Maymun çiçeği için PCR mı alınıyor? Maymun çiçeği tanısı nasıl konur? – Yeni Akit

Temmuz 30, 2022 0 Yazar: admin

O alçaklar tutuklandı! Görüyor musunuz şu namussuzları
Maymun çiçeğinden ölüm haberi geldi
O yol açıldı! Ekim ayına kalırsa daha da katlanacak! “Yandım Allah” dedirtecek
Türkiye yurt dışından ayçiçek yağı almayı kesebilir! Bu olursa fiyatlar….
Müslümanların diriliş günü Hicri Yılbaşı’nızı tebrik ederiz
Abdurrahman Dilipak’tan dehşete düşüren açıklama: Enkazları kaldıramayacağız
Halkçı Yılmaz’dan suya 3 yılda %124 zam
Komşu yine karıştı! O bölgeyi bastılar
LGBT-İ sapkınlığına ‘dur’ denildi
Gazeteciler cefada Naylon Nazmi sefada
Maymun çiçeği için PCR mı yapılıyor? Koronavirüs salgını bitmeden bir salgın hastalık daha başladı. Mayıs ayı itibariyle İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkede maymun çiçeği hastalığı görüldü. Ülkemizde de görülen hastalığın belirtileri kadar tanısının nasıl konduğu da araştırılıyor. Maymun çiçeği için kan tahlili mi PCR mı yapılıyor?
Maymun çiçeği vakaları ülkemizde de görülüyor. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı, maymun çiçeğine yönelik rehber yayımladı. Peki, maymun çiçeği vakası nasıl hangi testle tespit ediliyor?

Maymun çiçeği için PCR mı alınıyor? Maymun çiçeği tanısı nasıl konur?

Göz önünde bulundurulması gereken klinik ayırıcı tanı, suçiçeği, kızamık, bakteriyel cilt enfeksiyonları, uyuz, sifiliz ve ilaca bağlı alerjiler gibi diğer döküntülü hastalıkları içerir.
Döküntü öncesindeki lenfadenopati, maymun çiçeğini, suçiçeği, kızamık ve çiçek hastalığından ayırt etmek için klinik bir özellik olabilir.
Maymun çiçeği hastalığından şüpheleniliyorsa, cilt lezyonlarından – vezikülün üst kabuğu veya veziküllerden ve püstüllerden gelen sıvıdan ve kuru kabuklardan elde edilen örneklerin PCR çalışması ile tanı kesinleştirilir.
Maymun çiçeği virüsünün doğrulanması örneğin kaynağına ve kalitesine bağlıdır. Bu nedenle alınan örnekler ulusal ve uluslararası gerekliliklere uygun olarak paketlenmeli ve gönderilmelidir.

Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR), doğruluğu ve duyarlılığı göz önüne alındığında tercih edilen laboratuvar testidir.
Diğer tanısal testler arasında virüs izolasyonu (memeli hücre kültürlerinde), elektron mikroskobu, ELISA ve immünofloresan antikor testi vardır (CDC ELISA IgM ve IgG testi geliştirmiştir)
Orthopoxvirüsler serolojik olarak çapraz reaktif olduğundan, antijen ve antikor saptama yöntemleri, maymun çiçeğine özgü doğrulama sağlamaz. Bu nedenle, kaynakların sınırlı olduğu durumlarda tanı veya vaka incelemesi için seroloji ve antijen saptama yöntemleri önerilmez. Ayrıca çiçek hastalığı eradikasyonu öncesinde aşılanmış olanlarda aşı yanıtı nedeniyle seroloji çalışması önerilmez.
Test sonuçlarını yorumlamak için aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duyulur:
a) ateşin başlangıç tarihi,
b) döküntünün başlangıç tarihi,
c) örneğin alındığı tarih,
d) bireyin mevcut durumu (döküntü aşaması)
e) doğum tarihi

Sağlık
Maymun çiçeği hastalığının belirtileri nelerdir? Maymun çiçeği nasıl anlaşılır?
Sıcak havalarda Kur’an-ı Kerim öğrenen çocuklar, ders sonrasında havuzda serinliyor. Veliler ise çocuklarıyla böylesine eğlenen imamdan oldu..
Türk savunma sanayisi, insansız sistemler alanında hava platformlarıyla yakaladığı başarıya kara araçlarını da eklemeye hazırlanıyor. ..
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni hicri yıl münasebetiyle bir mesaj yayınladı.
WhatsApp İhbar Hattı
+90 (553) 313 94 23
Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.
Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.
www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Yüklenme süresi 0.0148 sn.

source