Keratin bakımları hakkında bilmeniz gerekenler – E-Manisa

Kasım 18, 2022 0 Yazar: admin

Popüler kuaför hizmeti size pürüzsüz, parlak, elektriklenmeyen saçlar vermeyi amaçlar.
Pürüzsüz, elektriklenmeyen saçlara sahip olmayı arzulayanlar için, keratin bakımlarını duymuş olabilirsiniz – ve belki de popüler salon hizmetini denemişsinizdir.
Bir keratin bakımı, fönle kuruma sürenizi kısaltabilir, elektriklenmeyi azaltabilir, saç kütikülünüzü yumuşatabilir ve parlaklığı artırabilir. Ancak bazı kişiler için keratin tedavileri bukle modelinize zarar verebilir ve bu pahalı ve uzun bir süreç olabilir.
Dermatolog Alok Vij, MD, keratin tedavisinin neleri içerdiğini ve bunun denemeniz gereken bir şey olup olmadığını açıklıyor.

Keratin, saçınızın, cildinizin ve tırnaklarınızın dış yüzeyini oluşturan bir protein türüdür.
“Yaşlandıkça keratin kaybedersiniz. Bozulur veya hasar görür,” diye açıklıyor Dr. Vij. “Fazla mesai, çevresel tetikleyiciler, UV kimyasalları ve ısı gibi faktörler keratini parçalayabilir. Bu faktörler temel olarak proteinin doğal şeklini değiştirmesine neden olur.”
Keratinin şekli ve yapısı değiştikçe işlevi de değişir. “Bu, saçınızın aynı güce, esnekliğe veya parlaklığa sahip olmadığı anlamına gelir” diye devam ediyor.
İşte burada keratinli saç bakımı devreye giriyor.
Keratin bakımları her saç tipine uygulanabilir. “Tipik olarak daha uzun saçlı veya kıvırcık, kıvırcık saçlı insanların onu kullanma olasılığı daha yüksek olabilir” diye belirtiyor. “Fakat kısa saçlarınız varsa ve saçınızın hacminden memnun değilseniz bile, saçlarınızın biraz daha dolgun ve parlak görünmesi için keratin tedavisini kullanabilirsiniz.”

İşlem farklı salonlarda farklılık gösterebilir, ancak tipik olarak bir kuaför saçınızı arındırıcı bir şampuanla iki kez yıkayarak başlar.
Daha sonra ıslak saçlarınıza keratin bakımı veya solüsyonu uygulanarak taranır. Çözelti, sahip olduğunuz saç miktarına ve dokusuna bağlı olarak iki ila dört saat arasında saçınızda duracaktır.
Son olarak, saç stilistiniz saçınızı kurutur ve ardından tedaviyi saçınıza yapıştırmak için yassı bir demir kullanır. Bu adım anahtardır.
“Keratin tedavisi şampuanla temizlenmiyor. Saçınızı kaplar ve her şeyi pürüzsüzleştirir, ”diye açıklıyor Dr. Vij. “Ve sonra ısı, dış katmanı parlak, parlak, pürüzsüz bir dokuya geri döndürmeye yardımcı olmak için onu mühürler veya iyileştirir.”

Keratin bakımı öncesi ve sonrası, saçınızın ne kadar düzgün ve parlak olduğu konusunda sizi şaşırtabilir. Ve saçınızı çok sık yıkamazsanız, bu sonuçlar yaklaşık altı ay sürebilir.
Bazı profesyonel ipuçları? Keratin bakımınızın ardından ilk şampuanınız için birkaç gün beklemek ve ardından şampuanlama sayısını azaltmaya çalışmak istiyorsunuz. Ve saçınıza zarar verebilecek sert kimyasallar içermeyen sodyum klorür içermeyen saç ürünleri kullanın.

Bazı keratin bakım formülleri, gözlerde, burunda ve boğazda sulu gözlere, öksürüğe, hırıltılı solunuma, cilt tahrişine ve yanma hissine neden olabilecek güçlü kokulu bir kimyasal olan formaldehit içerebilir.
“Maalesef formaldehit etrafımızdaki hemen hemen her şeyin içinde. Sabunlarda, şampuanlarda ve yediğimiz yiyeceklerde var” diyor Dr. Vij. “Açıkçası, bunu vücudunuza yüksek miktarlarda sokmak istemezsiniz. Bu nedenle, formaldehite maruz kalmaktan kaçınabiliyorsanız, cilt sağlığını ve genel sağlığı korumaya yardımcı olabilir. Genel sağlığımız üzerinde kanserler ve diğer olumsuz etkilerle bağlantı olup olmadığı konusunda hala sorular var.”
Piyasada formaldehit içermeyen keratin tedavileri olsa da, bu formüller de işe yaramıyor. Bu nedenle, araştırmanızı yaptığınızdan ve keratin tedavisinin artılarını ve eksilerini tarttığınızdan emin olun.
Keratin bakımları hamile olan bireylere önerilmemektedir. Hassas bir cildiniz veya alerjik kontakt dermatitiniz varsa, dikkatli bir şekilde ilerlemek istersiniz.
Vij, “Bu kişiler dikkatli olmalı” diye vurguluyor. “Parfümsüz ve koruyucu madde içermeyen formüller aramak istiyorsunuz.”
Keratin tedavisinin maliyetini de düşünebilirsiniz. Tedavi başına 300 dolardan fazla harcayabilirsiniz.
Evde keratin bakım kitleri, bütçeniz için daha iyi sonuç verebilecek mağazalarda ve çevrimiçi olarak mevcuttur. Ancak tüm talimatları önceden okumanız ve yakından takip etmeniz çok önemlidir.
“Saçlarınızı güzel bir şampuanla iyice temizlediğinizden emin olun. Keratin bakımını uygulayın, ıslanmasına izin verin ve ardından bir ısı kaynağıyla etkinleştirin” diyor Dr. Vij. “Profesyonel ısı kaynakları daha kısa sürede daha etkili olabilir.”
E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

source

Linkler