Limonun cilde sağladığı faydalar nelerdir? Evde doğal yöntemlerle sivilce ve lekelerden kurtulmanın püf noktaları – KARAR

Eylül 16, 2022 0 Yazar: admin

Sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak isteyenler buraya! Pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmak için yapabileceklerinizi sizlerle paylaştık. Bu yöntemler ile mükemmel bir cilde sahip olabilirsiniz. İşte pürüzsüz ve lekesiz bir cildin sırrı…
Ciltte oluşan pek çok problem karşımıza çıkarken bunların başında siyah noktalar ve lekeler gelmektedir. Ciltte oluşan ton farklılığı sivilce gibi pek çok sorunu nasıl çözebileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz. Sizinle paylaşacağımız yöntemler ile cilt sorunlarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. İşte pürüzsüz ve lekesiz bir cildin sırrı…
Herkesin evinde bulunan yoğurt ile sivilcelerinizden kurtulmak çok basit.
Her akşam cilde sürdüğünüz bir kaşık yoğurdu 10 dakika bekleterek daha sonra ılık su ile yıkayın. Yıkama işlemi sırasında peeling sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz.
Yoğurt içinde yer alan faydalı bakteriler yüzün canlanmasına ve ölüp derilerden temizlenmesine neden olacaktır.
Sivilcelerden kurtulmak için doğal yöntemlerden biri olan gül suyunu kullanabilirsiniz.
Cilt bakımında önemli bir yere sahip olan gül suyu sivilcelerin büyümesi ve iltihaplanmasının önüne geçer.
Her akşam ve sabah cilde sürülen gül suyu ciltte bulunan ölü derilerin atılmasını sağlar.
Antiseptik özelliği ile dikkat çeken zerdeçal cilt üzerindeki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.
1’er çay kaşığı zerdeçal ve yoğurdu karıştırarak göz çevresine getirmeden yüzünüze uygulamanız bir süre beklettikten sonra ılık su ile yıkamanız gerekmektedir.
Düzenli bir şekilde uygulama yapmanız durumunda iltihaplı sivilcelerden ve sivilce izlerinden de kurtulmanız mümkün olacaktır.
Cildin nem dengesini sağlayan Hindistan cevizi yağı sivilcelerin kuruması ve gözeneklerin sıkılaşmasında oldukça etkilidir.
 Doğal bir Hindistan cevizi yağı ile her sabah yüzünüzü nemlendirmek sivilcelerinizi azaltacaktır.
Ayrıca Hindistan cevizi yağı ile makyaj temizliği de yapabilirsiniz.
Cildi hassas olan kişilerin kullanmaması önerilen limon suyu içerisinde çok fazla basit yer almaktadır.
Sivilceleri kısa sürede kurutma yetkisine sahip olan limon suyu birçok kişinin de ilk tercihi olmaktadır.
Gözenekler arasında biriken yağ ve kir tabakalarını limon suyu ile temizlerken iltihaplı sivilceler ve gözenek problemlerini de ortadan kaldırabilirsiniz.
Pamuk üzerine sıktığını limon suyu ile cildinizi silerek günlük bakımınızı yapabilirsiniz.
Karbonatın sivilce ile dokuyu temizleme özelliği bulunurken tanecikli yapısı ile de sivilceli hücrede kurumasına neden olacaktır.
Karbonat ve limon karışımı ile yüzünüzde daha canlı ve temiz bir etki yakalayabilirsiniz.
Karbonat ve yoğurdu karıştırarak da sivilceleriniz üzerinde etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.
Hücre yenilenmesi üzerinde etkili olan karbonat sivilceli ciltlerin de oldukça seveceği bir üründür.
Hem tadıyla hem kokusuyla herkese etkileyen kahvenin cilt üzerindeki etkileri de oldukça fazladır. Cilt bakımı için etkili sonuçlar almanızı sağlayacak olan Kahve telvesi sivilcelerin geçmesine de neden olmaktadır.
Kahve telvesi ile cildinizde peeling etkisi yaratabilirken sivilceleriniz ve sivilce lekelerinden de kolaylıkla kurtulabilirsiniz.
Bu durumda yapmanız gereken tek şey şekersiz olarak içilen Türk kahvesinin telvesini göz çevresine değdirmeden yüz bölgesine sürmek olacaktır.
Cildinizde 10 dakika kala Türk kahvesini nazik bir şekilde temizlemeniz gerekmektedir.
Sivilceden kurtulmak isteyenlerin uyguladığı bir diğer yöntem ise diş macunudur.
Diş macunu içerisinde bulunan maddeler sivilcelerin iltihaplanmasını önlemektedir. Ölü hücrelerin soyulmasına yardımcı olan diş macunu sivilcelerim de hızlı bir şekilde korunmasını sağlayacaktır.
Sürdüğünüz diş macunu 15 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra yıkamanız gerekmektedir. Sivilcelerden kurtulmak için bu işlemi düzenli bir şekilde yapılması gerekir.
