Maymun çiçeği ilk kez bir çocukta görüldü! Uzmanlar uyardı: Çocuklar arasında yayılması an meselesi – Tgrthaber

Temmuz 21, 2022 0 Yazar: admin

Dünya Covid-19 pandemisi ile mücadele ederken maymun çiçeği virüsü ile de başı dertte. Batı’dan maymun çiçeğinin ilk görüldüğü ülke olan İngiltere’den yeni bir uyarı geldi. Daha çok yetişkinlerde örülen virüsün yılsonuna kadar çocuklar arasında da yayılabileceğine dikkat çekildi.  Ülke 50.000 aşı dozu sipariş ederken halk sağlığı uzmanları virüsün yayılmasını durdurmak için bu sayının dört katına ihtiyaç duyulacağını vurguladı. 
İngiltere’de maymun çiçeği virüsü vakaları 1.850’den fazla. Vakaların her 15 günde bir ikiye katlandığı tespit edildi. Daha çok vakalar erkekler arasında görülüyor. Uzmanlar aşılamanın istenen düzeyde olmaması durumunda vakaların artabileceğini ve çocuklara da ulaşabileceği konusunda uyardı.

Virüs, daha çok yakın temas ile bulaşıyor. Maymun çiçeğinin, çocuklara ulaşabileceğine dair ülkede endişe mevcut. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı,  Londra bir okulda, bir çocukta maymun çiçeği tespit edildiğini doğruladı. Ebeveynlere gönderilen bir mektuba göre, yetkililer ebeveynlere iki hafta boyunca çocuklarına sarılmaktan veya diğer herhangi bir yakın temastan kaçınmalarını tavsiye etti. İngiltere’de çocuklara yönelik aşı da sunulacak. 
Maymun çiçeği belirtileri, ilk bulaş anından 21 gün sonra gelişebilir. Ateş ve titreme, şişmiş lenf düğümleri, döküntü ve baş ağrıları gibi etkileri olabilir. Ancak hali hazırda, maymun çiçeği hastalığının her zaman bu semptomların tümünü gösterip göstermediği bilinmemektedir.

Yolcu 19 Temmuz 2022 14:15
En azından maymun..otu ismi koymamislar

source