Kimyon çayı faydaları nelerdir? Kimyon çayı nasıl yapılır? – Mynet

Kasım 4, 2022 0 Yazar: admin

Kimyon çayı zengin bir demir ve manganez kaynağı olduğu bilinir. Detoks etkisi, vücudu rahatlatıcı özelliği ve bağışıklık sistemini güçlendirici rolü ile ön plana çıkar. Bebeklere de önerilen miktarda içirildiğinde gaz sancısına iyi gelir. Kolesterolün dengelenmesinde, ödem atılmasında ve kanser hastalıklarına karşı vücut direncinin artırılmasında rol oynar. Şifalı yönleri ile dikkat çeken kimyon çayı, gaz ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına da iyi gelir. 1 çay kaşığı kimyonun 7 kalori içerir. Kimyon çayı da barındırdığı yararlı mineraller ile vücudu destekler. Dengeli ve düzenli bir şekilde tüketilen kimyon çayı, içerdiği demir ve manganez gibi minerallerle birlikte vücudu bazı hastalıklara karşı korur. Ayrıca kanser hastalıklarının tedavisinde aktif rol oynadığı bilinen kimyon çayı ne işe yarar?
Roma ve Yunan dönemlerinde ün kazanan baharat ile hazırlanan kimyon çayı, afrodizyak etkisi olduğu bilir. Ayrıca kimyon çayının alternatif tıpta birçok hastalığın tedavisinde destekleyici besin olarak tercih edilir. Bebeklere de önerilen miktarda verilebilen kimyon çayı gaz problemlerine iyi gelir. Doktor tavsiyesi eşliğinde faydalarından yararlanılabilen bir içecektir. Şişkinlik giderici, yağ yakımını hızlandırıcı ve stresi azaltıcı etkileri ile ön plana çıkan kimyon çayı içerdiği vitamin ve mineraller ile bağışıklık sisteminin güçlendirir. Bu içeceğin etkileri göz önünde bulundurduğumuzda kimyon çayı faydaları şu şekildedir:
Değerli bileşenleri ve demir gibi mineralleri bol miktarda içermesi ile bilinen kimyon çayı evlerde kolaylıkla hazırlanabilen bir içecektir. Kimyon çayı tarifi bebeklere veya yetişkinlere hazırlanmasına göre bazı farklılıklar içerir. Kimyon çayı tarifi için gerekli malzemeler:
Kimyon çayı nasıl demlenir?”
İçerdiği demir ve manganez gibi mineraller ile detoks etkisi göstermesi sayesinde kimyon çayı kilo verme sürecini hızlandırır. Yağ yakımını hızlandırmada rol oynayan kimyon çayı düzenli kullanıldığı zaman ödem atmayı da kolaylaştırır.
Vücudu rahatlatıcı özelliği olduğu belirtilen kimyon çayının, adet söktürücü bir etki gösterdiğine dair net bir bilgi yoktur. Ancak kimyon çayı, içerdiği değerli bileşenler sayesinde bu dönemde oluşabilen enfeksiyonlara veya ağrılara karşı vücudu korur. Regl döneminde veya öncesinde kimyon çayı kullanılmadan önce ise mutlaka bir uzman görüşü alınması gerekir.
Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.’ye Aittir.

source

Linkler