Mutlaka deneyin, bu yöntemle lahana sarması çok daha lezzetli oluyor. Püf noktalarıyla Gaziantep usulü kaburgalı lahana sarması… – Halk TV

Aralık 25, 2022 0 Yazar: admin

Lahana sarmanız bir türlü istediğiniz gibi olmuyorsa bu yöntemi deneyin.
Antioksidan açısından zengin olan lahana, beyin fonksiyonlarını ve sindirimi iyileştirerek kalp hastalıklarına ve cilt bozukluklarına karşı koruma görevi görür. Aynı zamanda kalori bakımından diyetlere de eklenebilen sebzeler arasında yer alır. Lif bakımından yüksek lif oranına sahip olan lahana, polifenoller ve kükürt bileşikleri dâhil olmak üzere güçlü antioksidanlar içermektedir. A vitamini, demir ve B2 gibi diğer mikro besinleri içermektedir. C vitamini açısından da yüksek olan lahana, görme kaybına karşı koruyarak kalp hastalıkları ve kanser türlerine karşı koruma sağlar.
Lahana, sote halinde, kızartılarak, çiğ ya da fermente edilmiş şekilde tüketilebilmektedir. Çiğ lahana salatalarda sıklıkla kullanılmakla birlikte, çorbalarda da lahana tercih edilebilir. Sarması da etli ve zeytinyağlı olarak yapılmaktadır.
Lahana sarması yapmak için lahana alınırken nelere dikkat etmeliyiz, pişirme yöntemleri nasıl olmalı, püf noktaları nelerdir?
İşte size lezzetiyle damak çatlatan etli lahana sarması tarifi;
Büyük boy ve gevşek olarak seçtiğimiz lahanayı kök kısmını yapraklarından ayırarak büyük bir tencerede çevirerek su ve tuzla haşlayabilirsiniz. Daha sonra lahananın damar kısımlarını yapraklarından ayırmak sarmamızın daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlayacaktır.
Malzemeler
İç Malzemesi
Sosu İçin:
Püf noktası
Lahana sarmamız toprak güveçte pişirilecek. Tencerenin altına tarak kaburga dizilecek, sarmalar dizildikten sonra da tarak kaburga dizilip iki adet kurutulmuş acı biber konup ağırlık olsun diye bir tabak ile kapatılacak.
Afiyet olsun
www.memorial.com

source

Linkler