade etmesi üzerine yapmış olduğumuz muayene ve tetkikler neticesinde plastron apandisit yani apandisitin patlayıp kendi kendini sınırlaması tanısıyla yatırıp medikal tedavi verdik ve elektif ameliyat için gelmesini söyledik. Ancak sağ kasıkta abse oluşması ve karın ağrısının artması üzerine tekrar başvurdu.

Hikayesinde en az beş yıldır idrar yollarından barsak içeriği geldiğini öğrendik. Özellikle prostat ameliyatından sonra başlamış bu şikayeti. Hastamızı acil ameliyata aldık. Kalın bağırsağın başladığı apandisit bölgesi, sol kalın bağırsağın alt kısmı idrar kesesine ve sağ kasığa tünelleşme olmuştu. Aynı seansta sağ taraf kalın bağırsağın alınması, sol kalın bağırsağın alt kısmının alınması ve abse drenajı iltihapların boşaltılmasını yaptık. Bağırsağın dışarıya açılmasını gerekli görmedik. Hastamızı iyileştirip taburcu ettik” dedi.

KANSER OLDUĞUNU BİLMEDEN, KANSERDEN KURTULDUĞUNU ÖĞRENDİ
Ameliyat esnasında bölgede kanser olma ihtimalinden şüphelendiğini dile getiren Dr. Sertkaya; “Hastamız beş yıl önce rahatsızlığı nedeniyle prostat ameliyatı olmuş, ancak o günden bugüne şikayetleri artarak devam etmiş. Ameliyat esnasında bölgede oluşan durum nedeniyle hastamızın bu bölgesinde kanser tümörünün olabileceği kanısına vardım ve apandisiti almakla kalmadım ve bölgeyi tamamen temizledim. Ameliyat sonrası hastamıza bu konuyla ilgili bahsetmedik. Almış olduğumuz parçaları patoloji için gönderdik ve patoloji sonucu adenokarsinom yani kanser olarak rapor edildi. Cerrahi sınırlar temizdi ve çıkarılan lenf nodları sayısı yeterli ve hepsi de negatifti.”

“PET tomografi sonucu da temiz geldi. Hastamız tamamen iyileşti ve idrardan gıda partikülleri gelme şikayetleri de kayboldu. Vücudun başka yerinde kanser dokusuna rastlanmadı. Vücudun farklı bölgesine sıçramadan, yayılmadan kurtulmuş oldu ve kemoterapi tedavisine başladı. Hastamızın vücudunda kanser tümörü olduğunu bilmeden ameliyat masasına yatması moral ve motivasyon açısından çok iyi oldu. Ameliyat öncesi bilmiş olsaydı büyük stres yaşayabilirdi. Ancak ameliyat tamamlandıktan sonra öğrenmesi onun moralini artırdı. Bu onun daha hızlı iyileşmesine vesile olur inşallah. Dolayısıyla hastamız kanser olduğunu bilmeden kanserden kurtulmuş oldu.” dedi.

BİR İYİ, BİR DE KÖTÜ HABERİM VAR, ÖNCE HANGİSİNİ SÖYLEYEYİM
Kolay diye başlayıp zor bir ameliyatı gerçekleştirdiklerini dile getiren Dr. Sertkaya; “Hastamızla ilgili gelen patoloji sonucunu gördüğümde ameliyat esnasındaki şüphem boşa çıkmamış oldu. Hastamızı ikinci bir zahmetten kurtarmış olduk. Hastamızı aradım ve kontrol için gelmesini söyledim. Odama geldi ona sana bir kötü, birde iyi haberim var, önce hangisini söyleyeyim dedim, o da bana önce kötü haberi söyle hocam dedi, kötü haber temizlediğimiz bölgeden aldığımız parçaların patoloji sonucu kanser olduğunuz ortaya çıktı.”

“İyi haber ise apandisit ameliyatınız esnasında bölgeyi tamamen temizlememiz sayesinde vücudunuzdaki kanserli bölgeyi de temizlemiş olduk. Son yapılan patoloji sonuçlarında vücutta kanser tümörüne rastlanmadı. Kısacası kanser olduğunuzu bilmeden, kanserden kurtulmuş oldunuz dedim. Hastam ve hasta yakınları çok sevindiler. Hastamızı geçmiş olsun der, acil şifalar dilerim” şeklinde konuştu.

PATLAYAN APANDİSİTİME ÜZÜLDÜM, KANSER TÜMÖRÜNDEN KURTULDUĞUMA SEVİNDİM
Apandisit hastalığına üzülürken, kanser tümöründen kurtulmuş olmanın sevincini yaşadığını belirten 59 yaşındaki hasta Dursun Erkenekli; “Hastaneye geldim doktorumuz yapmış olduğu muayene ve tetkikleri sonucu apandisitimde sorun olduğu tespit edildi ve acilen ameliyata alındım. Ameliyatım oldukça başarılı geçti. Çok mutluyum, bir yandan şoktayım.”

“Vücudumda kanser tümörünün olduğunu ameliyattan önce bilmemem bir yandan iyi oldu. Yoksa işler hem uzayabilir hem de moralim çok kötü halde ameliyata girebilirdim, bu da sonuçlarımı kötü etkileyebilirdi. Ameliyat sonrası yapılan muayene ve tetkiklerin sonucu temiz çıkması bana çifte mutluluk yaşattı. Başarılı operasyona imza atan doktorum Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Sertkaya’ya, ameliyathane de görev yapan sağlık ekibine ve hastane yönetimine teşekkür ediyorum” dedi.

KANSER OLUP OLMADIĞINIZIN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kanser en gizli kapalı büyüyen ve çok geç olmadan fark edilemeyen ciddi bir hastalıktır. Her küçük değişikliğe farklı anlamlar yükleyip hastalık hastası olmanın gereği yok ancak bazı değişimler var ki, bunlara karşı dikkatli olmanız gerekiyor.

İşte kanserin belirtileri…
Eğer nefes darlığı veya hırıltınız önceden yokken birden ortaya çıktı ve artık canınızı sıkıyorsa
Geçmeyen öksürüğünüz ve göğüs ağrınız varsa
Devamlı ateşleniyor ve hastalanıyorsanız
Yutkunmakta zorluk yaşıyorsanız

Lenf bezlerinizden herhangi birinde şişlik fark ettiyseniz
Vücudunuz daha kolay morarıyor ve kanamalarınız hızlı bir şekilde durmuyorsa
Kasık ve karın ağrılarınız düzenli hale geldiyse

Şişkinlik yaşıyor ve hızlı kilo alıyorsanız veya ani kilo kaybediyorsanız
Dışkınızda kan görüyorsanız
Mideniz beslenmenize dikkat etmenize rağmen devamlı rahatsızsa

Meme uçlarında iltihaplanma varsa direkt doktorunuza danışın, çünkü bu bir göğüs kanseri belirtisi olabilir.
Adet dönemi normalden uzun ve ağrılı geçmeye başladıysa
Tırnaklarınızda şekil bozuklukları meydana geliyorsa
Yüzünüz kilo almamanıza rağmen daha şiş gözüküyorsa

İyileşmeyen yaralarınız varsa
İştahınız birden kesildiyse ve sürekli tok hissediyorsanız

Bu belirtilerden birkaçını fark ettiyseniz mutlaka doktorunuzdan randevu alın. Doktorunuzun yardımıyla herhangi bir belirti var ise kolayca tedavi edilecektir. Unutmayın, erken teşhis her hastalıkta en önemli adımdır.
BAŞIN ÖN BÖLGESİNDE BASINÇ HİSSİ:
Genellikle sinüziti akla getirir. Ancak göz tansiyonu, kafa içinde ön kısımda yer işgal eden lezyon ile bazı migren çeşitlerinde de bu his olabilir. Şakaklarda ağrı ve basınç duygusu: Gerilim tipi baş ağrıları, çene ekleminde kireçlenme, kulak önündeki tükürük bezinin hastalıkları, şakak bölgesindeki damarın mikropsuz iltihaplanması.
AĞRI VE BASINÇ:
Tansiyon yüksekliği, boyun omurlarında kireçlenme, sinir basıları, kas spazmları gibi patolojileri düşündürür. Başta basınç hissiyle beraber görmede bulanıklık: Göz tansiyonu, gözün arka tabakalarında kanama, yırtılma olması.

