Kollarınız ve bacaklarınız şişiyorsa dikkat! Lenfleriniz alarm veriyor olabilir… – CNN Türk

Ağustos 17, 2022 0 Yazar: admin

17.08.2022 14:45

Oluşan ödem zaman içerisinde vücutta özellikle cildimizde birtakım değişiklikleri tetikliyor.
Lenfödem sonucu cilt genişlemeye ve kalınlaşmaya başlıyor. Zamanla lenf sıvıları cildin beslenmesini bozuyor ve ciltte sızıntılar ve yaralar da oluşmaya başlıyor.
Kollar ve bacaklar genişliyor ve ağırlaşıyor; ileri evrede ise sonuç hareket zorluğu ve yaralar içinde kalmış kollar ve bacaklar ile sonlanıyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Deniz Çevirme, lenfödem tedavisinin ve erken teşhisinin çok önemli olduğunu belirtiyor.
Her şeyden önce iyi planlanmış cilt bakımı, ödem azaltıcı drenaj terapileri mekanik olarak uygulanabiliyor. Bununla birlikte ödem azaltıcı kıyafetler ve çoraplar lenfödem tedavisinde kullanılabiliyor.
Lenfödemin günümüzde önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirten Doç. Dr. Çevirme, lenfödemin iş gücü kaybının yanı sıra psikososyal anlamda da hastaları çöküntüye uğratabildiğini belirtiyor.
Bu nedenle tedavilerin iyi planlanması gerekiyor. Bu sayede hastalar günlük aktivitelerine daha rahat bir şeklilde dönebiliyor.
Demirören Tv Holding A.Ş. – CNN ™ CNN Inc. A WarnerMedia Company. All Rights Reserved.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler