Meyvesini yiyip kabukları çöpe atanları pişman edecek araştırma: Sivrisinek ısırığını da siğilleri de silgi gibi siliyor – Tgrthaber

Eylül 15, 2022 0 Yazar: admin

Dünyanın neredeyse her yerinde sevilerek tüketilen muz, ülkemizin de popüler meyveleri arasında yer alıyor. Muz zengin içeriğiyle sağlıklı bir meyve olmasının yanında lezzetiyle de tüm tariflere tat katıyor. Yapılan son araştırmalar muz kabuğunun meyvesi kadar sağlıklı olduğunu hatta daha fazla sağlık sorununa şifa olduğunu gösteriyor. Öyle ki sivrisinek ısırığından kırışıklıklara kadar birçok sorunu ortadan kaldırabiliyor. İşte muz kabuğunun bilinmeyen faydaları…
Uyumadan önce siğilinizin üzerine bir parça muz kabuğu koyarak üzerini bir bandajla kapatırsanız ertesi güne siğillerinizden kurtulmuş şekilde uyanabilirsiniz. Eğer siğilleriniz çok fazlaysa bunu her gece tekrarlayın, siğil kendiliğinden düşecektir. Bu yöntem sizi siğillerden ağrısız şekilde kurtaracaktır.
Muz kabuğundaki antioksidanlar cildinizde harikalar yaratabilir. Yüzünüzü kabuğun iç kısmıyla ovun ve yüzünüzü iyice yıkamadan önce yarım saat bekleyin. Bir süre sonra, cildinizin parladığını ve kırışıklıların açıldığını fark edebilirsiniz.

Muz kabuğunun içi dişlerinizi beyazlatabiliyor. Ayrıca istenen etkiyi elde etmek için kabuğu çiğnemenize gerek yok. Yapmanız gereken en tek şey, kabuğun içini dişlerinize sürmektir. Bunu her gün yaptığınızda istediğiniz beyazlığa 2 hafta içinde kavuşmanız mümkün.
Sürekli sivrisinekler tarafından ısırılan kişilerdenseniz muz kabuğu sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Sivrisineğin ısırdığı noktalara muz kabuğunun iç tarafını sürerseniz çok kısa bir süre içinde şişlik hafifleyecek ve kaşıntı kaybolacaktır.
Kolesterolünüz yüksekse diyetinize muz kabuğu eklemeyi deneyin. İlginç gelebilir ancak muz kabuğu meyvenin kendisinden daha fazla lif içeriyor. Ayrıca kabuğu yemek de kardiyovasküler hastalıkları önlemeye de yardımcı oluyor.

Dünyada en çok yetiştirilen meyvelerden biri olan muz, sindirim sisteminden kemik sağlığına, bağırsak hastalarından kansere, kalp ve beyin sağlığına kadar faydaları saymakla bitmez. Bu tatlı ve besleyici meyvenin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz
2 adet muz
1 su bardağı yulaf ezmesi
Bir avuç kuru meyve, tarçın
YAPILIŞI:
Muzu püre hâline getirin. Üzerine yulaf ezmesi, kuru meyveler ve tarçını ekleyin. Hamuru karıştırın ve kaşıkla tepsiye yerleştirin. 175 derecelik fırında kurabiyeleri 15-20 dakika kadar ilk sıcağı çıkınca hemen tüketebilirsiniz.

source