Kuşlar ve Zaman – Hüsrev Hatemi Kitap özeti, konusu ve incelemesi – Mardin Life

Eylül 16, 2022 0 Yazar: admin

Yazar: Hüsrev Hatemi
Yayın Evi: Dergah Yayınları
İSBN: 9789759958039
Sayfa Sayısı: 212

Cesaret kalbim, cesaret!

Sustun bütün kış, ürktün kırılmaktan;

Çok gerilerde kaldı derken kar,

Sonra bahar

Ve temmuz geçti.

Diyor Hüsrev Hatemi Ağustos Melali şiirinde. Kuşlar ve Zaman, Hüsrev Hatemi‘nin cesaretle çıktığı yolculuğunu hepimizin yolculuğuna dönüştüren, ruhumuza seslenirken zihnimizi de ihmal etmeyen denemelerden oluşuyor.Hüsrev Hatemi, şiirsel diline eşlik eden mizahıyla, Kuşlar ve Zamanın arasında mevsimlerden müziğe; doğadan şehirlere; gündelik hayatın akışından kültürel mirasımıza okuru, hatırlamanın hüzünle karışık hazzıyla buluşturuyor.


Hatırat yazmak kolay iş değil bana göre. Hatırat ile günlük (dairy) arasında fark olduğunu düşünüyorum. Günlük, günü gününe yazılır ve her gün başka bir üslub ortaya çıkabilir. Halet-i ruhîyenin tezahürleri hissedilir. Hatırat ise yıllarca demlenmeye bırakılan bir kokunun, bir rengin, bir gölgenin, bir bakışın, bir rüzgarın, bir yağmurun, bir ezanın, bir kapının, bir uykusuzluğun, bir bir bir… birler yan yana geldikçe yazılan yazı. Tecrübî bir tahayyül. Şairane bir seziş ve tahassür. Anış, özleyiş. Hüsrev Hatemî malumunuz tıp doktoru. Ama sadece tıp doktoru değil. Aileden gelen bir şey olsa gerek. Yazmayı nasıl da biliyor! Dergâh yayınlarına bu bağlamda teşekkür etmek lazım. Şarkılar, türküler, şiirler… kuşlar…zamanlar…sigara dumanı… semt semt İstanbul… yokuşlar ve inişler… denize inen sokaklar, deniz üstünde martılar… incelen bir İstanbul hissi. Kitabın inlediği satırlardandı benim için: “Her evde gramofon yoktu. Ara sıra dinlenen müziğin kıymeti bilinir ve plaktan dinlenenler, yüreğimizin ve beynimizin plağına kaydolunur ve geçen zamanın iğnesi, beyin ve yüreği çizdikçe, bu kayıtları içimizde dinlerdik.” Kitap tam da bu meyanda akıyor. “Dem bu demdir” deminde bir kitap okumaya ihtiyacınız varsa naçizâne tavsiye edeceğim. (Vakti Garîbe Âlemi Muhal)


Hüsrev Hatemi – Kuşlar ve Zaman kitabı için internette en çok yapılan aramalardan birisi de Kuşlar ve Zaman PDF linkidir. İnternette ücretli olarak satılan çoğu kitabın PDFleri bulunmaktadır. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan yollarla indirmek ve kullanmak hem yasalara hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin sitesinden PDF satılıyorsa indirebilirsiniz.
H. Hüsrev Hatemi 1939 yılında İstanbul’da doğdu.Talatpaşa İlkokulu, Şişli Ortaokulu ve İstanbul Beyoğlu Atatürk Lisesi’ni ve İstanbul Tıp Fakültesini (1962) bitirdi. İç Hastalıkları Uzmanı (1966), İç Hastalıkları Doçenti (1971), Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı (1972), İç Hastalıkları Profesörü (1978) oldu. İç Hastalıkları görevine ek olarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı görevini üstlendi (1982-1986). Şimdi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları Profesörü.

source


Warning: file_get_contents(): php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27

Warning: file_get_contents(https://denmez.com/linkler.txt): failed to open stream: php_network_getaddresses: getaddrinfo failed: Name or service not known in /www/wwwroot/ciltbakimlarim.com/wp-content/themes/head-blog/content-single.php on line 27
Linkler