Kesinlikle uzak durun! Saç dökülmesini hızlandırıyor, kelliğe neden oluyor, saç derisini tahriş ediyor – Yeni Akit

Eylül 11, 2022 0 Yazar: admin

Soyunu inkar eden haramzadedir
Lübnan Enerji Bakanı: İran’ın yakıt hibesi elektrik üretimimiz için stratejik öneme sahip
Biri bu adamın ipini tutsun! Ertuğrul Özkök Tarkan konseri üzerinden yine dindarlara kin kustu
Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı insanlarla böyle alay etti: CHP’ye yakın değiliz!
Bilincini kaybeden metrobüs şoförünün kardeşi konuştu: Böyle bir rahatsızlığı yoktu
Alparslan Büyük Selçuklu’nun yıldızı baba oldu
“Toplu mezar kazılıyor” iddiasında bulunan provokatör enselendi!
Bozdağ hadsiz Soyer’e haddini bildirdi
Cemal Enginyurt’un darbettiği Latif Şimşek Beyaz TV’den ayrıldı!
Bakan Fatih Dönmez duyurdu: Türkiye dünyada 4’üncü sırada
Mevcut her saç telinin bir yaşam siklusu var. Her saç teli 4- 6 yıl yaşıyor, sonra dinleniyor ve daha sonra da dökülüyor. Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Dr. Susan Massick, erkekleri saç dökülmesi konusunda erken davranmaları için uyarılarda bulundu. Dr. Massick, yeterli protein ve demir içeren dengeli beslenme programı önerdi. Protein saç köklerinin büyümesine yardımcı olurken, demir hücrelerin hayatta kalmasını sağlamak için onlara yeterli oksijenin ulaşmasını sağlayacaktır. Amerikan Dermatoloji Akademisi de saç dökülmesini önlemek için benzer tavsiyelerde bulundu.
Sağlıklı saçlar, bakımlı bir görünüme sahip olmada çok önemli. Ancak beslenme alışkanlıklarından, strese, yanlış ürün kullanımından çeşitli hastalıklara kadar pek çok etken saç dökülmesine neden olabiliyor.
Uzmanlar, saça zarar verebilecek kimyasallar içeren şampuanlardan kaçınırken protein ve demir açısından zengin bir diyet yemenin erkeklerin saç dökülmesini önlemesine yardımcı olabileceğini söylüyor. Özellikle içeriğinde Sülfat ve formaldehit içeren şampuanlardan kaçınılması gerektiğinin altını çizdi.

BU BELİRTİLER BAŞLADIYSA HEMEN HAREKETE GEÇİN

Columbus’taki Ohio Eyalet Üniversitesi’nden dermatolog Dr. Susan Massick, erkekleri saç çizgileri gerilemeye başlar başlamaz yumurta, sığır eti, nohut, kabak çekirdeği ve siyah fasulye gibi daha fazla gıda tüketmeye ve harekete geçmeye çağırdı. Ekstra proteinin saç köklerinin büyümesine yardımcı olacağını, eklenen demirin ise kırmızı kan hücrelerinin hücrelere taşıyabileceği oksijen miktarını artıracağını söyledi.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ HIZLANDIRIYOR!

Uzmanlar, neredeyse tüm şampuanlarda kullanılan, saçı köpürten sülfat içeren ve bakterileri öldüren bir temizlik maddesi olan formaldehit içeren şampuanların kullanılmasına karşı uyarıda bulunmuştu. Bunların saça zarar verebileceğini ve saç dökülmesini artıran kafa derisini tahriş edebileceğini söylüyorlar.

Sağlık

İbn-i Sina’nın inanılmaz reçetesi! Bu gıda kansere dahi derman oluyor!
Saç dökülmesine sebep olan hastalıklar
Saç dökülmesi; tiroit bezi hastalıkları, böbrek üstü bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, kalp rahatsızlıkları, insülin direnci, hormonal rahatsızlıklar, diyabet ve anemi gibi birçok hastalığın semptomu olarak ortaya çıkabilir.
Genç yaşta saç dökülmesini önlemek için;
Saç dökülmesini durdurmak için düzenli yıkamalı ve en önemlisi doğal maskelerle saç derisinin beslenmesi tavsiye edilebilir. Saç dökülmeleri saç derisinin havasız ve bakımsız kalmasından dolayı görüldüğü için saç diplerine doğal yağ ve maskelerle masaj yapılması gerekmektedir.
36 yaşından sonra saç dökülür mu?
Erkeklerde saç dökülmesi 20’li yaşların başlangıcında hormanal düzeyin saptanmasıyla anlaşılmaktadır. Erkeklerin %60’ında 30’lu yaşlar %40’ında 30’lu yaş sonrasında kendisini göstermeye başlar.
16 yaşında saç dökülmesi
Günümüzde 16-18 yaş başlangıçları olan erkek tipi saç dökülmeleri, genç kızlarda daha fazla görülmektedir. Bu durumun nedenleri arasında aşırı stres, dengesiz beslenme, uzun süreli aç kalma ve hormonal problemler vardır.
Parça parça saç dökülmesi
Saçkıran diğer adları alopesi areata ya peladdır. Özetle para gibi bölgesel ve sınırları net dökülme şeklinde tarif edilir. Kıl olan her yerde görülebilir. Diğer saç dökülmelerinden farklı olarak dökülme kısa sürede olur ve geride parlak bir cilt kalır yani tüyleşerek dökülme değildir.
Bölgesel saç dökülmesi neden olur? Saçın sağ tarafının dökülmesi
Bölgesel saç kaybı ve saçların incelmesine ise daha sık rastlanmaktadır. Kadınlarda genetik faktörlere ek olarak yeni doğum yapmış olmak, demir eksikliği, doğum kontrol hapı kullanımı, hormonal bozukluklar ve menopoz dönemi gibi durumlarda saç dökülmesi görülebilir.

Kadın – Aile
Diz ağrısına ne iyi gelir evde çözüm: Diz ağrısını 3 günde geçiren doğal tedavi!
Galatasaray’da Patrick van Aanholt’un flaş bir transfere engel olduğu ortaya çıktı! Galatasaray’ın 13 milyon euroluk yıldız sol bekle anlaşt..
İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Osmanlı ile ilgili akla ziyan açıklamalarda bulunan İzmir Büyükşehir Beled..
GazDay Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Mehmet Doğan, Avrupa’nın doğal gaz depolarının yüzde 80 doluluğa ulaştığını belirterek, ‘Avrupa, doğa..
WhatsApp İhbar Hattı
+90 (553) 313 94 23
Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.
Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.
www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Yüklenme süresi 0.0139 sn.

source