Lenfoma Nedir? Lenfoma Hastası Kaç Yıl Yaşar? İşte Lenfoma … – Tgrthaber

Aralık 17, 2022 0 Yazar: admin

Lenfoma nedir? Bağışıklık sisteminin enfeksiyonla mücadele eden hücrelerinde oluşan kanser türüdür. Bu hücreler vücudun çeşitli noktlarında bulunabilir. Lenfoma kanseri olunduğunda, lenfositler farklılaşır ve denetimden çıkar. İşte Lenfoma kanseri belirtileri ve zorlu bir sürece sahip olan tedavisi süreci…

Her yıl ortaya çıkan kan kanserlerinin yaklaşık yarısı lenfomalar veya lenfatik sistem kanserleridir. Boyun, koltuk altı, kasık, göğüs ve karın bölgesindeki lenf düğümlerinden oluşan bu sistem, vücudunuzdaki fazla sıvıyı uzaklaştırır ve bağışıklık hücreleri üretir. Enfeksiyonla savaşan bir tür beyaz kan hücresi olan anormal lenfositler, çoğalan ve lenf düğümlerinizde toplanan lenfoma hücreleri haline gelir. Zamanla, bu kanserli hücreler bağışıklık sisteminizi bozar.

Lenfomalar iki kategoriye ayrılır: Hodgkin lenfoma ve Hodgkin olmayan lenfoma. Lenfoma hastalarının yaklaşık yüzde 12’sinde Hodgkin lenfoma vardır. Çığır açan araştırmalar nedeniyle, bir zamanlar ölümcül olan bu teşhis, tedavi edilebilir bir duruma dönüştürüldü. Hodgkin olmayan lenfomaların çoğu B hücreli lenfomalardır ve ya hızlı (yüksek dereceli) ya da yavaş (düşük dereceli) büyürler. Bir düzineden fazla B hücreli Hodgkin olmayan lenfoma türü vardır. Geri kalanlar, farklı bir kanserli beyaz kan hücresi veya lenfositin adını taşıyan T hücreli lenfomalardır.
Lenfoma, lenf düğümlerini, karaciğeri, akciğerleri, mideyi ve diğer organları etkileyebilir. Lenfoma semptomları diğer hastalıklarla benzer özellikleri paylaşabilir. İki haftadan uzun süre sonra geçmeyen veya tekrarlayan semptomlar yaşarsanız, doktorunuza danışın.

 
Lenfoma evresi, kanserin yayılma derecesini tanımlar ve bir numaralandırma sistemi (evre 1 ila 4) olarak sınıflandırılır ve ayrıca hastanın kanser olup olmadığına bağlı olarak kanseri daha iyi tanımlamaya yardımcı olmak için A, B, E ve S harflerini içerebilir. spesifik semptomlar yaşıyor.

A ve B: A harfi, bir kişinin B semptomları yaşamadığı anlamına gelir. B harfi, kişinin aşağıdaki B semptomlarından bir veya daha fazlasını yaşadığını gösterir: sırılsıklam gece terlemeleri, açıklanamayan ateş veya ani kilo kaybı.
E ve S: E harfi, hastalığın lenfatik sistem dışındaki doku veya organlara yayıldığını gösterir. S harfi dalağa yayılmış kanseri tanımlar.
Aşama 1: Kanser, bir lenf nodu bölgesi veya organında tespit edilir.
Evre 2: Kanser, diyaframın aynı tarafında iki veya daha fazla lenf nodu bölgesindedir.
Evre 3: Kanser, diyaframın her iki tarafında, üstünde ve altında bulunan lenf düğümlerinde bulunur.
Evre 4: Kanser, karaciğer, akciğerler veya kemik iliği gibi lenf sistemi dışındaki bir veya daha fazla doku veya organa yayılmıştır.

source

Linkler