Kışın cilt bakımı nasıl yapılır? Cildi kışa hazırlamanın kolay yolları – Cilt Bakımı – Posta

Kasım 27, 2022 0 Yazar: admin

Sağlıklı bir cilt için bakım yapmanız şart. Özellikle son yıllarda cilt bakımıyla ilgili birçok araştırma yapılmaya başladı.
Cildine özen gösteren herkes cilt bakım rutinini ihmal etmiyor ve kullandığı ürünlerinde cildine uygun olmasını önemsiyor.
Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte soğuyan hava sebebiyle cilt bakımınızda değişikliğe gitmeniz gerekiyor. Çünkü mevsim değişimleriyle birlikte cildinizin ihtiyaçları da değişiyor. Cildinizi kışa hazırlamak için basit ipuçları arıyorsanız bu yazımızda mutlaka bir göz atın.
1- CİLT TİPİNİZİ İYİ BELİRLEYİN
Her cilt birbirinden farklı olur. Cilt bakım ürünleri de cilt tiplerine göre ayrı ayrı belirlenir.
Cildiniz kuru, karma, yağlı, hassas ya da normal olabilir. Cildinize bakım yapmadan önce cilt tipinizi iyi belirlemeniz gerekir. Kullandığınız ürünlerin cildinize uygun olup olmadığına özen göstermeniz gerekir.
Eğer cildinizi temizledikten sonra gergin hissediyorsanız cilt bariyerinizi güçlendirecek, cildinizi yatıştıracak ve sakinleştirecek temizleyicileri tercih edin.
Ancak cildiniz aşırı yağlanıyorsa bunun yerine cilt hücrelerine yoğun hidrasyon sağlayan bitki bazlı seramidler gibi içerik açısından zengin hafif yüz nemlendiricilerine ve vücut losyonlarına başvurmak iyi bir fikir olabilir.
NOT: Yeni bir kış bakım rutini oluşturmak için yaz aylarında kullandığınız ürünleri tamamen değiştirmeniz önerilmez. Sizin için neyin işe yaradığını saklayın!
Alışkanlıklarımız ve çevre her zaman cildimiz üzerinde bir etki bırakır. Çoğu zaman farkında olmadan yaptığınız bazı alışkanlıklar cildinizin zarar görmesine sebep olur.
Bu nedenle, cildimizin dokusunu, parlaklığını vb. yavaş yavaş değiştirebilecek bu alışkanlıkları düzeltmek önemlidir. Günlük rutinde yapılacak basit, yapılabilir değişiklikler, özellikle daha sert geçen kış aylarında cildi iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Ölü cilt hücresi birikiminden kurtulmak ve daha pürüzsüz bir cilt ortaya çıkarmak için haftada en az iki kez peeling yapmayı deneyin.
Peeling yapmak cildinizin nefes almasına yardımcı olur. Salisilik Asit gibi BHA’ların cilt üzerinde peeling etkisi vardır ve cildin daha genç görünmesini sağlar. Cilt yüzeyindeki matlığı ortadan kaldırır.
Tekrarlanan yıkama, cildin doğal nem bariyerini soyar ve bu da kuruluğa neden olabilir. Sorunu artıran şey, el dezenfektanlarının sık kullanılmasıdır.
Özellikle cildiniz yıkandıktan sonra hala nemliyken ellerinizi günde birkaç kez nemlendirin. Vücut için, losyonu havluyla kuruladıktan sonraki üç dakika içinde veya cilt hala kısmen nemliyken uygulamanız önerilir.
Banyo sürenizi günde bir kez 5-10 dakika ile sınırlayın ve sıcak yerine ılık su kullanın.
Cildinizin elastikiyetini korumak için sıcak sudan uzak durmanız gerekir. Sıcak su cildin aşırı kurumasına yol açar. Cildinizde kızarıklık, tahriş gibi sorunlar meydana gelir. Cilt aşırı kuruduğu için daha fazla neme ihtiyaç duyar. Cilt sağlığınızı korumak istiyorsanız ılık su kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz gerekir.
NOT: A Vitamini, D Vitamini, çinko ve demir gibi doğru besinleri içeren dengeli bir diyetle cilt bakımınızı destekleyin.
Genellikle cildinize bakan herkes güneş ışınlarının cilde çok fazla zarar verdiğinizi iyi bilir. Ancak güneş kremleri hep yaz aylarında kullanılır. Oysa kış mevsiminde de cildinizi güneşten korumanız gerekir. Bu sebeple güneş koruyucu kreminizi yanınızdan ayırmamanız gerekir.
Kışın da etkili olan güneş ışınları cildinize temas ettiğinde cilt sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilir. Cildinizi korumak için güneş kremlerini her mevsim bakım rutininize dahil edin. Dışarı çıkmadan 20-25 dakika önce güneş kreminizi sürün ve gün içerisinde mutlaka tazeleyin.
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler