Limonun faydaları nelerdir? Limon neye iyi gelir? Limon gribe iyi gelir mi? – Anadolu'da Bugün

Aralık 9, 2022 0 Yazar: admin

Boğaz enfeksiyonu, sindirim bozukluğu, kabızlık, diş problemleri, ateş, iç kanama, romatizma, yanıklar, obezite, solunum rahatsızlıkları, kolera ve tansiyon tedavisinde yardımcıdır. Eskiden bu yana iyileştirici özelliği ile bilinen limon bağışıklık sistemini güçlendirmektedir, ağzı temizler ve kan temizleyici olarak da bilinir. Özellikle suyunun sağlığa olan faydaları oldukça da fazladır. Böbrek taşının tedavisinde yardımcı olduğu, felç riskini azalttığı ve vücut sıcaklığını düşürdüğü bilinmektedir. Ferahlatıcı bir içecek olarak bilinen limonata sakin ve serinkanlı kalmamızda yardımcı olur. Limonun sağlığa olan faydaları şunlardır; C vitamini, B6 vitamini, A vitamini, E vitamini, folik asit, niyasin, tiyamin, riboflavin, pantotenik asit, bakır, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, çinko, fosfor ve protein gibi besleyici elementler içermektedir. Limon, antioksidan ve kanser önleyici özellikler içeren karmalar olan flavanoid içeren meyvedir. Cilt, saç ve dişleri iyileştirmenin yanında şeker hastalığı, kabızlık, yüksek tansiyon, ateş, sindirim güçlüğü ve birçok problemi de önlemekte yardımcıdır. İnsanlar, limonu, limon suyunu ve içme suyunu karıştırarak limonata yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca insanların çoğu lekeleri giderme özelliğinden dolayı yıkama maddesi olarak da kullanmaktadır. Ayrıca limon kokusu sivrisinekleri de def eder.
Fazla miktarda tüketilir ise diş eti kanamalarına ve sinir sistemine zarar vereceği biliniyor. Çok fazla tüketildiği takdirde görmede zayıflığa yol açmaktadır. Kilo vermeye fayda sağlayanlar arasında ilk sıralarda yer alan limon, kilo vermek istemeyen kişilerin de dikkatli kullanmaları gerektiği söylenmektedir. Limonu direk olarak cilde uygulamak cildin tahriş olmasına yol açmaktadır. Ağzında yara olan kişilerin aşırı limon tüketmemeleri gerektiği söylenmektedir. Asitli olmasından dolayı yaraların kanamasına neden olabilir. Tansiyon hastası kişilerin fazla miktarda limon tüketmemeleri önerilir. Tansiyonunun düşmesine neden olabilir. İçeriğinde fazla miktarda asit yer almasından dolayı mide asiti, ülser ve gastrit gibi sorunlara neden olabilir.
Sayısız faydaya sahip olan limonun kullanım alanı da oldukça geniştir. Cilt bakımı için limon ve su karıştırılıp cilt bu karışım ile temizlenir ise cildinizin rengini açıp lekelerin giderilmesinde de fayda sağlamaktadır. Zayıflamak isteyen kişiler ise her gün bir litre suyun içerisine yarım çay bardağı taze sıkılmış limon suyu ilave edip aç ve tok karnına tüketildiğinde zayıflamakta yardımcı olacaktır. Yemeklerin içerisine, salatalara ve tüketilen bitki çaylarının içerisine limon suyunu ilave edip faydalarından her şekilde yararlanabilirsiniz. Limon suyunu banyo suyuna katıp vücut güzelliğini sağlarken bir yandan da kendinizi hafiflemiş hissedip güzel bir terapi uygulayabilirsiniz.
Günde kaç limon tüketilmeli? bu pek çok kişinin merak ettiği bir konudur. Limon C vitamini kaynağı olup beslenme listemize aldığımız bir yiyecektir. Soğuk içecekler arasında ilk tercihlerimizdendir. Özellikle yaz aylarında limonatayı hemen hemen herkes sever. Uzmanlar günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılamak için günde bir limon tüketmenin yeterli olacağını belirttiler. Günlük 3 limonun üzerine çıkılmaması için de uyarıda bulundurlar.
Limon kabuğu aynı kendisi gibi birçok yerde sağlığa ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Limonda olduğu kadar kabuğunda da yüksek oranda asit bulunur. Mide rahatsızlığı olan kişilerde ise mide yanması ve ağrısına neden olabilir. Ayrıca fazla ilaç kullanımı yapılan ağaçlarda yetişen limon kabuğunun da faydalarından çok zararlarına maruz kalınabilmektedir. Bu yüzden organik limon tercih edilmeli, eğer emin olamıyorsanız limon kabuğu kullanmamakta fayda var.
Gribe yakalandığınız zaman bünyenizi dinç tutmak ve bağışıklığınızı kuvvetlendirmek epeyce önemlidir. Bu dönemlerde vücudumuzun en ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de c vitaminidir. Bunu bulmanın en kolay yolu da limon, portakal, mandalina gibi c vitamini açısından oldukça zengin olan gıdalar tüketmektir. C vitamini açısından oldukça zengin olması sindirim sisteminizin düzenli çalışmasında yardımcı olur. Bağışıklığınızı kuvvetlendirmekle birlikte rahatlamanızı da sağlayacaktır. İçinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde de vücudumuzda bulunan mikropların kısa süre içerisinde vücuttan atılmasına da yardımcı olacaktır. Soğuk algınlığı, grip ya da öksürükten şikayetçiyseniz, bir bardak ılık suya bir miktar balla limon ilave ederek, bu karışımı tükettiğiniz taktirde problemlerinize iyi gelerek hastalığınızla savaşmanıza yardımcı olur. Soğuk algınlığı, grip olunduğunda tüketilmesi için limon kullanılarak yapılan birçok karışım bulunmaktadır.
Olgunlaşmış limon kabuklarının soğuk pres yöntemiyle sıkılması sonucunda elde edilen bir yağ çeşididir. Limonun kendi gibi, yağıda zengin bir içeriğe sahip olup oldukça da faydalıdır. Limon yağının tek başına kullanılması tavsiye edilmemekle birlikte, zeytinyağ veya jojoba yağı ile karıştırılıp kullanılmalıdır. Limon yağı boyun, yüz ve cildin hassas bölgelerinde kullanılmalıdır. Kullandıktan sonra güneşe çıkılmaması gerekir. Hamilelere, çocuklara ve bebeklere limon yağı tavsiye edilmemektedir.

source

Linkler