Kırmızı Benler Neden Çıkar?

Haziran 14, 2022 0 Yazar: admin

Kırmızı Benler Neden Çıkar?

Kırmızı benlerin esas çıkma nedeni kılcal damarların genişlemesidir. Damarlar esnedikçe kırmızı benlerde vücutta çoğalmaktadır. Görünüm olarak kişileri çok fazla rahatsız etmese de vücutta arttığında görselliği oldukça etkileyebilirler. Halk arasında en çok kan beni olarak bilinen kırmızı benler neden çıkar ve nasıl tedavi edilir makalemizde okuyabilirsiniz.

Kırmızı Benler Neden Çıkar?

  1. İlk deneni kılcal damarlarda meydana gelen damar genişlemeleridir.
  2. Vücutta oluşan kırmızı benler çoğunlukla yaş ilerledikçe meydana gelir. 40’lı yaşlardan sonra daha çok görülen kırmızı benler zaman geçtikçe artarak büyüme gösterebilir.  Vücudun gövde bölümünde sık görülen kırmızı benler göğüs ve karın bölgesinde yoğunlaşmaktadır.
  3. Kırmızı benlerin çıkma sebeplerinden biri de karaciğer sorunu olabilir. Bu ihtimal her ne kadar çok düşük olsa da doktor kontrolünde iç organların kontrol edilmesi gerekmektedir. Kilo ile birlikte artabilen kırmızı benler kılcal damarların kilodan sebep işlev görmemesidir. Kilo sorununuz yok ve zayıfsanız büyük ihtimal bu sorun ırsidir.

Kırmızı Benlerde Kanama Olabilir

Vücutta oluşan kırmızı ben herhangi bir yerle etkileşim gösterdiği taktirde sürtünmeden dolayı kanayabilir. Bu yaşanan kanamalar hayati önem taşımasa da kirlilik oluşturmasından ve kişiyi rahatsız etmesinden huzurlu bir durum değildir.

Oluşan Kırmızı Ben Kanaması Nasıl Önlenir?

Temiz bir peçete veya kağıt havlu ile kanayan yere 2 dakika süresince bastırarak kanamayı kolaylıkla durdurabilirsiniz. Durmadığı taktirde aynı işlem tekrarlanarak durma sağlanır.

Kırmızı Ben Tedavisi Mümkün müdür?

Çok kısa bir sürede tedavi edilen kırmızı benler uyuşturma ihtiyacı bile gerektirmez. Sigortadan yararlanabiliyorsanız çok cüzi bir ücret karşılığında hastanede tedavinizi yaptırabilirsiniz. İz kalmadan tedavi edilebilen kırmızı benler birkaç seans ta lazerle kolaylıkla alınabilmektedir.

En fazla 1 – 5 mm arası olan kırmızı ben püskürtme yöntemi uygulanarak da tedavi edilebilmektedir.

Kırmızı Benler Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Vücudunuzdaki kırmızı benlerin büyüme oranı git gide artıyor ve devamlı kanıyorsa tehlikeli olabilir. Bu durumda acil bir doktora görünmekte fayda vardır. Büyüyen ben kırmızıda olsa kontrol ettirilerek tedavi sürecine gidilmelidir.

Linkler