Kolajen hakkında bilmeniz gerekenler – Posta

Aralık 7, 2022 0 Yazar: admin

Posta.com.tr | Kolejen, cilt, kas dokularınız, kemikler ve bağ dokuları için hayati önem taşıyan bir tür proteindir. Güzel haber şu ki, kolajen aynı zamanda vücudumuzda en bol bulunan proteindir. Vücudumuz kolajeni kendisi üretebilir ya da dışardan besinler aracılığıyla alabilir.
Cildin dolgun ve diri görünmesinde başrol oynar!
Kolajen üretimi de yaşlandıkça yavaşlar ayrıca beslenme eksiklikleri de kolajen üretimini sektere uğratabilir. Örneğin vücutta depolanmaya bir vitamin olan C vitamini, kolajen üretimi için oldukça gereklidir. Günlük olarak ihtiyacınız olan C vitaminini almadığınızda kolajen üretimi de yavaşlayabilir. 
Kolajen üretimi azaldığında, cilt dolgunluğunu kaybeder, nem dengesi bozulur ve kırışıklık oluşumu hızlanır.
Kolajen vücut tarafından üretilebilir ya da dışardan besinler aracılığıyla alınabilir. 
SADECE YÜZÜNÜZE DEĞİL, TÜM VÜCUDUNUZA ETKİ EDER
Kolajen üzerinde yapılan araştırmalar, yüksek kolajen miktarının kemikleri daha yoğun hale getirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle kemiklerin yoğunluk kaybettiği ve kolayca kırılabildiği ileri yaşta önemi daha da artıyor. 
KOLAJEN ÜRETİMİ NASIL ARTIRILIR? 
Vücudunuzun kolajen üretimini arttırmanın en ideal yolu beslenmedir. Bunun için kemik suyu gibi kolajen içeren ya da narenciye çeşitleri, balık, yumurta gibi kolajen üretimini destekleyen besinler tüketebilirsiniz. 
PEKİ YA TAKVİYELER?
Kolajen takviyeleri son zamanlarda oldukça popüler olsa da etkinliği konusunda uzmanlar ikiye ayrılmış durumda. Bir kısım bilim insanı kolajen takviyelerinin ideal şekilde emilebildiğini ve işe yaradığını belirtiyor. Bazıları ise kolajen takviyelerinin hali hazırda parçalanmış ve hidrolize durumda olduğu için vücut tarafından yeterli seviyede emilmediğini düşünüyor. 
Araştırmalar ise henüz yeterli değil ancak bir kaç araştırma kolajen peptitlerinin veya kolajen takviyelerinin, kuruluğu azaltarak elastikiyetini iyileştirdiğini ve böylece cildin yaşlanmasını yavaşlatmaya destek olabileceğini gösteriyor. 
 ETKİ GÖSTERMESİ İÇİN 8 HAFTA GEREKİR
Kolajen cildinize hücresel boyutta etki eder. 4 ile 8 hafta olan hücre yenilenme süreci ile yakından alakalıdır. Aldığınız kolajen miktarını arttırdığınızda ya da kolajen takviyesi aldığınızda cildinizde ya da vücudunuzda her hangi bir iyileşme için bu sürenin geçmesi gerekir. 
Kolajen takviyesi almak kilo almanıza neden olmaz . Aslında, uygun diyet ve egzersizle birlikte kilo verme yolculuğunuzda size destek olabilir.
 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source

Linkler