Kedilerde Mantar Hastalığı Ve Belirtileri – Ajanimo

Ağustos 28, 2022 0 Yazar: admin

❤&#65039 Dr. Pati Üsküdar Veteriner Kliniği & Petopia Ümraniye Veteriner Kliniği Ajanimo’ya bayılıyor ❤️

Türkiye'nin Hayvan Haber Sitesi
Gece modu
Gündüz modu


Söz, spam mail atmayacağız.
Ajanimo
Türkiye'nin Hayvan Haber Sitesi
You are here:
0 Comments
Mantar enfeksiyonları kedi dostlarımızın ortamda bulunan mantarları soluması ya da mantarların ciltlerindeki bir çizikten, yaradan sistemlerine girmesi ile ortaya çıkar.
Mantarlar enfekte hayvanların dışkısında ve toprakta bulunur, kedilerde mantar hastalığı her cinsten, cinsiyetten ve yaştan kediyi etkileyebilir. Oldukça kolay bulaşması da kedilerde mantar enfeksiyonunun çok sık görülen hastalıklardan biri olmasına yol açar. Bazı mantar enfeksiyonları kedilerde cilt sorunlarına yol açarken bazılarıysa solunum problemlerine sebep olabilir. Yazımızın konusuysa kedilerde cilt mantarı ve belirtileri.
Ciltteki mantar enfeksiyonu mantarın türüne göre farklı belirtilere neden olabilir. Kedilerde mantar belirtileri şunlardır:
Kedi dostunuzda yukarıda saydığımız belirtilerden bir ya da daha fazlası varsa mantar enfeksiyonu aşıyor olma ihtimali yüksektir. Ancak tabi ki bu belirtiler farklı sağlık sorunlarına da işaret ediyor olabilir, dolayısıyla kedinizi muhakkak veteriner hekime götürmeniz gerekir.
Kedilerde mantar hastalığına farklı mantarların neden olabildiğini yazımızın başında belirtmiştik, kedilerde mantar nedenleri de enfeksiyona bağlı olan mantarın türüne göre farklılık gösterir. Kedilerde cilt mantarının altında yatabilecek nedenlerden bazıları arasında şunlar sayılabilir:
Kedinizde yukarıda saydığımız belirtilerden bir ya da bir kaçı varsa ve mantar olduğunu düşünüyorsanız tabi ki hemen veteriner hekime başvurmanız gerekir. Veteriner hekimler genellikle teşhisten önce kedinizde belirtileri ilk ne zaman fark ettiğinizi, kedinizin kullandığı herhangi bir ilaç ya da başka bir hastalığı olup olmadığı gibi bilgileri öğrenmek isterler, hekiminize kedi dostunuzla ilgili bu bilgileri eksiksiz şekilde vermeniz hem teşhisi hem de tedaviyi kolaylaştırır. Hekimler muayenenin dışında kan tahlili gibi yöntemler de kullanarak kedilerde mantar hastalığı teşhisi koyarlar ve tedavilerini de teşhislerine göre şekillendirirler.
Kedi dostunuzun cildindeki mantar enfeksiyonunun tedavisi de enfeksiyona neden olan mantarın türüne bağlı olarak belirlenir. Veteriner hekim tedavi için antifungal merhemler, kremler ya da oral antifungal ilaçlar kullanmayı uygun görebilir. Mayaların neden olduğu mantar enfeksiyonları için kimi zaman özel şampuanlar ile banyo da tedavinin bir parçası olabilir ancak kediler yıkanmaktan hoşlanmadığı için elbette bu pek de tercih edilen bir yöntem değildir. Yine de hekim böyle bir tedaviyi uygun görürse hekimin talimatlarını uygulamak kesinlikle en doğrusudur.
Mantarın çok kolay bulaşabildiğini söylemiştik, özellikle birden fazla kedinin birlikte yaşadığı ortamlarda mantar çok hızlı bulaşabilir. Eğer kedi dostunuz mantar olduysa hem mantarın tekrarlamaması hem de varda diğer kedilere geçmemesi için bazı önlemler almanız gerekir.
Want more stuff like this?
Get the best viral stories straight into your inbox!


Söz, spam mail atmayacağız.
See more
90 Paylaşım

0 Paylaşım

91 Paylaşım

65 Paylaşım

0 Paylaşım

75 Paylaşım

0 PaylaşımYaralı halde bulduğu yavru geyiğe bebek gibi baktı için yorumlar kapalı

153 PaylaşımBoz ayının erik keyfi kamerada için yorumlar kapalı

89 PaylaşımEKODOSD’tan sürücülere “bukalemunlar” için duyarlılık çağrısı için yorumlar kapalı

71 PaylaşımGerekçe ‘insanların güvenliği’: Norveçli yetkililer deniz aygırı Freya’yı öldürdü için yorumlar kapalı

86 Paylaşımİlk uçuşunda yorgun düşen yavru leyleği yuvasına itfaiye ekipleri bıraktı için yorumlar kapalı

71 PaylaşımOder Nehri’nde ekolojik felaket: Kimyasal atık döküldü, tonlarca balık öldü için yorumlar kapalı

73 PaylaşımZehirlenen köpek, sokak ortasında can çekişerek hayatını kaybetti için yorumlar kapalı

75 PaylaşımKanalizasyon çukuruna düşen kedi kurtarıldı için yorumlar kapalı

61 PaylaşımABD’de polis uyardı: “Çiftleşen deniz ineklerine dokunmayın” için yorumlar kapalı

76 PaylaşımOslo’daki dev mors ‘Freya’nın sağlığı, insanlar yüzünden tehlikede: Uyutulabilir! için yorumlar kapalı

© 2016 by ProAktif İletişim

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler