Kışın bir fincan kahveyle kanepeden kalkmıyorsanız nedeni sizi şaşırtabilir: Uzmanlar kışın hareketsizleşmenin gerçek sebebini açıklıyor! – Tgrthaber

Kasım 22, 2022 0 Yazar: admin

Yapılan araştırmalar yetişkinlerin beşte birinin kış aylarında egzersiz düzeylerinin yüzde 37 oranında düştüğünü ortaya koydu. Psikolog Andreas Michaelides konuyla ilgili şu ifadelere yer veriyor. “Karanlık, soğuk, stres veya yorgunluk gibi pek çok dış faktör yılın bu zamanında karar vermemizi etkileyebilir. Veriler gösteriyor ki neredeyse her beş kişiden biri için kış mevsiminde ‘kış uykusu modu’ devreye giriyor ve yaz aylarına kıyasla hava ve tatil gibi engeller nedeniyle çoğu zaman motivasyonumuzu kaybediyoruz.”
Psikoloji destekli davranış değiştirme programı tarafından yaptırılan araştırma, yetişkinler yaz aylarında haftada ortalama dört kez egzersiz yaparken kış aylarında 2 haftada bir kez yaptığını gösterdi.
Kışın ortaya çıkan bu iç ve dış faktörlerin sizi ve seçimlerinizi nasıl etkilediğini fark etmek, tüm yıl boyunca motive olmuş bir zihniyeti korumanızı sağlayarak gerçekten bilinçli kararlar vermenin ilk adımıdır. Sağlık hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen durumlarla karşılaşabileceğinizi bildiğinizde buna göre plan yapmak da önemlidir. Dışarıda koşmak yerine koşu bandında yürüyüşe çıkarak veya yaz salatanızı sıcak bir sebze çorbasıyla değiştirerek rutininizi uyarlayın” dedi. 2.000 yetişkin üzerinden yapılan araştırma sorguladı dörtte üçünün aktivitelerindeki düşüşü daha soğuk havalara bağladığını, insanlardaki hareket oranın ise yüzde 57 düştüğünü gösterdi.

D vitamini alımınızı artırmak, kış havasından etkilenen düşük ruh halini ve enerji seviyelerini yönetmenin etkili bir yoludur. Gün içinde mümkün olduğunca dışarı çıkmak, doğal güneş ışığından 20-30 dakika yararlanmak ciddi ölçüde hareketinizi arttırır.
Ancak kısa günlerde yürüyüş yapmak için zaman bulmakta zorlanıyorsanız somon, mantar ve süt gibi besinlerden de D vitamini alabilirsiniz.
Yıl boyunca yaz müziği dinleyin
Kalkma ve dışarı çıkma motivasyonunuzun yılın her mevsiminde korunmasını sağlamak için kendinizi iyi hissettiren müzikleri tüm yıl boyunca dinlemeye çalışın.

source

Linkler