Kök hücre tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler – Cilt Bakımı – Posta

Eylül 19, 2022 0 Yazar: admin

Kök hücreyle ilgili araştırmalar geliştikçe cilt bakımında da oldukça popüler hale gelen yaşlanma karşıtı kök hücre uygulamaları da oldukça etkili sonuçlar vermeye başladı.
Kök hücre tedavisine dayanan yeni uygulamalar yaşlanma karşıtı hücre yenileme konusunda ön plana çıkıyor. 
Şuana kadar  anti-aging uygulamalar içerisinde doğal, yan etkisiz, sadece botox-dolgu gibi geçici sureli görünümü düzeltme amaçlı olmayan, orta ve uzun vadede cilt kalitesini arttıran Fibrocell hücresel tedavi yöntemi gibi yöntemler yerlerini daha yeni yöntemlere bırakıyor. 
Medikal Estetik Hekimi Dr. Biran Ekici “Fibrocell yaklaşık 12 yıldır on binlerce hastada uygulandı ve uygulanmaya da devam ediyor. Kök Hücre Tedavisi olan Alloblast artık çok daha etkili bir yöntemi hayatımıza sokuyor” dedi. 
Medikal Estetik Hekimi Dr. Biran Ekici yaşlanma karşıtı kök hücre tedavileri hakkında bilgi verdi. 
Fibrocell kişinin kendi kulak arkası dokusundan elde edilen bir tedavi yöntemiydi ancak Kök Hücre Tedavisi olan Alloblast artık çok daha etkili bir yöntemi hayatımıza sokuyor.
Alloblast; biyomühendisler, moleküler biyologlar ve diğer kök hücre bilimcileri ile uzun yıllar devam eden çalışmaların ardından geliştirilen son dönemin en gözde kök hücre tedavi yöntemlerinden biri. 
Yapay veya sentetik hiçbir madde içermeden, sadece yenidoğan bebeklerin sünnet derilerinden özel tekniklerle elde edilir ve %100 fibroblast hücrelerinden oluşuyor. 
 
KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NE İŞE YARAR?
Alloblast yeni doğan sünnet derisinden elde edilen fibroblast hücrelerinin, yüksek teknolojiye sahip, Sağlık Bakanlığı onaylı laboratuvar ortamında, biyomühendislik teknikleri ile çoğaltılarak kişinin ihtiyaç duyduğu bölgeye enjekte edilmesine dayanan allojenik bir tedavi yöntemidir.

Ortalama ömrün uzaması sebebiyle insanlar ileri yaşlarda da genç ve dinamik görünme endişesi taşımaktadır. Yaşam kalitesindeki iyileşme bunu bir dereceye kadar sağlamaktadır.
Allojenik fibroblast kök hücre tedavisi dermokozmetikte çok hızlı, mucize denecek kadar belirgin bir gençleşme ve iyileşme göstermektedir.
Derimizde fibroblastik aktivitenin azalması ile kolajen, elastin ve hyaluronik asit gibi proteinler azalmakta, ince çizgiler ve özellikle mimik bölgelerinde derin kırışıklıklar gelişmektedir.
Yapılan çalışmalarda 20 yaşından sonraki her yıl vücudumuzun kolajen kapasitesinde %1.5 azalma olduğu belirlenmiştir. 40 yaşında bu oran yaklaşık % 30’luk kolajen kaybına ulaşır. Özellikle cildin güneş gören bölgelerindeki fibroblastlar, güneş ışığındaki radyoaktiviteyle daha hızlı bozulur ve sayıları azalır.
Kök hücre tedavisi sayesinde bu yaşlanma belirtileri, kırışıklıklar, elastikiye ve nem kaybı tedavi edilir.
20 yaşından sonra her insanda fibroblast hücreleri azalmaya başlar, kırışıklık ve sarkmalar meydana gelir. Cilde enjekte edilen fibroblast hücreleri uygulandıkları bölgede amaca yönelik faaliyete geçerek kollajen ve elastin üretimi yaparlar. Ciltte kuvvetli bir anti-aging aktivite yani yaşlanmayı önleme etkisi gösterirler; cildi sıkılaştırıp gençleştirirler, saç miktarını arttırırlar, akne izlerinin daralarak silikleşip kapanmasını sağlarlar.
Derimizde fibroblastik aktivitenin azalması ile kolajen, elastin ve hyaluronik asit gibi proteinleri azalmakta ince çizgiler ve özellikle mimik bölgelerinde derin kırışıklıklar oluşur.
Sonuçta fibroblast kaybının ilerlemesiyle cildin genç görünümü ve diriliği kaybolur; cilt çöker, sarkar ve derin kırışıklıklar oluşmaya başlar. Bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için cilde görevini doğru yapan allojenik fibroblastlar vermek gerekir. Kök hücre tedavisi ile tüm bu sorunların ortadan kaldırılması amaçlanır
KÖK HÜCRE TEDAVİSİ KALICILIĞI NEDİR?
İnsanoğlunun varoluşundan bu yana en büyük hedefi genç kalmak ve yaşam süresini uzatmak olmuştur. Pek çok farklı bitkiden elde edilen karışımın binlerce yıl önce tedavide kullanıldığına dair bilgiler mevcuttur. M.Ö. 1534 yılına ait olduğu düşünülen bir papirüste ölümsüzlüğe ulaşma yollarının anlatıldığı bilinmektedir. İnsanoğlunun bilinç altındaki genç ve güzel kalma isteği bugüne kadar tıp biliminin estetikte ileri bir noktaya gelmesinin itici gücü olmuştur.
Dünyada doku mühendisliği büyük bir hızla ilerlemiştir. Laboratuvar ortamında insan kök hücrelerinden dokular ve hatta üç boyutlu organlar üretilebilme noktasına kadar gelinmiştir. Alloblastlardan genç bir doku üretilmesi estetikte natural yenilenmeyi sağladığından ameliyatsız cilt germe ve gençleştirme gibi uygulamalarda sıklıkla tercih edilmektedir.
Allojenik fibroblastlar en az 4-5 yıl görevini yapar ve cilt genç kalır. 4-5 yıl sonra tekrar aynı işlem doktor kontrolü sonrasında uygulanabilir.
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source