GÖRME BULANIKLIĞI:
Katarakt, gözün optik sisteminde bozukluk, şeker ve tansiyon hastalığına bağlı göz damarlarında hasarlanma, göz sinirinin hastalıkları, gözün saydam tabakasının hastalıkları, kafa içinde görme merkezinin hastalığı.
BAŞ DÖNMESİ:
Tansiyon yükselmesi ve düşmesi, iç kulaktaki denge organının hastalıkları, sıvı noksanlığı, kansızlık, tuz dengesi bozukluğu, vitamin noksanlığı, kafa içinde basınç artışı, görme bozuklukları, beyin sapı hastalıkları.

BURUN KANAMASI :
Pıhtılaşma sistemi hastalıkları, kandaki pulcukların sayısının ve fonksiyonunun az olması, tansiyon yüksekliği, kan sulandırıcı ilaçların yan etkisi, burun içinde kılcal damar yumağının olması, ileri dönem karaciğer-böbrek hastalığı, burun içinde enfeksiyon.BURUN TIKANIKLIĞI:
Gribal enfeksiyonlar, burun alerjisi, burunda deviasyon, polip. Baş dönmesiyle beraber görülen burun kanaması: İlk akla gelmesi gereken tansiyon yüksekliğidir.
ANİ İŞİTME KAYBI :
Kulak zarında travma ya da enfeksiyona bağlı delinme olması, işitme sinirine toksik etkisi olan ilaçlar, yüksek desibelde sese maruz kalma, multipl skleroz (MS) denilen hastalığın işitme sinirine zarar vermesi, işitme sinirinin tümör ya da başka nedenlere bağlı basıya maruz kalması.

KULAK ÇINLAMASI:
İç kulakta bulunan kemikçiklerin kireçlenmesi, kalbin hızlı veya düzensiz çalışması, tansiyon yüksekliği, menier hastalığı. Bazen araştırmalara rağmen sorunun nedeni ortaya konamayabilir.
AĞIZDA GÖRÜLEN AFT NEYİN HABERCİSİ
Ağız içi enfeksiyonlar, dişlerde bakteri plaklarının olması, vitamin noksanlığı, demir noksanlığı, mantar enfeksiyonları, lupus hastalığı gibi bağışıklık sistemi hastalıkları, göz, cilt damar iltihabı da eşlik ediyorsa Behçet hastalığı.

SES KISIKLI:
Larenjit denilen boğaz enfeksiyonuna veya alerjiye bağlı ses tellerinde ödem olması, ses tellerinde nodül, ses tellerini yöneten sinirin felci, guatra bağlı olarak ses telleri sinirinin basıya maruz kalması, ses tellerinin aşırı kullanımı, guatr ameliyatlarında ses telleri sinirinin zarar görmesi, fazla sigara içenlerde larenks organının kanseri. Ses kısıklığı birçok kanser türünde ilk belirti olarak kabul ediliyor.
BADEMCİK AĞRISI HANGİ HASTALIĞI İŞARET EDER
Tonsillit denilen bademcik iltihaplanması. Virüs ya da bakteri enfeksiyonları. Bademciğin lenf sisteminin hastalığına bağlı olarak büyümesi.

DİŞ ETİ KANAMASI
Ağız hijyeninin kötü olması, diş eti enfeksiyonları, diş taşları, vitamin noksanlıkları, pıhtılaşma sistemi hastalıkları, karaciğer ve böbrek hastalıkları, nadiren kan kanserine bağlı pıhtılaşma sisteminin bozulması.BOYUN AĞRISI:
Boynun ön tarafının ağrılarında lenf bezi hastalıkları, tiroit bezinin mikroplu ya da mikropsuz hastalıkları, boğaz enfeksiyonları, tükürük bezi hastalıkları. Boynun arka kısmının hastalıklarında kireçlenme, tansiyon yüksekliği, boyun fıtığı, gerilim tipi baş ağrıları, kemik erimesi.
BOYUN TUTULMASI, SAĞ SOLA ÇEVİRMEDE SORUN
Boynu sağa ve sola doğru çevirirken zorlanma duygusu: Boyun omurlarında kireçlenme, tortikolis denilen boyun kaslarında spazm, boyun kaslarını yöneten sinirlerin hastalıkları, doğuştan ya da sonradan olan boyun kası hastalıkları.
YUTKUNMA ZORLUĞU
Farenjit, tonsillit gibi ağız içi enfeksiyonları, dil hareketlerini sağlayan sinirin hastalıkları, ağzın arka kısmında tümör, bademciklerin büyük olması, ur, iç guatr, yemek borusunda cep-di vertikül olması.

source