Sivilceden kurtulmak isteyenlerin kullanabileceği bir diğer madde ise lavanta yağıdır.
Doğal lavanta yağı ile her gece masaj yaparak sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz.
Sivilceleri yüzün birçok bölümünde yer alması durumunda ise bir pamuk yardımı ile lavanta yağı kullanarak cildinizi silebilirsiniz.
Bu yöntem ile eski sivilcelerinizi kuruduğunu ve yeni sivilcelerim de azaldığını göreceksiniz.
Sivilcelerden kurtulmak için yapabileceğiniz en güzel yöntemlerden biri de stres ortamından uzak durmaktır. Sivilce oluşumunun temel nedenlerinden biri stres olarak görülürken yaşadığınız ruhsal değişimler ve beslenme düzeni de sivilcelerin oluşumuna neden olur.
Stres altında bulunan kişilerim hormon dengesi bozulurken vücudun üretti sebumda artış gösterir. Sebum üretimini artması ciltte sivilce oluşumunun ortaya çıkmasına neden olur. Sivilcesiz bir cilde sahip olmak için stresten uzak durmak ve daha mutlu ortamlarda bulunmak önemli bir yere sahiptir.
Beslenme düzeni de kızınca üzerindeki en önemli etkenlerden bir tanesidir. Fazla yağlı yiyecekler tüketmek ciltte sivilce oluşmasına neden olmaktadır.
Kızartma, cips gibi fazla yağlı besinler tüketen kişilerde yağ birikimi artacağı için sivilce oluşumu da görülecektir. Bu nedenle daha sağlıklı besinler tüketmeniz de fayda var.
Gün içerisinde makyaj yapmanız durumunda bu makyajın uyumadan önce temizlenmesi gerekmektedir. Cildinizde uyuduğunuz makyaj cildin hava almasını engelleyeceği gibi sivilce oluşumuna da neden olacaktır. Bu nedenle makyaj temizliği yapmak ve düzenli tonik uygulamak ciltte sivilce oluşmaması için önemli kriterler arasında yer almaktadır.
Kendi cilt tipinize uygun olan bir tonik ile her gece uyumadan önce cildinizi temizleyebilirsiniz.
Yeşil Çayda bulunan antioksidan etkisi cilt üzerindeki problemleri de ortadan kaldırmaktadır. Hem içerek tükettiğiniz hem de cildinize uyguladığını yeşil çay sağlık açısından önemli bir yere sahiptir.
Bunun için demlediğini yeşil çayı soğutarak pamuk yardımı ile cildinizi temizleyebilirsiniz.
Göz çevresi ve burun kenarları gibi sivilcelerin daha çok oluştuğu bölgeleri yeşil çay ile silerek cilt problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.
Bununla birlikte yeşil çayın hücre yenileyici bir özelliği de bulunmaktadır.
Elma sirkesinin antioksidan etkisi cilt üzerinde de etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde cildin fazla yağ ve kirden arınması sağlamaktadır.
Bir pamuk üzerinde dökeceğini bir miktar elma sirkesi ile cildinizi temizleyebilirsiniz.
Cildinizi temizlerken temizleme işlemi sırasında pamuğun farklı yönünü kullanmak önemli bir detaydır.
Düzenli olarak elma sirkesi ile yüzünüzü temizlemeniz durumunda gözeneklerden ve sivilce oluşumunda azalmalar olduğunu fark edeceksiniz.
Cildinizin daha güzel bir hale gelmesi için kullanabileceğiniz en güzel maddelerden biri de aloe veradır.
Hücre onarımı üzerinde etkili olan aloe vera hem güzel hem de losyon şeklinde sivilceler üzerine uygulanabilir.
Evde aloe vera yetiştirmeniz durumunda yaprak içerisinde bulunan jeli cildinize sürebilirsiniz.
Cildinize sürdüğünüz yeni 10 dakika kadar yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile yıkamanız gerekmektedir. Bu yönteme haftada birkaç defa uygulayabilirsiniz
Sivilce problemlerine çözüm bulmak isteyenler ilk önce problemin kaynağını bilmelidir. Bu sorunun tamamen ortadan kalkması için ilk önce sorunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Sivilce oluşumuna neden olan maddeler şu şekildedir:
Çok fazla yağlı ve şekerli yiyecekler tüketmek.
Yüz yıkama alışkanlığının olmaması.
Çok yoğun bir şekilde makyaj yapmak ve cildi makyajdan arındırmak.
Piyasada yer alan kalitesiz makyaj ürünlerini kullanmak.
Fazla stresli bir yaşantı içerisinde bulunmak.
Karaciğer ve böbrekte oluşan hastalıklar da ciltte sivilce oluşumuna neden olmaktadır.
Çok fazla terlemek ve terledikten sonra cildin temizlenmemesi de sivilcelerin artışına neden olacaktır. 

source