Karın ağrısıyla gittiği hastanede karnından 10 santim kitle çıkartılan küçük Deniz sağlığına kavuştu! – Tgrthaber

Kasım 24, 2022 0 Yazar: admin

Ailesi ile birlikte karın ve mide ağrısı şikâyetiyle Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne başvuran 11 yaşındaki Deniz Tabancı’nın karnından 10 santimlik kitleyi çıkaran doktorlar, Deniz’de oluşan böbrek yetmezliğinin önüne geçti.
Tabancı’ya yapılan tetkikler sonrası onkoloji bölümünde Burkitt Lenfoma ile hastayı serviste bir müddet takip ettiklerini belirten Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesinde Çocuk Ürolojisi Uzmanı Dr. Mehmet Uğur Yılmaz, “Hastamıza teşhis koyulduktan sonra bir şekilde kemoterapiye başlamak gerekiyordu. Ama karın içerisindeki yaklaşık 10 santimetrelik kitle, her iki böbrekten çıkan idrar kanalına baskı yaptığı için Deniz birdenbire akut böbrek yetmezliğine girdi. Kemoterapinin başlatılması için bu durumun bir şekilde düzeltilmesi gerekiyordu.

Bizim hastanemizde nefrostomi takma imkânı olmadığı için bu imkân bize Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinin üroloji ameliyathanesinde sağlandı. Biz de hastamızı oraya götürüp böbreğinin her iki yanına nefrostomi kateteri taktık ki idrar çıkışı sağlansın diye. Bunun sonucunda böbrek değerlerinde düzelme oldu. Deniz kardeşimiz böylelikle böbrek yetmezliğinden ve diyalizden kurtuldu. Daha da önemlisi kemoterapisini bir şekilde almayı sağladık. Şu anda kitlesi neredeyse yok olmuş durumda. Onkoloji bölümünde tedavisi devam etmektedir” dedi.

source

Linkler