Malzemesi az, etkisi fazla… Gaz ve şişkinliği anında gideren yoğurt kürü tarifi – Türkiye

Kasım 13, 2022 0 Yazar: admin

“Sindirim sisteminde oluşan gaz şikayeti tek bir nedene bağlı olarak meydana gelmez” diyen Dr. Fevzi Özgönül, gaz oluşumunun sebeplerini ve çözüm için yapılması gerekenleri anlattı.
Hızlı yemek yediğimizde yuttuğumuz hava nedeniyle bir sıkıntı ve gaz şikayeti olabildiği gibi sindirim problemlerinden kaynaklanan, içtiğimiz gazlı içecekler ya da bikarbonat gibi geçici gaz oluşturan içecekler nedeniyle de gaz şikayetimiz oluşabilir. Bunu önlemek için ya bu içeceklerden uzak durmamız gerekiyor ya da yemek yerken biraz yavaş hareket etmek lazım. Çok fazla hava yutmamızı engelleyerek  gaz şikayetinden de nispeten kurtulabiliriz.
Öte yandan engelleyemediğimiz sindirim problemine bağlı olan gaz oluşumları da vardır. Bunlar için sindirim sistemini güçlendirmek, vücudun gerekli enzimleri üretmesini  sağlamak da gaz oluşumunu engelleyebilir. Bazı yiyeceklerden uzak durmak, ya da yiyecekleri pişirirken göstereceğimiz özen gaz şikayetinin en aza indirilmesini sağlayabilir.
Fakat ne yaparsak yapalım bir türlü kurtulamadığımız ve bizi sosyal ortamda rahatsız eden gaz şikayeti, sindirim sistemindeki bozulmayı işaret edebilir. Sindirim için gerekli olan enzimlerin üretilmemesi, bağırsak florasını oluşturan dost bakterilerin, özelliğinin bozulması ve patojen tabir edilen bakteri ve mantarların yerleşmesi, bu kötü kokulu gaz şikayetinin oluşmasında başrolü üstlenirler. Bu gaz şikayetinden kurtulmak biraz zor da olsa size önerdiğimiz bu karışımla gaz şikayetinizi en aza indirmeniz mümkündür. Tabii ki sadece bunu kullanmak yetmeyebilir.
– Yiyecekleri her lokmada en az 10 kez çiğnemek.
– Lokmaların birisi yutulmadan ikincisini ağzımıza almamak.
–  Sindirimi kolaylaştırmak düşüncesi ile soda diye tabir ettiğimiz, bikarbonat içeren ve geğirmemizi sağlayan içecekleri hemen yemeğin üzerine içmemek (Gerçek maden suyu bu gruba girmiyor).
– Yemeklerden sonra az da olsa yürüyüş yapmak ya da en azından oturduğumuz yerden kalkmak.
– Yemeklerde sindirimi kolaylaştıran ve özellikle probiyotik içerdiğini bildiğimiz, turşu, peynir, ev yoğurdu, sirke gibi fermente ve probiyotik içeren gıdaları tüketmek.
– Ara öğünlerden uzaklaşmak ve gündüz ağırlıklı düzenli bir beslenme sistemine geçmek.
-Muhtemelen bize gaz yapan yiyecekleri tanıdığımızı bilerek bu yiyeceklerden uzak durmak.
Gaz ve şişkinliği yok etmek için yapılması gerekenlerin yanında alttaki karışımı özellikle yemeklerden sonra tüketebilirsiniz.
Malzemeler
1 çay kaşığı rezene tohumu, 
1 çay kaşığı dereotu tohumu
1çay kaşığı frenk kimyonu
1 çay kaşığı anason  
1 kase yoğurt yoğurt
Yapılışı: Kasenin içine belirtildiği miktarda malzemeleri koyup karıştırın ve yemek sonrasında tüketin. Yoğurt yerine isteyenler suyla da bu karışımı yapabilir.

source

Linkler