Konak nedir? Bebeklerde konak neden olur, nasıl geçer? İşte bebeklerde konak nedenleri ve tedavisi – Hürriyet

Ağustos 25, 2022 0 Yazar: admin

Güncelleme Tarihi:
Bebekler oldukça hassas bir cilt yapısına sahiptirler. Her ne kadar özen gösterilse de bazen dış etkenler nedeniyle cilt problemleri meydana gelebiliyor. Bunlardan biri de konak… Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Acar, bebeklerde konak nedenleri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.
Bebeğin başında görülen kahverengi, kabuklaşmış deri parçalarına konak denir. Konak, saç derisinde pul pul deri döküntüsü şeklindedir.
Doğum sonrası yağ bezlerinin aşırı fonksiyon göstermesi ile ilgili olarak ortaya çıkan, ilk aylarda görülen kahverengi, sarımsı kabuklaşmış deri parçacıklarına konak ismi verilir. Tıbbi adı infantil seboreik dermatitdir. Genellikle saçlı deride olan bu durum, bazen kaşlara, alın ve kulaklarda yayılabilir.

Oluş nedeniyle ilgili olarak kabul edilen genel görüş kötü hijyen değil, anne karnındayken yüksek hormon düzeylerine maruz kalma olayı olarak düşünülmektedir. Bu nedenle anneden geçen yüksek hormon seviyelerine maruz kalan bebeklerde daha çok olmaktadır. Konak genelde bebeğe acı vermez, tedavi edilmese bile kendiliğinden geçebilir.
İyi bir konak bakımı sorunu ortadan kaldırır. Konakları yumuşatmak için bebek yağı, badem yağı kullanılabilir. En az 2 saat bebeğin saçında kalan yağ daha sonra ince dişli bir tarakla taranabilir. Daha sonra ketokanazol içeren şampuanlarla veya konak önleyici bebek şampuanlarıyla yıkanabilir.
Türkiye’den ve Dünya’dan son dakika haberleri, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi http://hurriyet.com.tr ;Hurriyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler