Kasık Mantarı Tedavisi Nasıl Tedavi Edilir?

Kasık Mantarı Tedavisi Nasıl Tedavi Edilir?

Eylül 19, 2020 0 Yazar: admin

Kasık Mantarı Neden Olur?

Kasık bölgesinde meydana gelen mantarlar, diğer mantarlar gibi virüs şeklinde görülürler. Bir çok farklı etken nedeniyle görülebilen kasık mantarları kolayca tedavi edilebilir ancak dikkat edilmediği taktirde tekrarlama olasılığı bulunur.

İnsan vücudu, tüketilen besinlerin faydalı olan kısımlarından yararlanır ve zararlı kısımlarını vücuttan atar. Bazen  zararlı besinlerin vücuttan atılması zorlaşır ve sağlığa zarar verecek durumlar ortaya çıkar. Bu tür durumlara makyaj malzemeleri, kimyasal ilaç kullanımı ve antibiyotikler sebebiyet verebilmektedir. Bu maddeler vücuttan atılmadıkları zaman enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.

Besinlerde bulunan zararlı maddeleri vücut ayrıştırır ancak bazı durumlarda vücut zararlı virüsleri tespit edene kadar virüs yayılabilir. Bu durumda cilt üzerinde bazı deformasyonlar oluşabilir. Kasık mantarı da buna bir örnektir.

Kasık Mantarı Nedenleri

  • Kadınlarda kasık mantarı vajinal mantara çevirebilir. Bu tür durumlarda mantar vücudun iç bölgelerine doğru ilerleyebilir.
  • Erkeklerde görülen kasık mantarı türünün kadınlarda olduğu gibi iç bölgelere ilerleme riski yoktur.
  • El, ayak ve tırnaklarda görülen mantarlar kolayca kasık bölgesine yayılabilmektedir. Bu bölgelerde bulunan mantarlar her türlü olarak kasık bölgesine sıçrar ve kasık bölgesinde mantar oluşması görülebilir.
  • Diğer bir ihtimal ise kasık mantarı cinsel organın olduğu bölgeye direk olarak yerleşebilmektedir. Kasık bölgesinde oluşan mantar yayılmak için sürekli yer ve bölge arar kolayca yayılmak ve başka bölgelere sıçramak ister.
kasık mantarı tedavisi

Kasık Mantarı Belirtisi

Kasık mantarı kaşıntı ile kendisini belli etmektedir. Kaşıntıdan sonra kasık bölgesinde kızarma ve yanma oluşabilir. Yanma ve kızarmadan sonra kasık mantarı oluşan bölgede akıntı görülebilir. Akıntılı durumlarda kötü kokular dayanılmaz olabilmektedir. Kasık mantarı akıntılı ve kokulu bir haldeyse zaman kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmektedir. Kasık mantarıyla kalıcı olarak vücuda yerleşen virüsün vücuttan atılması daha zor olacaktır.

Kasık Mantarı Tedavi Süreci

Kasık mantarında genellikle antibiyotik tedavisi kullanılır. Doktor tarafından önerilmemesi halinde antibiyotik kullanımı mantarın daha da çok artmasına neden olabilir. Bunların dışında doktorların yazdığı iltihap kurutucu ilaçlar ya da kullanılan merhemler etkili olabilmektedir. Kasık mantarı tedavisinde sonuç alınmayabilir ve 2, 3 ay sonrasında tekrarlama şansı yüksektir.

Kasık mantarı yaşayan bireylerin iç çamaşırları pamuklu olmalı ve sürekli ütülenmelidir. Her gün iç çamaşırı değişmeli gerektiğinde gün içerisinde bu sık sık uygulanmalıdır.

Linkler