Menopoz dönemi beslenme nasıl olmalıdır? – Posta

Eylül 19, 2022 0 Yazar: admin

50 yaşından önce girilmesi erken menopoz olarak değerlendirilmektedir fakat 45-55 yaş arası menopoz için tıbbın normal kabul ettiği yaş aralığıdır. Menopoz, kadın biyolojisinin belirleyicisi olan östrojen ve progesteron hormonlarının azalmasını takiben menstrüasyonun (regl-adet kanaması) aksaması ve sonunda tamamen durması durumudur. 
Menopoz döneminde doğru bir beslenme sistemi, vücudunuza birçok açıdan fayda sağlar. Diyetisyen Pınar Demirkaya konu hakkında bilgiler verdi.
Genetik yapıya, iklim ve coğrafyadan kaynaklanan çevresel koşullara, yaşam standartlarına bağlı olarak menopoz yaşı ve evreleri her kadında farklıdır. Menopozun her bünyede neden olduğu ortak nokta östrojen üretiminin azalmasına bağlı olarak gelişen metabolizma yavaşlamasıdır. Polikistik Over gibi jinekolojik hastalıkların kilo almaya neden olduğunu göz önünde bulunduracak olursak, ideal vücut ağırlığında olmak ile menopoz ve kadın sağlığı arasındaki bağlantıyı daha net görebiliriz. 
Menopozda kilo alma vücutta östrojen sentezinin azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar ve  ideal kilosunun üzerinde olan kadınlarda erken menopoz ihtimal dahilindedir. Özellikle obezite riski taşıyanlar için menopoz tehlikeli bir dönemdir. Perimenopozdan itibaren menopozda beslenme desteği ile kilo kontrolü sağlanabilir. Menopoz dönemini kilo vererek geçirmek hem metabolizmik rahatlama sağlar hem de menopoz belirtilerinin şiddetini önemli ölçüde düşürür. 
Kilo almak menopozun belirtileri arasında gösterilmektedir. Vücuttaki progesteron seviyesi düştüğü için metabolizma hızı yavaşlar ve buna bağlı olarak kilo alınır. Kişi, her zamanki beslenmesine devam ettiği halde kilo alabilir, östrojen seviyesinin dalgalanmasına bağlı olarak yeme atakları nedeniyle de kilo alabilir. 
Menopoz dönemindeki hormonal dengesizlik ve metabolizma hızının düşmüş olması her halükarda kilo almaya elverişli bir beden durumu olarak karşımıza çıkar. Bel bölgesinde kalınlaşma ve artan kilo, kırklı yaşlardan itibaren menopoz, perimenopoz belirtisi olarak değerlendirilir.  
Isı intoleransyonu ya da bilinen adıyla ateş basması en çok bilinen menopoz belirtisidir. Ruh hali ve duygu durumları sık değişebilir, kaygı eşiği birden yükselebilir, bu dönemde sebepsiz psikolojik gerilimler, değişimler normaldir.  Uykusuzluk ve uyku bozukluğu gene bu dönemin habercisi olarak yorumlanır. Menopozun verdiği stres ve vücut ısısı dengesizlikleri baş ağrısı, cilt hastalıkları gibi yan etkilere neden olabilir. 
Spor yapan ve beslenmesine dikkat eden bir kadın menopoz döneminde de kilo almaz ya da çok makul seviyelerde ufak değişimler yaşar. Sağlıklı ve aktif bir bedenden söz ettiğimizde menopozda birkaç kilo almak ve bu yeni biyolojik döneme uyumlanarak formunu korumak gayet mümkündür. 
Menopoz döneminde aşırı kilo genellikle sağlıksız beslenen ve yeterince hareket etmeyen kadınların karşılaştığı bir durumdur. Zaten kilo fazlası söz konusu ise menopozla birlikte, metabolizma hızının düşmesine bağlı olarak kilo alma artar. Kilo aldıkça hormonal denge bozulur ve metabolizma daha da yavaşlar. Bu bir kısır döngü, menopoz döneminde birçok kadının başına gelmektedir. 
Menopoz döneminde kilo almanın direk ve dolaylı birçok sebebi olabilir ve kişiden kişiye bazı değişiklikler söz konusudur. Genel bir cevap vermek gerekirse, bu dönemde neden kilo aldığını şöyle açıklayabiliriz: 
Menopoz göbeği adıyla anılan bölgesel kilo, menopoz dönemiyle özdeşleşmiş durumdadır. Menopoz döneminde şişlik, kilo alma şekilde yorumlanabilir ki bu da çok sık karşılaştığımız durumlardan biridir. Perimenopoz ya da menopoz döneminde uzman diyetisyen desteği, bedenin ne durumda olduğu anlamak bakımından önemli bir tedbirdir.   
Dyt. Pınar Demirkaya, menopoz döneminde kadınların beslenme konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattı. Menopoza fazla kilo ile girilmişse ve kişi bu durumdan rahatsızsa, öncelikle ideal kiloya inmesini sağlayacak kişiye özel bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Menopozdan sonra metabolizma giderek yavaşlayacağı için dönemsel diyetler değil sürekli sağlıklı beslenme modelleri, yaşam alışkanlığı haline getirilmelidir.  
Peki, sağlıklı beslenme modeli ile neyi kast ediyoruz? Bedenin tüm gereksinimlerini temiz gıda kaynaklarından elde etmeyi ve paketli gıdaları beslenmeden çıkarmayı… 
Menopoz ile birlikte beslenme daha önemli bir noktaya yerleşir çünkü kemik sağlığını korumak gibi bir sorumluluğumuz vardır artık. Hormonal düşüş, kemikleri korumasız bırakır. Omurga ve kemik sağlığını korumak, kemik erimesine karşı bedeni güçlendirmek için beslenmede yapılması gerekenleri sıralamak gerekirse: 
Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi posta.com.tr; posta.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz. …

source