Kış aylarına girerken cilt çatlaklarına dikkat! – Posta

Eylül 23, 2022 0 Yazar: admin

Hava değişimlerinden ilk olarak cildiniz etkilenir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Bilge Ateş, mevsim geçişlerinde cilt bakımı hakkında önemli bilgiler verdi.
“Yoğun güneş ışınlarının dışında, denizin tuzlu oluşu ve havuz suyunun klorlu oluşunun vücudumuz da yaptığı izlere bir de mevsim geçişlerinde oluşan hava değişimleri eklendiğinde cildin savunması son derece yavaşlar. Bu olay ise cildin elastikiyetini oluşturan kolajen yapının bozulmasına, hücre yenileme kapasitesinde eksilmeye ve proteinlerin yok olmasına sebep olabiliyor.” diyen Dermatolog Dr. Bilge Ateş, deride fiziksel değişimler yaşanabileceğinin ve ileri ki zamanlar cilt kanserine kadar erişen durumlar olabileceğinin altını çiziyor.
Dermatolog Ateş, “bunun gibi güncel oluşabilecek ciddi cilt sorunlarının önüne geçebilmek için cilt kuvvetlendirilmelidir.” diyor ve özellikle sorunlu ve duyarlı cilde sahip bireylerin bu mevsimlerde son derece dikkatli olması gerektiğini belirtiyor.

CİLT TEMİZLİĞİNİN ÖNEMİ!
Dermatolog Dr. Ateş, sıcak havalarda cilt temizliğine daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirtiyor. “Mevsim değişimlerinde güneşin kurutan etkilerine karşılık olarak vücut derisi bir savunma oluşturur. Aşırı soğuktan aşırı sıcağa geçen vücut terler.  Bu olay ise deride yağ oluşumunun süratlenmesine sebep verir. Cilt temizliği doğru biçimde yapılmaz, cilt iyi nemlendirilmez ve doğru olmayan kozmetik ürünler kullanılırsa deri gözenekleri kapanır ve sonraki turda yağ butonları oluşabilir.”
Dr. Ateş, bu sorunların önüne geçmek için profesyonel cilt temizliğini önemine değiniyor. “Bu sebeplerin önüne geçebilmek için profesyonel bir cilt temizliği gerekir hatta kesinlikle şarttır. Tertipli şekilde yapılacak cilt temizliği ve bakımı, derinin nem dengesinin korunmasına yardımcı olacaktır.”
NEMLENDİRİCİ ÜRÜNLER TERCİH EDİLMELİ
Dermatoloji Uzmanı Dr. Bilge Ateş, cilt çatlakları içinde uyarıyor. “Mevsim geçişleri esnasında en sık rastlanan cilt sorunlarından bir diğeri ise sıcak-soğuk değişikliği sebebiyle ciltte ortaya çıkan çatlaklardır. Bu cilt çatlakları genellikle yüz civarında, burun kenarlarında yanak bölgesinde ve ellerde oluşur.”
Dr. Ateş, cilt çatlaklarından korumak için bazı ipuçları veriyor.
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source