Karaciğer rahatsızlığının belirtisiymiş! Şimdiye dek kimse dikkat etmiyordu – Halk TV

Aralık 3, 2022 0 Yazar: admin

Son dönemde karaciğer rahatsızlığı yaşayanların sayısı artıyor. Eğer sizde de bu belirtilerden herhangi biri varsa mutlaka bir doktora gidin!..
Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarındandır. Son dönemde karaciğer rahatsızlığı yaşayan kişilerin sayısı hızla artmaktadır. Hepatit B, Hepatit C, siroz, fazla alkol tüketimi ve karaciğer yağlanması kanseri tetikleyebilecek başlıca unsurlar arasında yer almaktadır.
Aynı zamanda, sigara kullanımı, düzensiz beslenme, kullanılan bazı ilaçlar ve genetik yolla aktarılan karaciğer rahatsızlıkları da karaciğer kanserine neden olmaktadır. Vücudumuzun bir bakıma tüm yükünü ayaklarımız taşıyor olsa da karaciğerimizde tıpkı beynimiz gibi aslında vücudumuzu kontrol altında tutmaktadır.
Karaciğer bittiği zaman bir bakıma hayatta bitmiş demektir.
DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER!
Karaciğer rahatsızlığında vücudumuz aslında önceden bazı sinyaller vermektedir.
Karaciğer ağrısı genelde karaciğerin olduğu alanda, bir diğer deyiş ile göğüs kafesinin sağ üst çeyreği içerisinde meydana gelen bazen hafif bazen de şiddetli şekilde kendini belli etmektedir.
Karaciğerin doğru çalışmadığı durumlarda bu bölgede hassaslık veya ağrı da olabilmektedir. Cilt dokunmaya karşı aşırı bir şekilde hassaslaşabilmektedir..
Karaciğerde sorun olduğunu gösteren diğer rahatsızlıklar;
Bunlar karaciğer rahatsızlığında oldukça önemli belirtilerdir ve mutlaka dikkate alınması gerekmektedir.
KARACİĞER RAHATSIZLIĞI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?
Karaciğer hastalıklarıyla ilgili durumlarda dahiliye yani iç hastalıkları bölümüne başvurmak gerekmektedir. Yapılacak gerekli kontroller sonrasında kesin tanı konulacaktır.

source

Linkler