Mutfak raflarından indirin! Cildinizi bebek pürüzsüzlüğüne kavuşturacak – Sabah

Temmuz 18, 2022 0 Yazar: admin

Parlak bir cilde sahip olmak ve cilt yüzeyinde ortaya çıkan tahriş olma, iltihaplanma gibi sorunları da ortadan kaldırarak hem güzel hem de sağlıklı bir cilt bariyeri doğal desteklerle sürdürülebilir kılabilirsiniz. Fakat önemli olan, yaşadığınız soruna özel doğru doğal içeriği seçmektir. İşte bununla ilgili ayrıntılar…

KURU CİLDE İYİ GELEN YAĞLAR
Nemli bir cilt, birçok nemlendirici kreme rağmen, uzun süre kuru yapısını devam ettirebilir. Bunun için ayçiçek yağı gibi bitkisel yağlar, en iyi sonuçları almanızı sağlayabilir. Bu bariyer, cildinizi nemlendirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca dışarıdan gelen çevresel faktörlerin cilt hücrelerine zarar vermesini önler. Avokado yağı, ayrıca içerdiği protein, yağ ve antioksidanlar nedeniyle cildinizi besleyebilir.

DUDAKLARI NEMLENDİRMEK İÇİN…
Zeytinyağı ve hindistancevizi yağı, en iyi nemlendiriciler arasında bulunuyor. Alfa-tokoferol olarak E vitamini formu, çatlamış dudakları nemlendirmeye yardımcı oluyor. Bu yağları, gün içerisinde dudak kremi olarak kullanabilirsiniz.

SAÇ BAKIMI İÇİN DE İDEAL
Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlar, benzersiz moleküler yapıya sahip yağ asitleri içerir. Bu sayede saç dokusuna derinlemesine nüfuz etmesine ve saçlarınızın şekillenmesine yardımcı olur. Üstelik bu yağları oda sıcaklığında kullanabilirsiniz.

PARLAK BİR CİLT
Parlak bir cilde sahip olmak aslında zeytinyağının doğru kullanımıyla mümkün. İçeriğindeki E vitamini, flavonoidler ve polifoneller sayesinde cildinizi destekleyen bu yağ, cildinizi sağlıklı şekilde korumaya devam etmenizi sağlar. Hücre onarım çalışmasını geliştirmeye yardımcı olur.

KEPEKLERİ YOK EDER
Hindistan cevizi yağı, güçlü antiviral özellikleri sayesinde antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu özellikler, kepekle ilişkili tüm sorunları ortadan kaldırmanıza yardımcı oluyor. Haftada bir kez olacak şekilde saç diplerinizde bu yağ ile yapacağınız maske, oldukça yardımcı olabiilr.

MAKYAJ ÇIKARMADA DA ETKİLİ
İnatçı makyaj kalıntılarını, zeytinyağı, kanola yağı gibi bir yağ ile rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Az miktarda hindistan cevizi yağı da bu noktada etkilidir. Fakat cildinize yağı uyguladıktan sonra 5 dakika bekleyin. Böylece makyaj kalıntılarını gevşeterek kolayca çıkmalarına yardımcı olacaktır.

SİVİLCELERLE MÜCADELE EDER
Hindistan cevizi gibi bitkisel yağlar, yüksek miktarda içerdiği laurik asit sayesinde akne ve sivilcelere neden olan bakterileri öldürebilir. Ayrıca tamanu yağı da oldukça etkilidir. Güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olması, akne ile ilişkili virüs ve bakterileri ortadan kaldırmayı sağlar.
CİLT ENFEKSİYONLARINI BİTİRİYOR
Kamelya yağı, cilt enfeksiyonlarına karşı en etkili bitkisel yağ türlerinden biri. Ayrıca hindistan cevizi yağında bulunan yağ asitleri sayesinde enfeksiyondan kaynaklanan iltihapla da kolaylıkla mücadele edebilir.

GÖZ ALTINDAKİ KOYU HALKALARI AZALTIR
Koyu halkalardan kurtulmak için hint yağı kullanabilirsiniz. Hint yağı, kolajen ve elastin sentezini artırır. Bu durum, cildin gençleşmesine ve koyu halkaların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca laktik asit içerir. Böylece cilt tonunu eşitleyerek koyu lekelerin ve göz altı morluklarının katmanlarını gidebilir.
YAŞLANMAYI YAVAŞLATABİLİR
Kuşburnu bitkisel yağı, yaşlanma karşıtı özellikleri sayesinde büyük önem taşıyor. Bu yağ, cildin esnekleğini artırmasının yanı sıra erken yaşlanma sürecini de yavaşlatabilir. Zeytinyağını da cilt yaşlanma sürecini yavaşlatmak için kullanabilirsiniz.

source