Karpuzu kimler, neden yiyemez? Kararında tüketin, kardiyolojik problemler yaşamayın! – Tgrthaber

Temmuz 23, 2022 0 Yazar: admin

Karpuz, besin değeri bakımından son derece zengin bir meyve olmasının yanında bünyesinde barındırdığı yüksek orandaki su sayesinde vücudun su ihtiyacını sağlayan muhteşem bir yaz meyvesidir. Yüksek oranda potasyum, magnezyum, C vitamini, A vitamini, B1, B5, B6 vitaminleri ve önemli miktarda beta karoten ile karatenoidler açısından çok zengindir. Bu besin değerleri karpuzu bazı hastalıklara karşı koruyucu bir besin olarak karşımıza çıkartsa da glisemik indeksinin yüksek olması bazı grup insanlar için tüketimini sınırlandırıyor.
İçeriğindeki potasyum ve yüksek orandaki suyla kolestrol ve kan basıncının düşmesine ciddi ölçüde katkıda bulunan karpuzun kalp sağlığı için önemli bir rolü bulunuyor. Aynı zamanda iltihaplanmayı durduruyor, kas ağrılarını hafifletiyor, yüksek su oranıyla böbrek hastalıkları üzerinde önemli katkılar sağlıyor.
İnsan vücudu su kaybettiğinde baş ve göz ağrıları, yorgunluk, cilt kuruluğu, dikkat eksikliği, asabiyet gibi ve ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Vücudun su ihtiyacını karşılamak için su içmek kadar yüksek su içeren besinler tüketmek de çok önemli. Yüzde 92’si sudan oluşan karpuz, yeterli miktarda tüketildiğı takdirde dolaşım sistemi ve cilt sağlığına büyük ölçüde katkı sağlıyor. Cildi nemlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda parlaklık katarak cilt lekelerini solduruyor.

Karpuz, sitrülin adında bir amino asidi içinde bulunduran harika bir meyvedir. Sitrülin ise kas ağrılarının azalmasında etkin rolü olan bir bileşendir. Karpuz içeriğinde bulunduruduğu bu maddeyle özellikle spor sonrası hissedilen kas ağrılarının azalmasında oldukça etkili olabiliyor. Bunun yanı sıra düzenli karpuz suyu tüketmek sitrülin emilimini arttırıyor. 
Karpuz içeriğinde bulunan yüksek su oranıyla sindirim sisteminin verimli şekilde çalışmasına katkıda bulunuyor ve içeriğindeki lif türü sebebiyle bağırsak fonksiyonunu destekleyerek kalın bağırsakta faydalı bakterilerin üremesine yardımcı oluyor. Ayrıca probiyotiklerce zengin olmasından dolayı kolon kanseri riskini düşürüyor. Antioksidan içeriğiyle beyin ve sinir fonksiyonlarını düzenleyerek kilo verme ve kilo koruma üzerinde etkili bir besin olarak öne çıkıyor. 
Karpuz, 72 puanlık glisemik indeksiyle yüksek bir değere sahip. Bu bağlamda diyabet hastaları, kan şekeri seviyesi ve yüksek glisemik indeksi sebebiyle, karpuz tüketimini sınırlandırmaları gerekiyor. Ayrıca Hiperkalesimi hastalığı bulunan kişilerin karpuz tüketiminde dikkatli olması gerekiyor. Dolayısıyla, karpuzun yüksek miktarda potasyum barındırması sebebiyle kanında yüksek potasyum bulunan hiperkalesimi hastalarının karpuz tüketimini kısıtlaması gerekiyor. Uzmanlar, bu hastalığa sahip kişilerin günde yarım porsiyon karpuz tüketmelerini, fazla tüketildiği takdirde kalp ritminde bozukluk, gaz sancısı, şişkinlik ve bazı kardiyolojik problemlere davetiye çıkarılacağını belirtiyor.

Son derece sağlıklı bir besin olarak söz ettiğimiz karpuzu direk tüketebildiğimiz gibi farklı tarif seçenekleriyle de lezzetlendirebiliriz. Son dönemlerde tüm meyvelereden elde edilen frape ve smoothie gibi içecekler, alternatiflerimizi çoğaltabiliyor. Özellikle sıcak yaz günlerinde sıklıkla tükettiğimiz karpuzun bir de smoothie halini deneyerek sadece 192 kalorili sağlıklı bir içecekle gübe merhaba diyebilirsiniz.

Malzemeler:
Tarif:
Karpuzun çekirdeklerini çıkartın ve tüm malzemeleri blendere alın ve malzemeler incecik hale gelene kadar blenderi çalıştırın. İsteğe bağlı olarak servis ederken üzerine hafif iri taneli fındık atabilir ve birkaç buz tanesi ekleyebilirsiniz.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler