Kedi cinsleri ve ırkları: Sevimli, oyuncu, en sağlıklı ve tüylü kedi cinsleri! – Tgrthaber

Eylül 24, 2022 0 Yazar: admin

Kedi kelimesinin Afrasya (Hami-Sami) kökenli olduğu tahmin ediliyor. Afrasya eski adıyla Hami-Sami dil ailesidir. Kediler yaklaşık olarak 300 dilden oluşur. Evcil kediler ve en yakın ataları, 38 kromozoma ve yaklaşık 20,000 gene sahiptir. İşte tüm kedi türleri…
Kedigiller familyası içinde sınıflanan Panthera, soyunu sürdürmekte olan aslan, kaplan, pars, jaguar ve kar parsını içerir. En büyük kedi cinsi kategorisinde Kedigil grubunda yer alan bu cinsler, büyükleri yüzünden büyük kedi denir. 
Uzun tüylü kediler arasında yer alan bu İran kedisi, ağız tipleriyle de ayırt edilir. İran kedileri oldukça sessiz kedi olarak lanse edilirler. Doğası gereği sakin olduklarından apartman yaşamına uygundurlar. Bu türler, anatomik anormalliklerden ötürü nefes alma güçlükleri çekebilir, kusurlu gözyaşı kanalları gözyaşlarının yüzünden akmasına sebep olur.
British Short Hair cinsi ise diğer sakin kediler arasında yerini alır. Kalın tüyleri ve gri gözlere sahip bu tür, kulaklarının dik olması sebebiyle olduğundan uzun gözükür. Bu yüzden hırçın gibi görünse de oldukça sakin bir türdür. 
Birman cinsi (felis) cinsi, uzun ve sık tüylere sahiptir. Duygusal yapısı, sahibine bağlılığı ve sakin enerjisiyle de dikkat çeker. Miyavlamayı çok sever ve sahibine oldukça bağlıdırlar. 

Maviye çalan gri tüyleriyle dikkat çeken mavi rus kedisi,  25 yıla kadar yaşar. Tüy dökümü oldukça az olan mavi rus kedisi, göz renkleri yeşil, mavi veya sarıdır. Mavi Rus kedi cinsinin bakımı da oldukça kolaydır. Sadece diğer kedi türlerine göre daha açık olduğu için akma ve çapak yapabilmektedir

Uzun tüylere sahip İran kedisi, bu sebepten dolayı dezavantaj sağlar. İran kedisi sahipleri, tüy dökümünün azalması için beslenme ve bakım rutinlerine dikkat etmemelidir. İran kedisi grubuna dahil türlerin ortalama ömürleri 12.5 yıldır. İran kedileri oldukça sessiz ve sakindir. Doğası gereği sakin olduklarından apartman yaşamına uygundurlar. 

İnce ve kaslı yapıya sahip siyam kedisi, oldukça konuşkan bir türdür. Siyam kedilerinin renkleri genellikle kahverengi ve krem rengidir. Kısa tüylere bu sahip bu cins bu sebepten ötürü az tüy döker. u tüyler oldukça parlak bir görünüme de sahiptir. Bu durum da her zaman için temiz ve etkileyici görünmelerini destekler.
Gri tonlarında olan scottish foldun ortalama yaşam süresi 11-14 yıldır. İnce bir ses tonu olan scottish fold, sahiplerine oldukça bağlıdırlar ve yalnızlıktan nefret ederler. Rutin olarak veteriner kontrolüne götürülmesi gereken bu cinsin kulak ve göz kontrolü ihmal edilmemeli. 

Ev ortamında büyümesi elverişli olan British shorthair, saldırgan değildir. Sahipleriyle kısa sürede iletişim kuran bu cins, 16 farklı renk ve 42 deseni bulunmaktadır. British shorthair cinsinin ömrü 12 ile 17 yıl arasındadır. Sahiplerine kısa sürede alışan bu türler, sürekli kucakta durmak istemezler. British’ler soğuk kanlı karakterleri yanı sıra biraz da çekingen tavırları vardır. 

Uzun ve kalın tüylere sahip Ragdoll kedisi, çoğunlukla beyaz renkte olur. Sahipleriyle sürekli iç içe olmayı isteyen bu cins, sürekli sahibinin yanında gezmek ister. Ragdoll ırkı kalp rahatsızlıklarına yatkın bir kedi türüdür. Bu sebeple düzenli bakımı yapılmalıp veterine götürmek gerekir. 

Dünyanın en büyük evcil kedisi olan Maine Coon, 3 veya 5 yıl ömüre sahiptir. Bu cinsin en zor yanı uzun ve çok tüyleridir. Dengeli görünümleri ve diğer hayvanlarla olan dostlukları onları değişken ortamlara bile uyum sağlamasına yardımcı olur. Ülkemizde çok popüler olmayan maine coon cinsi kediler Amerika’da oldukça popüler bir kedi ırkıdır. Maine coon kedilerin vücutlarının şekli dikdörtgeni andırmaktadır

Avcı bir karaktere sahip olan Habeş kedisi, aktif bir yaşama sahiptir. Bu kedilerin iki haftada bir defa tırnaklarının kesilmesi ve dişlerinin her gün fırçalanması gerekir. Bu kedilere iyi bakıldığında ömürleri süreleri ortalama 9-15 yıl arasıdır. Zeki olan bu ırkı eğitmek oldukça kolaydır. Habeş kedileri, özellikle de çocuklarla iyi anlaşır. 

Sağlam, dayanıklı ve atletik kedi, büyüklüğüne rağmen inanılmaz derecede uysaldır. Zor şartlara oldukça iyi uyum sağlayan bu kediler, avcılık ve tırmanma konusunda oldukça iyidir. Norveç orman kedilerinin bakımı için bahçeli bir ev olması en iyisidir. Bu kedilere stres atabilmeleri için gereken geniş alanın sağlanması çok önemli.

Dünyadaki birkaç tüysüz kedi cinsinden biri olan sfenks kedisi, sert görünseler de oldukça sakin ve cana yakın canlılardır. Eve gelen her misafiri selamlamaya bayılır. Özellikle köpeklerle ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir.

Bakımı en kolay kediler arasında yer alan bu kediler, günde ortalama bir kere beslenmelidir. Sadakat ve bağımlılıkları nedeniyle köpeklere benzetirler. Yalnız kalmaktan korkan bu cinsler, sahiplerini sürekli takip etmek ister. Enerjik yapılarıyla dikkat çeken Ankara Kedisi öncelikle beyaz uzun tüyleri ile dikkat çeker. İlgi ve şefkat aşığı olarak tanımlanabilen bu kedi türü ev ortamlarında beslemeye uygundur.

Birman kedisi, aynı zamanda araştırmacı kişiliği ile de bilinmektedir. Bu ırk genel olarak sakin ve uysal olduğundan ev ortamında yetişmeye uygundur. Ses tonu oldukça çok yumuşaktır. Orta uzunlukta ve yuvarlak hatlarda kulaklara sahip olan Birman, özellikle cam gibi gözleri dikkat çeker. Yuvarlak ve geniş bir kafa yapısı vardır. Duygusal bir yapıda oldukları için insanlara ve özellikle çocuklara sıkı sıkıya bağlanırlar. 
Bengal kedilerin görünümünde bulunan bazı karakteristtik özellikler, diğer soyağacındaki evcil kedilerin taşıdığı özelliklerden farklılık gösterir. Bengal Kedisi yetişkin oldukları zamanlarda kiloları 5 – 7 kg kadar ağırlıklara ulaşır iken bu duruma, 50 – 70 cm kadar uzunluklar eşlik edecektir. Güçlü duran ve ayakları yere sağlam basan bir beden yapısı olması nedeniyle oldukça heybetli gözükür. 

Havana kedisi, displinli özellikleri ile bilinir. Oyun oynama, uyuma saatlerini kaçırmak istemezler. Çok konuşkan olması nedeniyle miyavlar ve konuşur. Terk edilmekten aşırı korkan bu tür, sonuç olarak sahibinin peşini bırakmaz. Bu türe kaliteli mamalar ve taze su ile ihtiyaçları giderilmesi gereken bir canlıdır. Ev yemekleri verilmemelidir.

source

Linkler