Kullanmadan Önce Mutlaka Okumalısınız: Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey – Onedio

Kasım 10, 2022 0 Yazar: admin

Korunmasız ya da talihsiz cinsel ilişkilerin kurtarıcısı olan ertesi gün hapı hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için derledik. Bu hapı kullanmadan önce mutlaka bu bilgileri öğrenmelisiniz. Keyifli okumalar!
Ertesi gün hapı, içerisinde yüksek oranlarda progesteron hormonu bulunduran ve korunmasız cinsel ilişkiden sonra kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacın faydası ise kişileri istenmeyen gebeliklere karşı korumasıdır. Plansız gebeliğin önüne geçmek için kullanılan ertesi gün hapının temini ise eczanelerden gerçekleştirilebilir ve bu ilacı almak için reçeteye ihtiyaç duyulmaz. 
Bu ilaç, düzenli korunma yöntemi değildir ve cinsel ilişki sırasında prezervatif yırtılması ya da korunmasız cinsel ilişki sonrasında kullanıma uygundur.
Ertesi gün hapları genel olarak cinsel ilişkiden sonraki ilk 72 saat içerisinde kullanılabilir. 72 saat sonrasında alınan ilacın kişiler üzerinde herhangi bir etkisi olmaz. Ancak ertesi gün hapı cinsel ilişkiden sonra ne kadar kısa zaman içerisinde alınırsa sağladığı etki de o kadar fazla olur.
Neden diyecek olursanız ertesi gün hapı markalarının çeşitlerine göre ilacın kullanım şekli de farklılık gösterir. İlaçtan istenen verimin alınması için de kullanılmadan önce mutlaka prospektüs okunmalıdır.
Halbuki bu algı tamamen yanlıştır. Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra ilk 24 saat içerisinde kullanılırsa gebeliği &90-98 oranında engellerken ilk 48 saat içerisinde kullanılırsa gebeliği &75 oranında engeller.
Yani demek istediğimiz şu ki ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir ve düzenli olarak kullanılmamalıdır.
Piyasada yer alan iki tip ertesi gün hapı vardır. Bu hapların içerisinde levonorgestrel hormonu bulunur. Yani piyasada yer alan ertesi gün haplarının içeriği neredeyse aynıdır.
Ancak böyle bir durum maalesef ki söz konusu bile değildir. Ertesi gün hapı içtikten sonra bir cinsel birliktelik yaşarsanız hamile kalma olasılığınız her zamanki kadardır. Yani ertesi gün hapları yalnızca bir seferlik içindir.
İstenmeyen gebeliği önlemeye yarayan ertesi gün haplarının yüksek dozda ya da söylenen kullanımın dışında kullanılması bazı sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. İçinde yüksek oranda progesteron hormonu bulunduran ertesi gün haplarında doz aşımı yapılması birtakım yan etkiler görülmesine de neden olur. Bu yan etkiler kimi zaman tek doz alınan ilaçlarda da etkili olabilmektedir.
Bu ilacın kullanımından sonra oluşan adet düzensizliği kimi zaman birkaç ay boyunca bile sürebilir. Adet düzensizliğinin yanında görülen yan etkiler arasında mide bulantısı ve kusma vardır. Özellikle ertesi gün hapı alındıktan birkaç saat sonra oluşan kusmalarda ilaç etkisini kaybeder ve ertesi gün hapı bu durumlarda yeniden kullanılmalıdır.
Adet düzensizliği
Baş ağrısı ve baş dönmesi
Mide bulantısı ve kusma
Ara kanamalar
Meme hassasiyeti
Yorgunluk ve halsizlik hissi
Karın bölgesinde şişkinlik
Karın ağrısı
Unutulmaması gereken bir nokta vardır ki bu yan etkiler kimi kadınlarda tamamen görünebilirken kimi kadınlarda ise bu yan etkilerin hiçbiri görünmeyebilir.
Asla sonuca varılmayan tartışmada konu yine günd…
Yapılan yeni bir araştırma, erkeklerin yaşadığı …
Kadın orgazmı hiç şüphesiz erkek orgazmından çok daha karmaşık ve zor bir süreç! Elbet…
Kesinlikle dikkat edilmesi gerekir buna " korunma yöntemi değil, dolayısıyla her ilişki sonrası kullanılmaz!"
Plan B diyoruz biz buna onedio, ismini duzgün kullanın
Yan etkilerinden sebebi açık: doğum kontrol haplarının en temel özelliği "hamileliği taklit etmesidir". Yani yan etki normal etkidir. Ayrıca burada bahsetmem… Devamını Gör

source

Linkler