Kırışıklık karşıtı bakımın vazgeçilmezi: Retinoidler – Posta

Kasım 18, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Retinoidler, besinlerde de bol miktarda bulunan bir A vitamini bileşiğidir.  Vücudun doğru şekilde işleyebilmesi için retinoidlere ihtiyacı vardır. Retinol, gıdalar tarafından alınır ve vücut tarafından üretilebilir ayrıca vitamin takviyesi ya da serum olarak da bulunabilir.
Vücudumuz için oldukça gerekli faydalarının yanı sıra bu vitamin cilt üzerinde yarattığı harikalarla dikkat çekiyor.
Bu vitamin, cilt üzerinde yarattığı harikalarla bilinir.
Cilt ve Güzellik Uzmanı Meltem Öztürk, retinollerin 20 yıldan uzun süredir hem akne tedavisi hem de antiaging uygulamalarda sıklıkla uzmanlar tarafından kullanıldığını belirtiyor.
Peki, cildi yenileme kapasitesiyle bilinen retinolü diğer bileşenlerde bu kadar farklı kılan nedir?  
Güzellik Uzmanı Öztürk “Retinoller, cilde fayda sağlaması için cildin kalitesini belirleyen dermis tabakasına yani fiproblastların, kolajen yapıların bulunduğu tabakaya kadar inmesi gerekir.  Ancak retinoik asit formunda olurlar ise doğrudan cildin alt katmanında çalışabilir.” diyor.
O KADAR GÜÇLÜ Kİ SAF FORMLARI ÇOK DİKKATLİ KULLANILMALI
Daha önceleri sadece medikal estetik ve güzellik merkezlerinde uzmanlar tarafından uygulanan retinollere günümüzde internet üzerinden rahatlıkla ulaşılabiliyor.
Retinol oldukça güçlü bir bileşen olduğu için kullanırken dikkatli olunması çok önemli. Günümüzde piyasada % 1, % 2,5 ya da % 4 gibi farklı oranlarda retinol içeriğine sahip serumlar bulmak mümkün.
Güzellik Uzmanı Öztürk, “Bu ürünlerin kullanımı düzgün yönetilmez ise oldukça fazla tahrişe yol açar ve ciddi anlamda cilt problemleri görülebilir.” diyor.
RETİNOL TÜRÜ DOĞRU SEÇİLMELİ!
Kullanımı kadar kullanılacak retinolün türü de oldukça önemli. Öztürk, “Kullanılan retinol türü; retinaldehit formunda olursa, tek aşamalı olarak cildin dermis/orta tabakasında çalışmaya başlar ve tahriş oldukça az görülür. Kısa vadede güzel etkiler gözlemlenir.” diyor ve ekliyor;
“Son dönemde sıklıkla duyduğumuz 3. Jenerasyon retinollerde ise; retinol kullanıma bağlı olarak etki hemen görülmeye başlar fakat cilt aynı zamanda exfolasyonda olur bu nedenle kullanımı profesyonel bir destek gerektirebilir.”
RETİNOL SERUMLAR NASIL KULLANILMALI?
Retinoller, cilde topikal olarak uygulandığında, cilt hücrelerinizi geri getirmeye ve daha genç bir duruma geri dönmeye yardımcı olur. İşte retinol serum edindiğinizde kullanırken dikkat etmeniz gerekenler;
Kırışıklık karşıtı Retinol kullanılırken dikkat edilmesi gerekenleri Cilt ve Güzellik Uzmanı Meltem Öztürk anlatıyor;
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler