Kolajen doğal yollardan nasıl artırılır? 3 adımda etkili taktik! – Posta

Kasım 26, 2022 0 Yazar: admin

Kolajen, vücutta en yaygın ve bol miktarda bulunan protein türüdür. Kasların, kemiklerin, tendonların, kan damarlarının ve sindirim sisteminin birçok dokusunda bulunur. Yaşlandıkça vücut daha az kolajen üretir, bu da ciltte kırışıklıklar, deride sarkmalar, vücutta sert eklemler gibi bir çok probleme neden olur.
Kas ve bağ dokularını etkileyen kolajen cildin gergin kalmasına ve gençlik ışıltısını korumasına da yardımcı olur. 
Cildinizdeki kolajene doyacak!
Bunu yapmak için size vereceğimiz adımları takip etmeniz yeterli. Her gün bir kaç dakikanızı alacak bu yöntemler cildinizdeki sarkmalara son verin.
Hayvansal ve bitkisel besinler aracılığıyla ve bazı ayrıntılara dikkat ederek vücutta kolajen üretimini artırmak mümkündür
CİLDİNİZDEKİ KOLAJEN ÜRETİMİ ARTIRILABİLİR
Kolajen zengini besinler vardır ve daha iyi bir sağlık kalitesi için size yardımcı olur. Özellikle, taze besinlere, koyu yapraklı yeşilliklere C vitamini eklendiğinde daha verimli kullanılır.
Kolajen üretimini artırmak için birçok yöntem var. Örneğin,ıspanak yemeği tüketirken, limon suyu ilave ederseniz; kolajen sentezi daha fazla olur.
Cildinizde üretilen kolajeni artırmanın 3 adımlı  yolunu takip edin. Ayrıntıları Posta.com.tr okurları için derledik.
Kolajen, vücudunuzdaki diğer bağ dokuların yanı sıra cildinizin %80’ini oluşturan bir proteindir .Cildinize yapısını ve sıkılığını vermekten sorumludur.
Kolajen, dokuların yenilenmesini de sağlar. Kolajen üretiminde çalışan fibroblastlar, zamanla etkinliğini kaybederek yavaşlar.
Fibroblastları uyandırmanın bir yolu var! 
Masaj! Yüze masaj yapmak, kolajen üretecek olan fibroblastları uyarır . 
Cilt masajı kolajen üretimine destek olur! 
Bütünsel bir bakış açısıyla genç bir cilt görünümünün korunmasına yardımcı olmak, kolajen üretimini artırmak ve kan akışını teşvik etmek için yüz masajı da yapabilirsiniz.. Ayrıca yüz kaslarınıza her gün hafifçe masaj yapmak da kan dolaşımını hızlandırarak cildin tazelenmiş ve daha genç görünmesini sağlar. Kasları sıkılaştırır ve sarkmaları azaltır.
Cildinizdeki kolajen üretimini artırmak için günlük cilt bakım rutininizi her gün 3-4 dakika yatıştırıcı, kolajen artırıcı bir masaj seansı ekleyin.
Yüz masajı, kolajen üretimi sürecini başlatacaktır ancak vücudunuzun kolajen üretebilmek için aynı zamanda kolajen üretirken işleyeceği bazı vitamin ve minerallere ihtiyacı var. 
Vücudunuz yeterli  miktarda , “C vitamini”,”Amino asit”Çinko” ve “Bakır” aldığında, fibroblastlarınız kolajen oluşturmak için çalışabilir.
Vücutta kolajen üretimini artırmak için yeterli miktarda C vitamini almalısınız. C vitamini kolajen üretiminde başrol oynamanın yanı sıra serbest radikalleri yok eden bir antioksidandır. Bu da kolajen kaybını azaltır.
C vitamini kolay! Peki ya amino asitler için ne tüketmeli? 
Kolajen üretimi için bu vitamin ve mineralleri içeren besinlerden bol bol tüketmek gerekir.
Bu süreçte artık çok iyi bildiğimiz bir yöntem olarak ayrıca ayda 3-4 defa kolajenli kemik suyu tüketerek vücudunuza kolajen sağlayabilirsiniz. 
Her gün doğru besinler tüketip, yüz masajıyla kolajen üretimini başlatırken, cildinize bitkisel doğal yağlarla destek sağlayarak kolajen üretimini artırabilirsiniz. 
Bu hem yüz masajınızın daha kolay yapılmasını sağlar hem de bazı bitkisel yağlar kolajen üretimine destek olur.
İŞTE KOLAJEN ÜRETİMİNİ ARTIRAN DOĞAL YAĞLAR


 
Vücudunuzun besin ihtiyacını doğru karşıladığınızda ve her gün yüz bakımınızın en son parçası olarak, bitkisel yağlarla doğal bir yüz masajı yaptığınızda cildiniz daha fazla kolajen üretmeye başlayacaktır.
Kolajen üretimini artırmak için ihtiyacınız olan en ideal yağlar havuç tohumu yağı, limon, sığla, sardunya ve neroli yağlarıdır. 
Avokado yağı ve jojoba yağı başta olmak üzere argan yağı, zeytinyağı, hindistan cevizi yağı,  lavanta yağı, badem yağı kolajen üretimine destek olacak bileşenler içerir. 
Uçucu yağlar sağlayan kollajen artırıcı faydalar, papatya, okaliptüs, sığla, limon otu, sardunya, gül ve sandal ağacıdır. Kolajen üretimi için gerekli yağlar, sağlıklı cilt hücrelerinin yenilenmesi için son derece faydalıdır.
Unutmayın, uçucu yağlar cilde doğrudan sürüldüğünde tahrişe neden olabilir, bu nedenle zeytinyağı gibi sabit, taşıyıcı bir yağ ile karıştırmak daha iyidir. 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler