Kırışıklık ve ince çizgiler arasındaki temel farklar – Posta

Ağustos 3, 2022 0 Yazar: admin

Cildin erken kırışmasını ve genç görünümü kaybetmeyi eminiz ki hiç kimse istemez. Ciltte olan kırışıklıklar ve ince çizgiler her zaman yaşınızı ele verir. Ayrıca cildin kusursuz görünümünü bozar. Kırışıklık ve ince çizgiler arasında da temel bazı farklar var. Gelin onlara birlikte bakalım.
KIRIŞIKLIK NEDİR?
Cildinizdeki kırışıklıklar ciltte meydana gelen kıvrımlar olarak tanımlanabilir. Kırışıklığın arkasındaki yayın nedenler kolajen ve elastin üretiminin eksikliğidir.
Böyle durumda cilt kırışmaya, sarkmaya ve yaşlanmaya başlar. Cilt daha az dirençli hale gelir ve çevresel hasara kolayca eğilimli olur.
Cilt yavaş yavaş sıkılığını ve canlılığını kaybeder. Zamanla gözle görülür hale gelen kırışıklıklar yaşlanmanın ilk belirtileri olarak kabul edilir.
Cildin kırışmasını önlemek için güneşten ve zararlı UV ışınlarından cildi korumak gerekir. Kırışıklıkların erken başlamasını önlemek için retinoid (A vitamini özleri) kullanmaya başlayabilirsiniz. Etkili bir formülasyona sahip iyi bir vücut ve yüz nemlendiricisi ile nemlendirme yapabilirsiniz.
Her gün bol miktarda su içerek cildin nem dengesini içten destekleyebilirsiniz. Su bazlı nemlendiricileri düzenli kullanarak cilt bariyerini daha güçlü hale getirebilirsiniz.
Düzenli uyuyarak cildin her zaman genç kalmasına destek olabilirsiniz. Antioksidanlar ve vitaminler içeren yiyecekler yemek, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar. Cildinizin elastikiyetini koruyan iyi bir kolajen dengesi için düzenli beslenmeniz gerekir.
Cildinizin özellikle hassas ve ince olan bölgelerinde küçük sığ kırışıklıklar görebilmeniz mümkün. Bu ince çizgiler önemli yaşlanma belirtisi olabilir.
Genellikle ince çizgiler, aşırı mimik yapmaktan kaynaklı da olabilir. Hareketler ve kaş çatma, gülümseme nedeniyle en çok göz ve ağız çevresinde ince çizgiler görülür. İnce çizgiler, kırışıklıklara kıyasla çok daha hafiftir.
İnce çizgileri önlemenin ilk adımlarından biri gün içerisinde bol su içmektir. Düzenli miktarda su içerek cildin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.
Kırışıklık önleyici kremler kullanmak da ince çizgilere yardımcı olabilir. UV ışınları cildiniz için son derece zararlı olabileceğinden ve cildinizin ince çizgilere daha yatkın olmasına neden olabileceğinden güneşe maruz kalmaktan kaçının.
Yeterince uyumak önemlidir, çünkü yeterince uyumamak çoğu zaman strese neden olabilir ve cildinizde ince çizgilere neden olabilir. Güzellik uykunuzdan asla ödün vermeyin!
Yaşlandıkça kırışıklıkları ve ince çizgileri tanımak ve bunlarla savaşmak için bu ipuçlarına ve püf noktalarına dikkat etmek, yaşlanmayla mücadele etmenize yardımcı olabilir.
Bunları etkili cilt bakımı formülleriyle birleştirin ve güzel cildinize özen göstererek onu daima genç tutun.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source